Hisob palatasi tomonidan 2025 yilning I yarim yilligida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan brifing bo‘lib o‘tdi. Unda Hisob palatasida amalga oshirilgan tizimli ishlar va transformasion jarayonlar haqida ma'lumot berildi.
Ta'kidlanganidek, 23 iyul kuni Prezidentimiz Hisob palatasining faoliyati hamda ijro tizimini takomillashtirish chora-tadbirlariga oid taqdimoti bilan tanishdi. Endilikda Hisob palatasi faqat nazorat qiluvchi emas, balki byudjet intizomiga ko‘maklashuvchi va xulosa beruvchi idoraga aylangani aytib o‘tildi. Shu bois asosiy e'tibor moliyaviy intizom buzilishining oldini olish (profilaktika), buning omillarini tahlil qilishga qaratilmoqda.
Hisob palatasi faoliyati byudjet intizomini kuchaytirish, xarajatlar samaradorligini oshirish maqsadida byudjet intizomi buzilishini barvaqt oldini olishga qaratildi.
Mamlakatimiz iqtisodiyoti izchil o‘sib bormoqda. Shunga mutanosib ravishda davlat xarajatlari so‘nggi 8 yil davomida 6 barobarga oshgan. Bu, o‘z navbatida, moliyaviy nazorat ko‘lami va ish hajmini ham oshiradi. Buni qamrab olishning samarali yo‘li – raqamlashtirish.
Shuning uchun, Hisob palatasida raqamli transformasiya jarayonlariga xalqaro standartlar asosida ustuvor e'tibor qaratilmoqda.
2025 yilning I yarim yilligida 38 ta audit tadbirlari o‘tkazildi. Shundan, 23 tasi joyiga chiqqan holda va 15 tasi masofaviy tahlil qilindi.
Byudjet xarajatlari mablag‘larini iqtisod qilish, maqbullashtirish va qo‘shimcha daromadlarni aniqlash maqsadida Hisob palatasi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Bosh prokuratura huzuridagi Departament o‘rtasida qo‘shma qaror qabul qilindi. Tuzilgan Ishchi guruhlar tomonidan byudjetdan mablag‘ oluvchi 22 ta vazirlik va idoralarda amaliy ishlar hozirda olib borilmoqda.
Audit natijalari bo‘yicha ishlab chiqilgan taklif va tavsiyalar Prezident Administratsiyasiga kiritib borildi.
Byudjet xarajatlarining samaradorligi va qonuniyligini ta'minlash hamda tushumlar to‘liqligi ustidan nazorat ishlari Hisob palatasi tomonidan bundan keyin ham davom ettiriladi.

A briefing of the Chamber of Accounts (COA) was held on the results of work for the first half of 2025. Information on the systemic work and transformation processes carried out by the COA was presented at it.
As was noted, on July 23, the President received the presentation of the COA’s activities and measures to improve the system of its implementation. It was noted that now the COA has become not only a supervisory institution, but also a body that ensures and provides opinions on budget discipline. Therefore, the main attention is paid to the prevention of violations of financial discipline and the analysis of the factors that determine it.
The COA activities are aimed at the timely prevention of violations of budget discipline in order to strengthen budget discipline and increase the efficiency of expenditure.
The economy of our country is growing steadily. Accordingly, over the past 8 years, government spending has increased 6 times. This, in turn, contributes to the expansion of the scope and volume of financial control. An effective way to solve this problem is digitalization. In this regard, the COA pays priority attention to digital transformation processes based on international standards.
In the first half of 2025, 38 control events were carried out, 23 of which were on-site and 15 were remote.
To save money, optimize budget expenditures and identify additional sources of income, a joint decision was made by the COA, the Ministry of Economy and Finance and the Department under the Prosecutor General's Office. Currently, practical work is being carried out by created working groups in 22 ministries and departments receiving budget funds.
Proposals and recommendations developed based on the results of the inspections were sent to the Administration of the President.
The COA will continue to monitor the efficiency and legality of budget spending and the completeness of revenue receipts.