Hisob palatasi tomonidan 2025 yilning I yarim yilligida amalga oshirilgan ishlar yuzasidan brifing bo‘lib o‘tdi. Unda Hisob palatasida amalga oshirilgan tizimli ishlar va transformasion jarayonlar haqida ma'lumot berildi.
Ta'kidlanganidek, 23 iyul kuni Prezidentimiz Hisob palatasining faoliyati hamda ijro tizimini takomillashtirish chora-tadbirlariga oid taqdimoti bilan tanishdi. Endilikda Hisob palatasi faqat nazorat qiluvchi emas, balki byudjet intizomiga ko‘maklashuvchi va xulosa beruvchi idoraga aylangani aytib o‘tildi. Shu bois asosiy e'tibor moliyaviy intizom buzilishining oldini olish (profilaktika), buning omillarini tahlil qilishga qaratilmoqda.
Hisob palatasi faoliyati byudjet intizomini kuchaytirish, xarajatlar samaradorligini oshirish maqsadida byudjet intizomi buzilishini barvaqt oldini olishga qaratildi.
Mamlakatimiz iqtisodiyoti izchil o‘sib bormoqda. Shunga mutanosib ravishda davlat xarajatlari so‘nggi 8 yil davomida 6 barobarga oshgan. Bu, o‘z navbatida, moliyaviy nazorat ko‘lami va ish hajmini ham oshiradi. Buni qamrab olishning samarali yo‘li – raqamlashtirish.
Shuning uchun, Hisob palatasida raqamli transformasiya jarayonlariga xalqaro standartlar asosida ustuvor e'tibor qaratilmoqda.
2025 yilning I yarim yilligida 38 ta audit tadbirlari o‘tkazildi. Shundan, 23 tasi joyiga chiqqan holda va 15 tasi masofaviy tahlil qilindi.
Byudjet xarajatlari mablag‘larini iqtisod qilish, maqbullashtirish va qo‘shimcha daromadlarni aniqlash maqsadida Hisob palatasi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Bosh prokuratura huzuridagi Departament o‘rtasida qo‘shma qaror qabul qilindi. Tuzilgan Ishchi guruhlar tomonidan byudjetdan mablag‘ oluvchi 22 ta vazirlik va idoralarda amaliy ishlar hozirda olib borilmoqda.
Audit natijalari bo‘yicha ishlab chiqilgan taklif va tavsiyalar Prezident Administratsiyasiga kiritib borildi.
Byudjet xarajatlarining samaradorligi va qonuniyligini ta'minlash hamda tushumlar to‘liqligi ustidan nazorat ishlari Hisob palatasi tomonidan bundan keyin ham davom ettiriladi.

Состоялся брифинг Счетной палаты, посвященный итогам работы за первое полугодие 2025 года. На нем была представлена информация о системной работе и процессах трансформации, проводимых в Счетной палате.
Как отмечалось, 23 июля Президент ознакомился с презентацией деятельности Счетной палаты и мерами по совершенствованию системы ее исполнения. Было отмечено, что теперь Счетная палата стала не только контролирующим органом, но и органом, обеспечивающим и предоставляющим заключения по бюджетной дисциплине. Поэтому основное внимание уделяется профилактике нарушений финансовой дисциплины и анализу факторов, ее обуславливающих.
Деятельность Счетной палаты направлена на своевременное предупреждение нарушений бюджетной дисциплины в целях укрепления бюджетной дисциплины и повышения эффективности расходов.
Экономика нашей страны уверенно растет. Соответственно, за последние 8 лет государственные расходы увеличились в 6 раз. Это, в свою очередь, способствует расширению охвата и объема финансового контроля. Эффективным способом решения этой задачи является цифровизация. В связи с этим Счетная палата уделяет первостепенное внимание процессам цифровой трансформации, основанным на международных стандартах.
В первом полугодии 2025 года проведено 38 контрольных мероприятий, из них 23 – выездных, а 15 – дистанционно.
В целях экономии, оптимизации бюджетных расходов и выявления дополнительных источников доходов принято совместное решение Счетной палаты, Министерства экономики и финансов и Департамента при Генеральной прокуратуре. В настоящее время практическая работа ведется созданными рабочими группами в 22 министерствах и ведомствах, получающих бюджетные средства.
Разработанные по результатам проверок предложения и рекомендации направлены в Администрацию Президента.
Счетная палата продолжит осуществлять контроль за эффективностью и законностью расходования бюджетных средств, полнотой поступления доходов.