O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi tashabbusi bilan O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligida davlat auditi va moliyaviy nazorat tizimini yanada takomillashtirishga qaratilgan o‘quv seminari tashkil etildi.
Mazkur tadbir PF-252-son Farmon ijrosini ta’minlash doirasida o‘tkazilib, unda nazoratning yangi — “aniqlash emas, oldini olish” tamoyiliga asoslangan yondashuvga o‘tish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Ushbu yondashuv moliyaviy qoidabuzarliklarning oqibatlarini bartaraf etishdan ko‘ra, ularning kelib chiqish omillarini barvaqt aniqlash va oldini olishni nazarda tutadi.
Tadbirda vazir o‘rinbosari, vazirlik va uning tizimiga kiruvchi 5 ta tashkilotdan 25 nafardan ortiq mas’ul rahbar va mutaxassislar, jumladan moliya bo‘limlari rahbarlari, bosh hisobchilar, davlat xaridlari, komplaens va ichki audit xizmatlari vakillari ishtirok etdi.
Seminar davomida Hisob palatasining vazirlikdagi vakili N. Sagindikov tomonidan kun tartibidagi masalalar, jumladan Prezident farmonining mazmun-mohiyati, moliyaviy xavflarni barvaqt aniqlash, byudjet mablag‘laridan samarali va maqsadli foydalanishni ta’minlash hamda davlat xaridlarida korrupsiyaviy omillarni kamaytirish yuzasidan amaliy tavsiyalar berildi.
Qayd etilganidek, 2026-yil 1-apreldan boshlab davlat organlarida Hisob palatasi vakili — bosh inspektor instituti joriy etilgan bo‘lib, bu moliyaviy nazoratni yanada kuchaytirish va uning samaradorligini oshirishga xizmat qilmoqda.
Ma’lumot o‘rnida, O‘zbekiston Respublikasining “2026-yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat byudjeti to‘g‘risida”gi Qonuniga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligiga ajratiladigan byudjet mablag‘lari jami 1 621,6 mlrd so‘mni tashkil etib, shundan 106,0 mlrd so‘mi (6,5 foiz) vazirlik markaziy apparati xarajatlariga, 5,4 mlrd so‘mi (0,3 foiz) Xorijiy investitsiyalar agentligiga, 25,9 mlrd so‘mi (1,6 foiz) vakolatxonalar faoliyatiga, 5,3 mlrd so‘mi (0,3 foiz) a’zolik badallari va xalqaro tashkilotlar aksiyalariga, 23,1 mlrd so‘mi (1,4 foiz) xorijiy delegatsiyalar xarajatlariga, 450,0 mlrd so‘mi (27,8 foiz) savdoga ko‘maklashish jamg‘armasini shakllantirishga hamda 1 005,9 mlrd so‘mi (62,1 foiz) boshqa yo‘nalishlarga sarflanishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, seminarda bosh inspektorlar instituti, raqamli nazorat va doimiy monitoring mexanizmlarini joriy etish masalalariga alohida to‘xtalib o‘tildi.
Ta’kidlanganidek, mazkur mexanizmlar har bir byudjet mablag‘ining sarflanishi ustidan samarali nazoratni ta’minlash, davlat resurslaridan foydalanishda shaffoflik va manzillilikni oshirishga xizmat qiladi.

По инициативе Счётной палаты Республики Узбекистан в Министерстве инвестиций, промышленности и торговли Республики Узбекистан был организован учебный семинар, направленный на дальнейшее совершенствование системы государственного аудита и финансового контроля.
Мероприятие проведено в рамках исполнения Указа № ПФ-252, при этом особое внимание было уделено переходу к новому подходу в контроле, основанному на принципе «не выявление, а предупреждение». Данный подход предполагает не устранение последствий финансовых нарушений, а их раннее выявление и предотвращение причин возникновения.
В семинаре приняли участие заместитель министра, а также более 25 ответственных руководителей и специалистов из 5 организаций системы, включая руководителей финансовых подразделений, главных бухгалтеров, представителей служб государственных закупок, комплаенса и внутреннего аудита.
В ходе семинара представитель Счётной палаты в министерстве Н. Сагиндиков представил разъяснения по вопросам повестки дня, включая сущность президентского указа, раннее выявление финансовых рисков, обеспечение эффективного и целевого использования бюджетных средств, а также снижение коррупционных факторов в государственных закупках.
Отмечено, что с 1 апреля 2026 года в государственных органах внедрён институт представителя Счётной палаты — главного инспектора, что способствует усилению финансового контроля и повышению его эффективности.
Для сведения: в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2026 год» общий объём бюджетных средств, выделяемых Министерству инвестиций, промышленности и торговли, составляет 1 621,6 млрд сумов. Из них 106,0 млрд сумов (6,5%) направляются на содержание центрального аппарата министерства, 5,4 млрд сумов (0,3%) — Агентству иностранных инвестиций, 25,9 млрд сумов (1,6%) — на деятельность представительств, 5,3 млрд сумов (0,3%) — на членские взносы и акции международных организаций, 23,1 млрд сумов (1,4%) — на расходы иностранных делегаций, 450,0 млрд сумов (27,8%) — на формирование фонда поддержки торговли и 1 005,9 млрд сумов (62,1%) — на другие направления.
Также на семинаре отдельно рассмотрены вопросы внедрения института главных инспекторов, цифрового контроля и механизмов постоянного мониторинга.
Подчёркнуто, что данные механизмы обеспечивают эффективный контроль за расходованием каждого бюджетного средства, повышают прозрачность и адресность использования государственных ресурсов.
По итогам мероприятия участникам были поставлены конкретные задачи по укреплению финансовой дисциплины, предотвращению правонарушений и дальнейшему повышению эффективности контроля.