Hisob palatasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan birgalikda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 10 iyuldagi PF-100-sonli Farmonida belgilangan topshiriqlar ijrosi doirasida respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarida xavflarni boshqarish tizimini samarali yo‘lga qo‘yilishini ta'minlash mavzusida seminar tashkil etildi.
Seminarda respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarining 250 nafarga yaqin ichki audit, moliya-iqtisod, korrupsiyaga qarshi kurashish tuzilmalari rahbarlari hamda Xavflarni boshqarish qo‘mitasi a'zolari ishtirok etdi.
Seminarda Hisob palatasining mas'ul xodimlari xavflarni aniqlashda ushbu idoraning “Masofaviy nazorat” markazi axborot tizimlaridan foydalanish hamda ichki nazoratni samarali tashkil etish to‘g‘risida tushuntirishlar berdi.
Tadbir interaktiv muloqot formatida tashkil etildi.
Xavflarni boshqarish qo‘mitasi faoliyatini yo‘lga qo‘yish, shuningdek, xavflarni aniqlashda axborot texnologiyalaridan foydalanish hamda davlat organlari va tashkilotlarida ichki nazoratni tashkil etishga oid muammolar bo‘yicha tomonlarni qiziqtirgan savol va amaliy takliflar eshitildi.
Hisob palatasi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi mas'ul xodimlari tomonidan mavjud muammolarning yechimlari yuzasidan tegishli tavsiya va ko‘rsatmalar berildi.

The Chamber of Accounts (COA), together with the Ministry of Economy and Finance, organized a seminar on ensuring the effective organization of the risk management system in the national and local executive authorities. It was made as part of the implementation of the tasks defined in the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated July 10, 2024 (No 100).
The seminar was attended by about 250 heads of units of internal audit, finance and economics, anti-corruption structures of the national and local executive authorities, as well as members of the Risk Management Committee.
During the seminar, the COA’s representatives provided explanations on the use of information systems of its "Remote Control" in identifying risks and effective organization of internal control.
The event was organized in the format of an interactive dialogue.
The participants were given answers to their questions and practical proposals on the creation of the Risk Management Committee, as well as the use of IT in identifying risks and launching internal control in government organizations.
The representatives of the COA and the Ministry of Economy and Finance have given relevant recommendations and instructions to resolve the existing problems.