Hisob palatasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi bilan birgalikda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 10 iyuldagi PF-100-sonli Farmonida belgilangan topshiriqlar ijrosi doirasida respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarida xavflarni boshqarish tizimini samarali yo‘lga qo‘yilishini ta'minlash mavzusida seminar tashkil etildi.
Seminarda respublika va mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarining 250 nafarga yaqin ichki audit, moliya-iqtisod, korrupsiyaga qarshi kurashish tuzilmalari rahbarlari hamda Xavflarni boshqarish qo‘mitasi a'zolari ishtirok etdi.
Seminarda Hisob palatasining mas'ul xodimlari xavflarni aniqlashda ushbu idoraning “Masofaviy nazorat” markazi axborot tizimlaridan foydalanish hamda ichki nazoratni samarali tashkil etish to‘g‘risida tushuntirishlar berdi.
Tadbir interaktiv muloqot formatida tashkil etildi.
Xavflarni boshqarish qo‘mitasi faoliyatini yo‘lga qo‘yish, shuningdek, xavflarni aniqlashda axborot texnologiyalaridan foydalanish hamda davlat organlari va tashkilotlarida ichki nazoratni tashkil etishga oid muammolar bo‘yicha tomonlarni qiziqtirgan savol va amaliy takliflar eshitildi.
Hisob palatasi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi mas'ul xodimlari tomonidan mavjud muammolarning yechimlari yuzasidan tegishli tavsiya va ko‘rsatmalar berildi.

Счетная палата совместно с Министерством экономики и финансов организовала семинар по обеспечению эффективной организации системы управления рисками в республиканских и местных органах исполнительной власти в рамках реализации задач, определенных в Указе Президента Республики Узбекистан от 10 июля 2024 года (№ УП-100).
В семинаре приняли участие около 250 руководителей подразделений внутреннего аудита, финансов и экономики, антикоррупционных структур республиканских и местных органов исполнительной власти, а также члены Комитета по управлению рисками.
В ходе семинара ответственные сотрудники Счетной палаты дали разъяснения по использованию информационных систем центра «Дистанционного контроля» данного ведомства при выявлении рисков и эффективной организации внутреннего контроля.
Мероприятие было организовано в формате интерактивного диалога.
Были заслушаны интересующие участников вопросы и практические предложения по созданию Комитета по управлению рисками, а также использованию информационных технологий при выявлении рисков и организации внутреннего контроля в государственных органах и организациях.
Ответственными сотрудниками Счетной палаты и Министерства экономики и финансов даны соответствующие рекомендации и поручения по решению возникших проблем.