O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev boshchiligidagi delegasiya 2025 yilning 27-31 oktyabr' kunlari Misr Arab Respublikasining Sharm ash-Shayx shahrida bo‘lib o‘tgan XXV INTOSAIning kongressi – INKOSAIda ishtirok etdi.
Ma'lumot o‘rnida: INTOSAI – Oliy audit idoralarining xalqaro tashkiloti bo‘lib, avtonom, mustaqil va siyosiy bo‘lmagan tuzilma hisoblanadi. U tashqi davlat auditorlari hamjamiyatini birlashtiruvchi tashkilot sanaladi. INTOSAI – BMT Iqtisodiy va Ijtimoiy Kengashi (EKOSOC) qoshida “maxsus konsultativ maqom”ga ega. Uch yilda bir marotaba INTOSAI butun dunyoning Oliy audit idoralari ishtirokida Kongress – INKOSAI o‘tkazadi.
O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi o‘z tarixida ilk bor INTOSAI Kongressida ishtirok etdi. Unda 200 dan ziyod davlatlar Oliy audit organlari rahbarlari va xalqaro tuzilmalar delegasiyalari ishtirok etdi.
Kongressning tantanali ochilishida Misr Arab Respublikasi Bosh vaziri doktor Mustafa Madbuli ishtirok etdi.
Kun tartibidan INTOSAI Boshqaruv Kengashining navbatdagi yig‘ilishi o‘rin oldi. Tadbirda Avstriya, Buyuk Britaniya, Braziliya, Saudiya Arabistoni, Norvegiya, Hindiston va Misr Oliy audit organlari rahbarlari so‘nggi 3 yilda amalga oshirilgan ishlar va istiqbolli rejalar yuzasidan hisobot berdi.
Shuningdek, INTOSAIning hududiy bo‘linmalari – AZOSAI, YeVROSAI, ARABOSAI, AFROSAI, KAROSAI, PASAI tomonidan chiqishlar qilindi. INTOSAI Professional standartlar, Salohiyatni oshirish va Tajriba almashish qo‘mitalari tomonidan tematik taqdimotlar berildi.
Kongress doirasida tashqi ekspertlar ishtirokidagi muhokama sessiyalari va INKOSAI tematik mavzular bo‘yicha ishchi guruhlar yig‘ilishlari ham bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev INTOSAI Bosh kotibi, Avstriya Oliy audit organi rahbari Margit Kraker xonim bilan uchrashdi. Uchrashuvda ikki muassasa o‘rtasidagi munosabatlarning hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
INTOSAI bilan hamkorlik doirasida O‘zbekiston Hisob palatasi xodimlarini INTOSAI o‘quv dasturlari asosida qayta tayyorlash va malaka oshirish tizimi kengaytirish, xorijiy tajriba asosida sertifikatlash amaliyoti joriy etishga kelishildi.
Kongress doirasida Hisob palatasi delegasiyasi qator muhim ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazdi. Bu haqda keyingi nashrda beriladi.

Делегация во главе с первым заместителем председателя Счетной палаты Республики Узбекистан М. Абдуллаевым приняла участие в XXV Конгрессе ИНТОСАИ (ИНКОСАИ), который проходил в Шарм-эль-Шейхе, Арабская Республика Египет, 27–31 октября 2025 года.
Для справки: ИНТОСАИ — международная организация высших органов аудита, автономная, независимая и неполитическая структура. Организация объединяет сообщество внешних государственных аудиторов. ИНТОСАИ имеет «специальный консультативный статус» при Экономическом и Социальном Совете ООН (ЭКОСОС). Раз в три года ИНТОСАИ проводит Конгресс ИНТОСАИ (ИНКОСАИ) с участием Высших органов аудита (ВОА) со всего мира.
Впервые в своей истории Счетная палата Республики Узбекистан приняла участие в Конгрессе ИНТОСАИ. В нем приняли участие руководители ВОА из более чем 200 стран и делегации международных организаций.
В торжественном открытии Конгресса принял участие Премьер-министр Арабской Республики Египет д-р Мустафа Мадбули.
Повестка дня включала очередное заседание Руководящего совета ИНТОСАИ. На мероприятии руководители ВОА Австрии, Великобритании, Бразилии, Саудовской Аравии, Норвегии, Индии и Египта отчитались о проделанной за последние 3 года работе и планах на будущее.
Также выступили представители региональных подразделений ИНТОСАИ – АЗОСАИ, ЕВРОСАИ, АРАБОСАИ, АФРОСАИ, КАРОСАИ, ПАСАИ. С тематическими докладами выступили Комитеты ИНТОСАИ по профессиональным стандартам, развитию потенциала и обмену опытом.
В рамках Конгресса также состоялись дискуссионные сессии с участием внешних экспертов и заседания рабочих групп по тематическим направлениям деятельности ИНТОСАИ.
Первый заместитель председателя Счетной палаты Узбекистана М. Абдуллаев встретился с Генеральным секретарем ИНТОСАИ, главой ВОА Австрии г-жой Маргит Кракер. На встрече обсуждались текущее состояние и перспективы развития отношений между двумя организациями.
В рамках сотрудничества с ИНТОСАИ достигнута договоренность о расширении системы переподготовки и повышения квалификации сотрудников Счетной палаты Узбекистана на основе учебных программ ИНТОСАИ, а также о внедрении практики сертификации на основе зарубежного опыта.
В рамках Конгресса делегация Счетной палаты провела ряд важных двусторонних встреч. Информация о них будет опубликована в следующем номере.