O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev boshchiligidagi delegasiya 2025 yilning 27-31 oktyabr' kunlari Misr Arab Respublikasining Sharm ash-Shayx shahrida bo‘lib o‘tgan XXV INTOSAIning kongressi – INKOSAIda ishtirok etdi.
Ma'lumot o‘rnida: INTOSAI – Oliy audit idoralarining xalqaro tashkiloti bo‘lib, avtonom, mustaqil va siyosiy bo‘lmagan tuzilma hisoblanadi. U tashqi davlat auditorlari hamjamiyatini birlashtiruvchi tashkilot sanaladi. INTOSAI – BMT Iqtisodiy va Ijtimoiy Kengashi (EKOSOC) qoshida “maxsus konsultativ maqom”ga ega. Uch yilda bir marotaba INTOSAI butun dunyoning Oliy audit idoralari ishtirokida Kongress – INKOSAI o‘tkazadi.
O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi o‘z tarixida ilk bor INTOSAI Kongressida ishtirok etdi. Unda 200 dan ziyod davlatlar Oliy audit organlari rahbarlari va xalqaro tuzilmalar delegasiyalari ishtirok etdi.
Kongressning tantanali ochilishida Misr Arab Respublikasi Bosh vaziri doktor Mustafa Madbuli ishtirok etdi.
Kun tartibidan INTOSAI Boshqaruv Kengashining navbatdagi yig‘ilishi o‘rin oldi. Tadbirda Avstriya, Buyuk Britaniya, Braziliya, Saudiya Arabistoni, Norvegiya, Hindiston va Misr Oliy audit organlari rahbarlari so‘nggi 3 yilda amalga oshirilgan ishlar va istiqbolli rejalar yuzasidan hisobot berdi.
Shuningdek, INTOSAIning hududiy bo‘linmalari – AZOSAI, YeVROSAI, ARABOSAI, AFROSAI, KAROSAI, PASAI tomonidan chiqishlar qilindi. INTOSAI Professional standartlar, Salohiyatni oshirish va Tajriba almashish qo‘mitalari tomonidan tematik taqdimotlar berildi.
Kongress doirasida tashqi ekspertlar ishtirokidagi muhokama sessiyalari va INKOSAI tematik mavzular bo‘yicha ishchi guruhlar yig‘ilishlari ham bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev INTOSAI Bosh kotibi, Avstriya Oliy audit organi rahbari Margit Kraker xonim bilan uchrashdi. Uchrashuvda ikki muassasa o‘rtasidagi munosabatlarning hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
INTOSAI bilan hamkorlik doirasida O‘zbekiston Hisob palatasi xodimlarini INTOSAI o‘quv dasturlari asosida qayta tayyorlash va malaka oshirish tizimi kengaytirish, xorijiy tajriba asosida sertifikatlash amaliyoti joriy etishga kelishildi.
Kongress doirasida Hisob palatasi delegasiyasi qator muhim ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazdi. Bu haqda keyingi nashrda beriladi.

A delegation led by M. Abdullaev, the First Deputy Chairman of the Chamber of Accounts (COA) of Uzbekistan, participated in the 25th INTOSAI Congress (INCOSAI), which was held in Sharm el-Sheikh, Arab Republic of Egypt, from October 27–31, 2025.
For reference: INTOSAI is an international organization of Supreme audit institutions (SAIs), an autonomous, independent, and non-political organization. The organization unites the community of external public auditors. INTOSAI has special consultative status with the United Nations Economic and Social Council (ECOSOC). Every three years, INTOSAI hosts the INTOSAI Congress (INCOSAI), which brings together SAIs from around the world.
For the first time in its history, the COA of Uzbekistan participated in the INTOSAI Congress. Heads of SAIs from over 200 countries and delegations from international organizations participated.
Dr. Mustafa Madbouly, Prime Minister of the Arab Republic of Egypt, attended the opening ceremony of the Congress.
The agenda included the regular meeting of the INTOSAI Governing Board. At the event, heads of SAIs of Austria, the United Kingdom, Brazil, Saudi Arabia, Norway, India, and Egypt reported on their work over the past three years and their plans for the future.
Representatives of INTOSAI's regional chapters—ASOSAI, EUROSAI, ARABOSAI, AFROSAI, CAROSAI, and PASAI—also made their reports. INTOSAI's Committees on Professional Standards, Capacity Building, and Knowledge sharing delivered their thematic presentations.
The Congress also included discussion sessions with external experts and meetings of working groups on INTOSAI's thematic areas of activity.
M. Abdullaev met with INTOSAI Secretary General and President of SAI Austria Ms. Margit Kracker. The meeting discussed the current state and prospects for developing relations between the two organizations.
As part of their cooperation with INTOSAI, an agreement was reached to expand the system of retraining and professional development for COA’s employees based on INTOSAI standards, as well as to introduce certification practices based on international experience.
During the Congress, the COA delegation held a number of important bilateral meetings. Information on these meetings will be published in the next issue.