Joriy yilning 26-31 mart kunlari Vengriya Davlat audit idorasi raisi Laslo Vindish boshchiligidagi delegasiya O‘zbekistonda tashrif bilan bo‘lgan edi.
Ikki tomonlama hamkorlikka 2024 yilda Budapesht shahrida asos solingan edi. Ushbu tashrif davomida O‘zbekiston va Vengriya Oliy audit organlari o‘rtasida Hamkorlik to‘g‘risida kelishuv imzolangan edi. Shuningdek, O‘zbekiston va Vengriya Oliy audit organlarining Maslahatlashuv kengashi tuzilib, birinchi maslahatlashuv uchrashuvini Samarqand shahrida o‘tkazishga kelishilgan edi. Joriy yilning 28 mart kuni Samarqand shahrida ushbu Maslahatlashuv kengashining birinchi uchrashuvi tantanali bo‘lib o‘tgan.
Tashrif yakunida O‘zbekiston va Vengriya Oliy audit organlari o‘rtasida 2025-2027 yillarga mo‘ljallangan Hamkorlik bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar rejasi imzolangan edi.
Ushbu Chora-tadbirlar rejasi doirasida 29 iyul' kuni O‘zbekiston – Vengriya Oliy audit organlari Ishchi guruhining navbatdagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda ikki tomonlama munosabatlarning hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Professional hujjatlar, xususan, audit metodologiyasi va texnologiyalarini ishlab chiqish bo‘yicha standartlar va qo‘llanmalarning o‘zaro almashinuvi va onlayn maslahatlashuvlarga to‘xtaldi.
O‘zbekiston – Vengriya Oliy audit organlari Maslahatlashuv kengashining 2026 yildagi navbatdagi yig‘ilishiga tayyorgarlik ko‘rish masalalariga urg‘u berildi.
Shu bilan birga, joriy yilning 3-choragida Vengriya tomonidan Markaziy byudjet monitoringi va Oliy audit organining prognozlashtirish tahlillariga bag‘ishlangan vebinar tashkil qilish masalasi ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Hisob palatasi tomonidan Oliy audit organining raqamlashtirish, masofaviy monitoring va xavflarni baholash sohasidagi tajribasi yuzasidan Vengriya tomoni uchun vebinar tashkil qilishiga kelishildi.

26-31 марта т. г. делегация во главе с председателем Государственного контроля Венгрии Ласло Виндишом посетила Узбекистан.
Основы двустороннего сотрудничества были заложены в Будапеште в 2024 году. В ходе этого визита было подписано Соглашение о сотрудничестве между Высшими органами аудита (ВОА) Узбекистана и Венгрии. Также была достигнута договоренность о создании Консультативного совета ВОА Узбекистана и Венгрии и проведении его первого заседания в Самарканде. Первое заседание торжественно состоялось в Самарканде 26–31 марта т. г.
По итогам визита был подписан План действий по сотрудничеству между ВОА Узбекистана и Венгрии на 2025–2027 годы.
В рамках данного Плана действий 29 июля состоялось очередное заседание Рабочей группы ВОА Узбекистана и Венгрии.
Обсуждены текущее состояние и перспективы двусторонних отношений. Затронуты вопросы обмена профессиональными документами, в частности, стандартами и руководствами по развитию аудиторских методологий и технологий, а также проведения онлайн-консультаций.
Были особо отмечены вопросы подготовки к проведению в 2026 году очередного заседания Консультативного совета ВОА двух стран.
Также рассмотрен вопрос организации Венгрией вебинара по теме «Централизованный бюджетный мониторинг и прогнозирование анализа деятельности ВОА » в третьем квартале текущего года.
Достигнута также договоренность об организации Счетной палатой Узбекистана вебинара для венгерской стороны, посвященного опыту ВОА в области цифровизации, дистанционного мониторинга и оценки рисков.