Toshkent shahrida “Audit jarayonlarini raqamlashtirish va katta hajmli (Big Data) ma’lumotlarni sun’iy intellekt orqali tahlil qilish” mavzusida o‘tkazilayotgan xalqaro konferensiya doirasida Yaponiya delegatsiyasi vakillari O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan raqamli transformatsiya jarayonlari, davlat auditi sohasidagi innovatsion yondashuvlar hamda xalqaro hamkorlik istiqbollari yuzasidan o‘z fikrlari bilan o‘rtoqlashdilar.
Yaponiyalik ishtirokchilarning ta’kidlashicha, bu ularning O‘zbekistonga ilk tashrifi bo‘lib, mamlakatdagi ochiqlik, mehmondo‘stlik va zamonaviy islohotlar ularda katta taassurot qoldirgan:
“O‘zbekiston xalqi juda samimiy va mehmondo‘st ekan. Bu yerga yana do‘stlarimiz bilan birga kelishni istardik”, deya qayd etdi delegatsiya a’zolaridan biri.
Konferensiya doirasida Oliy audit organlari o‘rtasidagi hamkorlik, audit sohasida axborot va tajriba almashish, raqamli audit vositalarini joriy etish hamda zamonaviy tahlil usullarini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Yaponiyalik mutaxassislar, ayniqsa, O‘zbekistonda sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalarni davlat auditi tizimiga joriy etish borasida amalga oshirilayotgan ishlar yuqori darajada ekanini alohida ta’kidladilar.
“O‘zbekistonda sun’iy intellekt texnologiyalari va raqamli yechimlar kutganimizdan ham rivojlangan ekan. Konferensiya juda foydali va amaliy ahamiyatga ega bo‘ldi”, dedi delegatsiya vakili.
Shuningdek, Yaponiya delegatsiyasi a’zolari Hisob palatasining Masofaviy audit markazi faoliyati bilan yaqindan tanishib, mazkur markazda qo‘llanilayotgan innovatsion mexanizmlar va tahlil tizimlariga yuqori baho berdilar.
Ularning fikricha, markazdagi raqamli nazorat va tahlil mexanizmlari davlat auditining samaradorligini oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi.
“Masofaviy markazdagi batafsil va innovatsion tizimlar bizda katta qiziqish uyg‘otdi. Bunday yechimlarni Yaponiyada joriy etish muayyan qiyinchiliklarni talab qilishi mumkin, ammo ushbu tajriba biz uchun juda foydali bo‘ldi”, — deyiladi bildirilgan fikrlarda.
Yaponiyalik ekspertlar audit jarayonlarida Big Data, videokuzatuv va raqamli monitoring tizimlaridan keng foydalanish bugungi kunda davlat auditining eng muhim yo‘nalishlaridan biriga aylanayotganini ta’kidladilar.
Ta’kidlash joizki, mazkur xalqaro konferensiya O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan davlat auditi va moliyaviy nazorat tizimini modernizatsiya qilish bo‘yicha belgilangan vazifalar ijrosi doirasida tashkil etilmoqda.
Tadbirning asosiy maqsadi — davlat auditi sohasida raqamli texnologiyalar, sun’iy intellekt va Big Data asosidagi tahlil mexanizmlarini rivojlantirish, xalqaro tajriba almashish hamda Oliy audit organlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada mustahkamlashdan iborat.

В рамках международной конференции на тему «Цифровизация аудиторских процессов и анализ больших данных (Big Data) с использованием искусственного интеллекта», проходящей в городе Ташкенте, представители японской делегации поделились своими мнениями о процессах цифровой трансформации в Узбекистане, инновационных подходах в сфере государственного аудита и перспективах международного сотрудничества.
По словам японских участников, это был их первый визит в Узбекистан, и открытость страны, гостеприимство и современные реформы произвели на них большое впечатление:
«Народ Узбекистана очень искренний и гостеприимный. Нам хотелось бы снова приехать сюда вместе с нашими друзьями», — отметил один из членов делегации.
В рамках конференции были обсуждены вопросы сотрудничества между высшими органами аудита, обмена информацией и опытом в аудиторской сфере, внедрения инструментов цифрового аудита и развития современных методов анализа.
Японские специалисты особо подчеркнули высокий уровень проводимой в Узбекистане работы по внедрению технологий искусственного интеллекта и цифровых решений в систему государственного аудита.
«Технологии искусственного интеллекта и цифровые решения в Узбекистане оказались более развитыми, чем мы ожидали. Конференция оказалась очень полезной и имеющей большое практическое значение», — отметил представитель делегации.
Кроме того, члены японской делегации подробно ознакомились с деятельностью Центра дистанционного аудита Счётной палаты и высоко оценили применяемые там инновационные механизмы и аналитические системы.
По их мнению, цифровые механизмы контроля и анализа, применяемые в центре, играют важную роль в повышении эффективности государственного аудита.
«Подробные и инновационные системы Центра дистанционного аудита вызвали у нас большой интерес. Внедрение подобных решений в Японии может потребовать определённых усилий, однако этот опыт оказался для нас чрезвычайно полезным», — говорится в высказанных мнениях.
Японские эксперты подчеркнули, что широкое использование Big Data, видеонаблюдения и цифровых систем мониторинга в аудиторских процессах сегодня становится одним из важнейших направлений государственного аудита.
Следует отметить, что данная международная конференция организована в рамках реализации задач, поставленных Президентом Республики Узбекистан по модернизации системы государственного аудита и финансового контроля.
Основная цель мероприятия — развитие механизмов анализа на основе цифровых технологий, искусственного интеллекта и Big Data в сфере государственного аудита, обмен международным опытом и дальнейшее укрепление сотрудничества между высшими органами аудита.