Hisob palatasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlis va ko‘p millatli xalqimizga taqdim etgan Murojaatnomasi mazmun-mohiyatini chuqur o‘rganish va uning ustuvor yo‘nalishlarini amaliyotga tatbiq etish masalalariga bag‘ishlangan iqtisodiy o‘qish bo‘lib o‘tdi.
Iqtisodiy o‘qish Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M.Abdullayev rahbarligida o‘tkazilib, unda rais o‘rinbosari S.Mirzayev tomonidan Prezident Murojaatnomasida belgilab berilgan asosiy yo‘nalishlar, joriy yilda erishilgan muhim ijtimoiy-iqtisodiy natijalar hamda 2026-yil uchun belgilangan strategik vazifalar yuzasidan atroflicha axborot berildi.
Ta’kidlanganidek, davlatimiz rahbari Murojaatnomasida iqtisodiyotni texnologik va innovatsion rivojlantirish, kambag‘allikni qisqartirish, aholi daromadlarini oshirish, mahalla tizimini yanada mustahkamlash, “yashil” iqtisodiyot va ekologik barqarorlikni ta’minlash, shuningdek, davlat boshqaruvi va sud-huquq tizimini tubdan isloh qilishga qaratilgan aniq vazifalar belgilab berildi.
Shuningdek, o'rganishda barcha idoralarda komplaens va korrupsiyaga qarshi ichki nazoratga mas’ul o‘rinbosar lavozimini joriy etilishi, Hisob palatasining vakili faoliyatini yo‘lga qo‘yilishi hamda davlatning har bir so‘m mablag‘i va resursi bo‘yicha shaxsiy javobgarlikni kuchaytirilishi kabi islohotlar yuzasidan amalga oshiriladigan ishlar konseptual o'rganildi.
Iqtisodiy o‘qish davomida Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M.Abdullayev Prezident Murojaatnomasi xalqimiz turmush tarzi farovonligini oshirishda, aholi uchun munosib hayot sharoitlarini yaratishda hamda mamlakatni barqaror rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etishini alohida ta’kidladi hamda Hisob palatasi xodimlariga belgilangan ustuvor vazifalardan kelib chiqib, davlat mablag‘lari va resurslaridan samarali, maqsadli va oqilona foydalanish ustidan nazoratni yanada kuchaytirish, shaffoflik va qonun ustuvorligini ta’minlash masalalari yuzasidan tegishli eslatmalar berdi.
Mazkur iqtisodiy o‘qish Hisob palatasi jamoasi uchun Prezident Murojaatnomasida belgilangan vazifalarning mazmun-mohiyatini yanada chuqur anglash, ularni amalga oshirishda idoraning o‘rni va mas’uliyatini oshirishga xizmat qildi.

В Счётной палате Республики Узбекистан состоялось экономическое обучение, посвящённое глубокому изучению содержания и значения Послания Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева, адресованного Олий Мажлису и многонациональному народу Узбекистана, а также вопросам практической реализации определённых в нём приоритетных направлений.
Экономическое обучение прошло под руководством первого заместителя председателя Счётной палаты М. Абдуллаева. В ходе мероприятия заместитель председателя С. Мирзаев представил подробную информацию об основных направлениях, обозначенных в Послании Президента, ключевых социально-экономических результатах, достигнутых в текущем году, а также о стратегических задачах, определённых на 2026 год.
Было отмечено, что в Послании главы государства определены конкретные задачи по технологическому и инновационному развитию экономики, сокращению бедности, повышению доходов населения, дальнейшему укреплению института махалли, обеспечению «зелёной» экономики и экологической устойчивости, а также по коренному реформированию системы государственного управления и судебно-правовой сферы.
Кроме того, в ходе изучения в концептуальном плане были рассмотрены предстоящие реформы, предусматривающие введение во всех ведомствах должности заместителя, ответственного за комплаенс и внутренний антикоррупционный контроль, налаживание деятельности представителя Счётной палаты, а также усиление персональной ответственности за каждый сум государственных средств и ресурсов.
В ходе экономического обучения первый заместитель председателя Счётной палаты М. Абдуллаев особо подчеркнул, что Послание Президента имеет важное значение для повышения благосостояния населения, создания достойных условий жизни для граждан и обеспечения устойчивого развития страны. Он также дал сотрудникам Счётной палаты соответствующие напоминания о необходимости дальнейшего усиления контроля за эффективным, целевым и рациональным использованием государственных средств и ресурсов, а также обеспечения прозрачности и верховенства закона.
Проведённое экономическое обучение послужило углублённому пониманию коллективом Счётной палаты сущности и значимости задач, обозначенных в Послании Президента, и повышению роли и ответственности ведомства в их реализации.