Hisob palatasi tomonidan Suv xo‘jaligi vazirligida suv resurslarini boshqarish va irrigatsiya sektorini rivojlantirish bo‘yicha belgilangan vazifalar ijrosi masofaviy tarzda tahlil qilindi va ijrosini ta’minlash bo‘yicha amaliy yordamlar berildi.
Ta’kidlash joizki, sohada so‘nggi yillarda keng ko‘lamda islohotlar olib borilmoqda. Xususan:
– Suv xo‘jaligi vazirligi “suv hisobi” va “xavfni tahlil qilish” axborot tizimlari “Reestr.uz”da ro‘yxatdan o‘tkazilib, respublika miqyosida joriy etildi.
– Axborot tizimlari “Raqamli hukumat” idoralararo platformaga integratsiya qilinib, “Yagona integrator Uzinfocom” MCHJ bilan bosqichma-bosqich takomillashtirilmoqda.
Ma’lumot uchun: hozirda 14 yo‘nalishda tizimlararo ma’lumot almashish, Sirdaryodagi pilot loyiha doirasida suv iste’molini planshetlarda “Suv hisobi” axborot tizimida yuritish yo‘lga qo‘yildi. Suv iste’molchisini (shaxsni) Adliya vazirligi ma’lumot bazasi yordamida yuzidan tanish (FaceID) va tasdiqlash mexanizmi joriy etildi.
– Kadastr agentligi “UZCAD” axborot tizimidan fermer va dehqon xo‘jaliklarining yer kadastr raqamlari hamda Soliq qo‘mitasi tizimidan soliq to‘lovchilar bazasi bo‘yicha ma’lumot almashish yo‘lga qo‘yildi.
Respublikadagi 83 ta suv ombori, 1 779 ta nasos stansiya, 4 498 ta sug‘orish qudug‘i, 13 606 ta kanal, 45 ta daryo va soylar, 344 ta gidrouzel, 8 712 ta kollektor tarmog‘i va 28 434 ta kuzatuv quduqlari to‘g‘risida raqamli pasport shakllantirildi.
– “Suvxo‘jaliknazorat” inspeksiyasi “xavfni tahlil qilish” axborot tizimi Biznes-vakil platformasiga integratsiya qilinib, suvdan foydalanishni tekshirishlarni ro‘yxatga olish va natijalariga oid hujjatlarni tizimda shakllantirish yo‘lga qo‘yildi.
– Elektr energiya iste’molini monitoring qilish uchun “nasos stansiyalari” axborot tizimi “HET billing” tizimiga integratsiya qilinib, nasos stansiya va tik quduqlardagi ASKUE hisoblagichlardan ma’lumotlarni onlayn rejimda vazirlikka uzatish yo‘lga qo‘yildi.
Asosiy suv manbalaridan suv sarfini real vaqt rejimida aniqlash imkonini beruvchi 322 ta transchegaraviy va 28 ta viloyatlararo nuqtalar qurilmalarini o‘rnatish uchun gidropostlar va ularda o‘rnatilgan uskunalar xatlovdan o‘tkazilib, transchegaraviy va viloyatlararo gidropostlarning texnik xususiyati va parametri bo‘yicha ma’lumotlar shakllantirildi.
Vazirlik va “N-Com Central Asia” MChJ ishchi guruhi joriy yilning yanvar oyida takroran joylarga chiqqan holda 231 ta transchegaraviy gidropostlarning texnik holatini o‘rgandi.
Olib borilgan ijobiy ishlar bilan birga, belgilangan vazifalar ijrosida quyidagi ayrim muammolar va kamchiliklar mavjudligi qayd etildi:
Respublika chegaralarida olinayotgan suv sarfini real vaqtda aniqlovchi 350 ta qurilmalarni o‘rnatish nuqtalari to‘liq shakllantirilmagani uchun xarid qilish va o‘rnatish bo‘yicha tender e’lon qilinmagan.
Loyihaning texnik hujjatlari to‘liq ishlab chiqilmagan va “Loyihalar va import kontraktlarini kompleks ekspertiza qilish markazi”ga ekspertizaga kiritilmagan.
Vazirlik 10 ta axborot tizimini ishlab chiqish hamda ularni yagona platformaga joylashtirish bo‘yicha ishlarni juda sust olib bormoqda.
Ishlab chiqilgan axborot tizimlarini 14 ta vazirlik va idoralarning ma’lumotlar bazalariga integratsiya qilish ishlari 7 tasida bajarilgan, texnik hujjatlari “Kiberxavfsizlik markazi” ekspertizasidan o‘tkazilmagani uchun qolganlarida ishlar bajarilmagan.
Shu bilan birga, ishga tushirilgan axborot tizimlari va dasturiy mahsulotlar intellektual mulk obyekti sifatida ro‘yxatdan o‘tkazilmagan.
Axborot tizimiga kiritilgan 10 058 ta elektr hisoblash qurilmalardan bugungi kunga qadar 1 300 tasi “HET” bazasiga integratsiya qilinmagan.
Tumanlararo 1 895 ta nuqtalardan 1 704 tasida o‘rnatilgan “aqlli suv” uskunalarni takomillashtirish (suv tezligini o‘lchamaydi) zarur hisoblanadi.
Vazirlikda “aqlli suv” qurilmalari va nasos stansiyalari ma’lumotlar bazasini shakllantiradigan data mwr.uz dasturi ishlamayotgani uchun “nasos stansiyalari” axborot tizimiga elektr va suv hisoblagichlardan ma’lumot uzatilmayapti.
43 ta suv omborlariga qurilmalar o‘rnatilgan bo‘lsada, “suv xo‘jaligi obyektlari” dasturi hali tayyor bo‘lmagani uchun ulardan foydalanilmayapti.
Tahlillar natijasida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha tegishli vazirlik va idoralarga quyidagi taklif va tavsiyalar berildi:
-Respublika chegaralarida olinayotgan suv sarfini real vaqt rejimida aniqlash imkonini beruvchi 350 ta qurilmalarni o‘rnatish nuqtalarini to‘liq shakllantirish;
-2026-yil 1-iyulga qadar qurilmalarni xarid qilish, ishga tushirish va mavjud axborot tizimlariga integratsiya qilish ishlarini yakunlash;
-yirik 14 ta suv omborlarida 71,2 km optik tolali aloqa kabel o‘rnatish ishlarini yakunlash;
-2026-yil 1-sentabrga qadar amaldagi tajribadan kelib chiqib, 2-bosqichda o‘rnatilishi lozim bo‘lgan 1 895 ta tumanlararo nuqtalarda takomillashtirilgan suv o‘lchash uskunasini to‘liq o‘rnatilishini ta’minlash;
-Qurilmalarni o‘rnatilishini tashkillashtirish, markaz bilan integratsiyalashuv jarayonlarini tezlashtirish maqsadida Suv xo‘jaligi vazirligining mas’ullari boshchiligida hududlarda ishchi guruhlar tashkil qilish;
-Axborot tizimiga integratsiya qilinmagan 1 300 ta elektr hisoblash qurilmalarining 782 tasida aloqa sifatini yaxshilash, 97 tasini ta’mirlash hamda 421 tasini yangisiga almashtirish kabi takliflarni qayd etib o‘tish mumkin.
Yuqorida qayd etilgan muammolar va kamchiliklar, ularni bartaraf etish yuzasidan takliflar Prezident Administratsiyasiga kiritildi hamda Vazirlar Mahkamasi tomonidan tegishliligi bo‘yicha vazirlik va idoralarga vazifalar belgilandi.

Счётной палатой был проведён дистанционный анализ исполнения задач, определённых в Министерстве водного хозяйства по управлению водными ресурсами и развитию ирригационного сектора, а также оказана практическая помощь по обеспечению их выполнения.
Следует отметить, что в последние годы в данной сфере проводятся масштабные реформы. В частности:
– Информационные системы Министерства водного хозяйства «учёт воды» и «анализ рисков» были зарегистрированы в системе «Reestr.uz» и внедрены в республиканском масштабе.
– Информационные системы интегрированы в межведомственную платформу «Цифровое правительство» и поэтапно совершенствуются совместно с ООО «Единый интегратор Uzinfocom».
Для справки: в настоящее время налажен межсистемный обмен данными по 14 направлениям, а в рамках пилотного проекта в Сырдарьинской области учёт потребления воды осуществляется на планшетах через информационную систему «Учёт воды». Также внедрён механизм распознавания лица (FaceID) и подтверждения личности потребителя воды с использованием базы данных Министерства юстиции.
– Налажен обмен данными с информационной системой «UZCAD» Кадастрового агентства по кадастровым номерам земель фермерских и дехканских хозяйств, а также с базой данных налогоплательщиков Налогового комитета.
Сформированы цифровые паспорта по 83 водохранилищам, 1 779 насосным станциям, 4 498 оросительным скважинам, 13 606 каналам, 45 рекам и саям, 344 гидроузлам, 8 712 коллекторным сетям и 28 434 наблюдательным скважинам республики.
– Информационная система инспекции «Сувхўжаликназорат» по «анализу рисков» интегрирована с платформой Бизнес-омбудсмена, что позволило организовать регистрацию проверок водопользования и формирование документов по их результатам в системе.
– Для мониторинга потребления электроэнергии информационная система «насосные станции» интегрирована с системой «HET billing», благодаря чему данные со счётчиков АСКУЭ насосных станций и вертикальных скважин передаются в министерство в онлайн-режиме.
Для установки 322 трансграничных и 28 межобластных устройств, позволяющих определять расход воды из основных водных источников в режиме реального времени, были инвентаризированы гидропосты и установленное на них оборудование, а также сформированы данные по техническим характеристикам и параметрам трансграничных и межобластных гидропостов.
Рабочая группа Министерства и ООО «N-Com Central Asia» в январе текущего года повторно выехала на места и изучила техническое состояние 231 трансграничного гидропоста.
Наряду с положительными результатами были выявлены следующие проблемы и недостатки при исполнении поставленных задач:
Не были полностью сформированы точки установки 350 устройств для определения расхода воды на границах республики в режиме реального времени, в связи с чем тендер на их закупку и установку не был объявлен.
Техническая документация проекта полностью не разработана и не представлена на экспертизу в «Центр комплексной экспертизы проектов и импортных контрактов».
Министерство крайне медленно ведёт работы по разработке 10 информационных систем и их размещению на единой платформе.
Работы по интеграции разработанных информационных систем с базами данных 14 министерств и ведомств выполнены только по 7 системам, а по остальным работы не проведены из-за отсутствия экспертизы технической документации в «Центре кибербезопасности».
Кроме того, введённые в эксплуатацию информационные системы и программные продукты не зарегистрированы как объекты интеллектуальной собственности.
Из 10 058 электрических счётчиков, внесённых в информационную систему, на сегодняшний день 1 300 не интегрированы в базу «HET».
На 1 704 из 1 895 межрайонных точек установленные устройства «умной воды» нуждаются в модернизации, поскольку не измеряют скорость воды.
Из-за того, что в министерстве не работает программа data mwr.uz, формирующая базу данных устройств «умной воды» и насосных станций, в информационную систему «насосные станции» не передаются данные со счётчиков электроэнергии и воды.
Несмотря на установку устройств на 43 водохранилищах, они не используются, поскольку программа «объекты водного хозяйства» ещё не готова.
По результатам анализа соответствующим министерствам и ведомствам были даны следующие предложения и рекомендации по устранению выявленных недостатков:
-полностью сформировать точки установки 350 устройств, позволяющих определять расход воды на границах республики в режиме реального времени;
-завершить до 1 июля 2026 года работы по закупке, запуску и интеграции устройств с существующими информационными системами;
-завершить работы по прокладке 71,2 км волоконно-оптического кабеля связи на 14 крупных водохранилищах;
-до 1 сентября 2026 года обеспечить полную установку модернизированных водоизмерительных устройств на 1 895 межрайонных точках, предусмотренных ко второму этапу;
-организовать в регионах рабочие группы под руководством ответственных сотрудников Министерства водного хозяйства для ускорения установки устройств и процессов интеграции с центром;
-улучшить качество связи у 782 из 1 300 неинтегрированных электрических счётчиков, отремонтировать 97 и заменить 421 на новые.
Указанные выше проблемы и недостатки, а также предложения по их устранению были внесены в Администрацию Президента, а Кабинетом Министров соответствующим министерствам и ведомствам поставлены конкретные задачи.