Hisob palatasi tomonidan byudjet ijrosi nazoratini kuchaytirish bo‘yicha navbatdagi yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda Bosh prokuratura huzuridagi Departament, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda vazirliklar va idoralardan yo‘nalish rahbarlari va mas'ul xodimlar ishtirok etdi.
Ma'lumki, Davlat rahbari tomonidan byudjet mablag‘larining maqsadli va samarali ishlatilishi ustidan nazoratni kuchaytirish va byudjet intizomini mustahkamlash bo‘yicha qat'iy topshiriq berilgan edi.
Uning ijrosini ta'minlash maqsadida Hisob palatasi, Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligining ko‘shma qarori imzolanib, chora-tadbirlar rejasi tasdiqlangan.
Shuningdek, byudjetdan mablag‘ oluvchi asosiy 22 ta vazirlik va idoralar bilan ham qo‘shma qarorlar imzolanib, tegishli chora-tadbirlar qabul qilingan.
Bugungi yig‘ilishda ushbu yo‘nalishda amalga oshirilgan ishlar muhokama qilindi.
Hisob palatasi raisi o‘rinbosari S. Mirzayev yuqorida zikr qilingan chora-tadbirlardagi nazorat ishlarini tashkil etish, raqamlashtirish, maqbullashtirish, g‘aznachilikda joriy nazoratni kuchaytirish, xaridlar, investisiya, qurilish, tashqi qarz va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha joriy yildagi vazifalar ijrosini yanada samarali ta'minlash muhimligini ta'kidladi.
Uchrashuv ochiq va konstruktiv formatda bo‘lib o‘tdi.
Ishtirokchilarga byudjet xarajatlarining samaradorligini oshirish va moliyaviy nazoratni kuchaytirish bo‘yicha yangi topshiriqlar berildi.

A regular meeting on strengthening control over budget execution was held at the Chamber of Accounts (COA). It was attended by heads of departments and responsible members of the Department under the Prosecutor General's Office, the Ministry of Economy and Finance and other departments.
As is known, the President of the Republic gave strict instructions to strengthen control over the targeted and effective use of budget funds and budget discipline.
To ensure its implementation, a joint resolution of the COA, the Department for Combating Economic Crimes and the Ministry of Economy and Finance was signed, and an action plan was approved.
Joint resolutions were also signed with 22 ministries and departments receiving the largest funds from the budget, and the concerning measures were taken.
Today, the meeting addressed the state of affairs carried out in this direction.
The COA’s Deputy Chairman S. Mirzayev emphasized the importance of organization, digitalization, optimization of control over the above-mentioned measures, strengthening current control in the treasury, ensuring more effective implementation of tasks in the field of public procurement, investment, construction, external debt and other areas.
The meeting was held in an open and constructive format.
The participants were given new instructions to improve the efficiency of budget expenditures and strengthen financial control.