Hisob palatasi tomonidan byudjet ijrosi nazoratini kuchaytirish bo‘yicha navbatdagi yig‘ilish bo‘lib o‘tdi. Unda Bosh prokuratura huzuridagi Departament, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda vazirliklar va idoralardan yo‘nalish rahbarlari va mas'ul xodimlar ishtirok etdi.
Ma'lumki, Davlat rahbari tomonidan byudjet mablag‘larining maqsadli va samarali ishlatilishi ustidan nazoratni kuchaytirish va byudjet intizomini mustahkamlash bo‘yicha qat'iy topshiriq berilgan edi.
Uning ijrosini ta'minlash maqsadida Hisob palatasi, Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligining ko‘shma qarori imzolanib, chora-tadbirlar rejasi tasdiqlangan.
Shuningdek, byudjetdan mablag‘ oluvchi asosiy 22 ta vazirlik va idoralar bilan ham qo‘shma qarorlar imzolanib, tegishli chora-tadbirlar qabul qilingan.
Bugungi yig‘ilishda ushbu yo‘nalishda amalga oshirilgan ishlar muhokama qilindi.
Hisob palatasi raisi o‘rinbosari S. Mirzayev yuqorida zikr qilingan chora-tadbirlardagi nazorat ishlarini tashkil etish, raqamlashtirish, maqbullashtirish, g‘aznachilikda joriy nazoratni kuchaytirish, xaridlar, investisiya, qurilish, tashqi qarz va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha joriy yildagi vazifalar ijrosini yanada samarali ta'minlash muhimligini ta'kidladi.
Uchrashuv ochiq va konstruktiv formatda bo‘lib o‘tdi.
Ishtirokchilarga byudjet xarajatlarining samaradorligini oshirish va moliyaviy nazoratni kuchaytirish bo‘yicha yangi topshiriqlar berildi.

В Счетной палате состоялось очередное совещание по усилению контроля за исполнением бюджета. В нем приняли участие руководители подразделений и ответственные работники Департамента при Генеральной прокуратуре, Министерства экономики и финансов и других ведомств.
Как известно, глава государства дал строгое поручение усилить контроль за целевым и эффективным использованием бюджетных средств и укрепить бюджетную дисциплину.
В целях обеспечения его исполнения подписано совместное постановление Счетной палаты, Департамента по борьбе с экономическими преступлениями и Министерства экономики и финансов, а также утвержден план мероприятий.
Также подписаны совместные постановления с 22 министерствами и ведомствами, получающими наибольшие средства из бюджета, и приняты соответствующие меры.
Сегодня на совещании обсуждалось состояние дел, проведенных в данном направлении.
Заместитель председателя Счетной палаты С. Мирзаев подчеркнул важность организации, цифровизации, оптимизации контроля за вышеуказанными мерами, усиления текущего контроля в казначействе, обеспечения более эффективной реализации задач в сфере государственных закупок, инвестиций, строительства, внешнего долга и других сферах.
Заседание прошло в открытом и конструктивном формате.
Участникам были даны новые поручения по повышению эффективности бюджетных расходов и усилению финансового контроля.