O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi tomonidan oliy ta’lim muassasalari professor-o‘qituvchilari hamda yuridik xizmat ko‘rsatuvchi tashkilotlar vakillari ishtirokida ushbu idoraning faoliyati, davlat auditi tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar va raqamli transformatsiya jarayonlariga bag‘ishlangan seminar tashkil etildi.
Tadbirda Hisob palatasi raisi o‘rinbosarlari A. Allaberganov va S. Mirzayev ishtirokchilarga so‘nggi yillarda mamlakatimizda davlat tashqi auditi va moliyaviy nazorati tizimini modernizatsiya qilish, milliy audit tizimini xalqaro standartlar asosida takomillashtirish hamda Hisob palatasining institutsional rivojlanishi borasida amalga oshirilgan ishlar haqida ma’lumot berdilar.
Ta’kidlanganidek, Hisob palatasi dastlab moliyaviy nazoratning an’anaviy taftish shakllarini amalga oshirgan. 2017-yildan boshlab esa davlat tashqi auditi va moliyaviy nazoratining oliy organi sifatida faoliyat yuritib kelmoqda.
2019-yilda “O‘zbekiston Respublikasining Hisob palatasi to‘g‘risida”gi Qonun qabul qilinishi orqali uning maqomi, mustaqilligi, vazifalari va vakolatlari huquqiy jihatdan mustahkamlandi. Keyingi bosqichda davlat moliyaviy nazorati tizimini zamonaviy audit mexanizmlari asosida tashkil etish bo‘yicha keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirildi.
Xususan, 2022-yildan boshlab davlat moliyaviy nazoratining taftish va tekshirish shakllari bilan bir qatorda xalqaro standartlarga muvofiq risk tahlillariga asoslangan moliyaviy, muvofiqlik va samaradorlik auditlari joriy etildi.
Seminar ishtirokchilariga davlat moliyaviy nazorati sohasida raqamli texnologiyalarni joriy etish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar haqida ham ma’lumot berildi. Jumladan, “Davlat auditi” dasturiy kompleksi va “Masofaviy audit” axborot tizimi ishga tushirilgan bo‘lib, bugungi kunda mazkur tizim 89 ta vazirlik, idora va banklarning 259 ta axborot bazasi bilan integratsiya qilingan.
Shuningdek, 2025-yildan boshlab davlat xaridlari sohasida sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanish yo‘lga qo‘yilgani, mazkur yo‘nalishda avtomatlashtirilgan tahlil modullari joriy etilgani qayd etildi.
Tadbir davomida Hisob palatasining xalqaro hamkorlik faoliyatiga ham alohida to‘xtalib o‘tildi. Bugungi kunda Hisob palatasi Oliy audit organlarining xalqaro tashkiloti (INTOSAI), Osiyo oliy audit organlari tashkiloti (ASOSAI), Iqtisodiy hamkorlik tashkilotiga a’zo davlatlar oliy audit organlari tashkiloti (ECOSAI) kabi nufuzli xalqaro tuzilmalar a’zosi hisoblanadi.
Shu bilan birga, kadrlar salohiyatini oshirish, xalqaro audit standartlari va ilg‘or metodologiyalarni joriy etish, sohaga iqtidorli yoshlarni jalb qilish borasida amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berildi. Xususan, 2026/2027 o‘quv yilidan boshlab Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti tarkibida Davlat auditi oliy maktabi faoliyati yo‘lga qo‘yilgani ta’kidlandi.
Uchrashuv doirasida Hisob palatasi mutaxassislari tomonidan Hisob palatasining vazifalari va faoliyat prinsiplari, ko‘rsatmalar ijrosi monitoringi, raqamli transformatsiya jarayonlari, masofaviy nazorat tizimi hamda ISSAI xalqaro audit standartlarini joriy etish masalalari bo‘yicha batafsil taqdimotlar o‘tkazildi.
Interaktiv formatda o‘tkazilgan tadbir ishtirokchilari o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob oldilar hamda davlat auditi sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar yuzasidan fikr almashdilar.

В Ташкентском государственном экономическом университете состоялся семинар, посвящённый деятельности Счётной палаты
Счётная палата Республики Узбекистан организовала семинар с участием профессорско-преподавательского состава высших учебных заведений, а также представителей организаций, оказывающих юридические услуги. Мероприятие было посвящено деятельности Счётной палаты, проводимым реформам в системе государственного аудита и процессам цифровой трансформации.
В ходе семинара заместители председателя Счётной палаты А. Аллаберганов и С. Мирзаев ознакомили участников с работой, проведённой в последние годы по модернизации системы государственного внешнего аудита и финансового контроля, совершенствованию национальной системы аудита на основе международных стандартов, а также институциональному развитию Счётной палаты.
Как было отмечено, первоначально Счётная палата осуществляла традиционные формы финансовых ревизий. С 2017 года она функционирует в качестве высшего органа государственного внешнего аудита и финансового контроля.
Принятие в 2019 году Закона «О Счётной палате Республики Узбекистан» позволило юридически закрепить её статус, независимость, задачи и полномочия. На следующем этапе были реализованы масштабные реформы по организации системы государственного финансового контроля на основе современных механизмов аудита.
В частности, с 2022 года наряду с традиционными ревизиями и проверками были внедрены финансовый аудит, аудит соответствия и аудит эффективности, основанные на анализе рисков и проводимые в соответствии с международными стандартами.
Участникам семинара также была представлена информация о внедрении цифровых технологий в сфере государственного финансового контроля. В частности, были введены в эксплуатацию программный комплекс «Государственный аудит» и информационная система «Дистанционный аудит», которая в настоящее время интегрирована с 259 информационными базами данных 89 министерств, ведомств и банков.
Кроме того, было отмечено, что с 2025 года в сфере государственных закупок внедряются технологии искусственного интеллекта, а также автоматизированные аналитические модули.
Особое внимание в ходе мероприятия было уделено международному сотрудничеству Счётной палаты. В настоящее время Счётная палата является членом таких авторитетных международных организаций, как Международная организация высших органов аудита (INTOSAI), Азиатская организация высших органов аудита (ASOSAI) и Организация высших органов аудита государств — членов Организации экономического сотрудничества (ECOSAI).
Участникам также была представлена информация о проводимой работе по повышению кадрового потенциала, внедрению международных стандартов аудита и передовых методологий, а также привлечению талантливой молодёжи в отрасль. В частности, было отмечено, что с 2026/2027 учебного года в структуре Ташкентского государственного экономического университета начала функционировать Высшая школа государственного аудита.
В рамках встречи специалисты Счётной палаты провели подробные презентации по вопросам задач и принципов деятельности Счётной палаты, мониторинга исполнения поручений, процессов цифровой трансформации, системы дистанционного аудита, а также внедрения Международных стандартов высших органов аудита (ISSAI).
В ходе мероприятия, прошедшего в интерактивном формате, участники получили ответы на интересующие их вопросы и обменялись мнениями относительно проводимых реформ в сфере государственного аудита.