Ozarbayjon Respublikasining Boku shahrida 2026 yilning 16–19 iyun kunlari Islom taraqqiyot bankining yillik forumi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu forum doirasida Ozarbayjon Respublikasi Hisob palatasi tashabbusi bilan “Barqaror mintaqaviy integratsiya uchun raqamli davlat auditi” mavzusida xalqaro tadbir tashkil etildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasining 2 nafar mas’ul xodimi H. Jamalov va J. Dovurovlar ishtirok etdi.
Ozarbayjon Respublikasi Hisob palatasi raisi o‘rinbosari N. Sodiqov raqamli transformatsiya davlat boshqaruvi, davlat xizmatlari va hisobdorlik mexanizmlarini takomillashtirishda strategik ahamiyatga ega ekanini ta’kidladi.
Tadbirda ma’lumotlarni real vaqt rejimida qayta ishlash, xavflarni aniqroq baholash, katta hajmdagi ma’lumotlarni tahlil qilish va audit resurslaridan samarali foydalanish audit faoliyati sifatini yanada oshirish imkonini berishi aytildi.
Tadbir doirasida Ozarbayjon Respublikasi Hisob palatasi a’zosi, INTOSAI Professional Bayonotlar Forumi a’zosi H. Huseynov tomonidan “Barqaror mintaqaviy integratsiya uchun raqamli davlat auditi” mavzusida taqdimot o‘tkazildi.
Unda Ozarbayjonda raqamli infratuzilmani rivojlantirish, raqamli davrda Oliy audit organlari oldida turgan vazifalar, 2026–2030 yillarga mo‘ljallangan raqamlashtirish strategiyasi hamda davlat auditini raqamlashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar haqida ma’lumot berildi.
Shuningdek, tadbir doirasida Ozarbayjon, Xitoy, Turkiya, Pokiston, Koreya Respublikasi va O‘zbekiston Oliy audit organlari vakillari ishtirokida panel muhokamalari bo‘lib o‘tdi.
Unda davlat auditida sun’iy intellekt, katta ma’lumotlar tahlili, raqamli audit tizimlari va axborot platformalarini joriy etish orqali audit samaradorligini oshirish masalalari muhokama qilindi.
Ishtirokchilar raqamli audit va axborot tizimlarini qo‘llash bo‘yicha o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashdi.
Amalga oshirilgan tashabbuslar, erishilgan natijalar va istiqboldagi rivojlanish yo‘nalishlari bo‘yicha taqdimotlar qilindi.
O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi vakili H. Jamalov O‘zbekistonda davlat auditi sohasida zamonaviy islohotlar, raqamli auditni rivojlantirish, axborot tizimlaridan foydalanish va ilg‘or tajribalar almashinuvini kengaytirish yuzasidan tematik taqdimot qildi.
Xususan, Hisob palatasining “Masofaviy audit” avtomatlashtirilgan axborot tizimining faoliyati, xavflarni aniqlash va sun’iy intellektdan foydalanish mexanizmlari haqida batafsil ma’lumot berildi.
Tadbir davlat auditi sohasida raqamli transformatsiya jarayonlarini jadallashtirish, yangi texnologiyalarni qo‘llash bo‘yicha hamkorlikni kengaytirish va oliy audit muassasalari o‘rtasida ilg‘or tajribalar almashinuvini yanada rivojlantirishga xizmat qildi.

16–19 июня 2026 года в городе Баку Азербайджанской Республики состоялся ежегодный форум Исламского банка развития.
В рамках форума по инициативе Счетной палаты Азербайджанской Республики было организовано международное мероприятие на тему «Цифровой государственный аудит для устойчивой региональной интеграции».
В мероприятии приняли участие два ответственных сотрудника Счетной палаты Республики Узбекистан – Х. Джамалов и Ж. Давуров.
Заместитель председателя Счетной палаты Азербайджанской Республики Н. Садыгов подчеркнул, что цифровая трансформация имеет стратегическое значение для совершенствования государственного управления, государственных услуг и механизмов подотчетности.
Было отмечено, что обработка данных в режиме реального времени, более точная оценка рисков, анализ больших массивов данных и эффективное использование аудиторских ресурсов позволяют значительно повысить качество аудиторской деятельности.
В рамках мероприятия член Счетной палаты Азербайджанской Республики, член Форума профессиональных заявлений ИНТОСАИ Х. Гусейнов выступил с презентацией на тему «Цифровой государственный аудит для устойчивой региональной интеграции».
В ходе презентации была представлена информация о развитии цифровой инфраструктуры в Азербайджане, задачах высших органов аудита в цифровую эпоху, стратегии цифровизации на 2026–2030 годы, а также о проводимых реформах по цифровизации государственного аудита.
Кроме того, состоялись панельные дискуссии с участием представителей высших органов аудита Азербайджана, Китая, Турции, Пакистана, Республики Корея и Узбекистана.
В ходе обсуждений были рассмотрены вопросы повышения эффективности аудиторской деятельности за счет применения искусственного интеллекта, анализа больших данных, цифровых аудиторских систем и информационных платформ.
Участники поделились своим опытом в области применения цифрового аудита и информационных систем. Были представлены инициативы, достигнутые результаты и перспективные направления дальнейшего развития.
Представитель Счетной палаты Республики Узбекистан Х. Джамалов выступил с тематической презентацией, посвященной современным реформам в сфере государственного аудита в Узбекистане, развитию цифрового аудита, использованию информационных систем и расширению обмена передовым опытом.
В частности, была подробно представлена информация о деятельности автоматизированной информационной системы «Дистанционный аудит» Счетной палаты, механизмах выявления рисков и использовании искусственного интеллекта.
Проведенное мероприятие послужило дальнейшему ускорению процессов цифровой трансформации в сфере государственного аудита, расширению сотрудничества по внедрению новых технологий и развитию обмена передовым опытом между высшими органами аудита.