2025 yilning 4 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati hamda Qonunchilik palatasida Latviya Respublikasi Davlat auditi idorasi rahbari Edgars Korchagins boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuvlar o‘tkazildi.
Uchrashuvlar avvalida mehmonlarga O‘zbekiston va Latviya o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlar, jumladan, parlamentlararo hamkorlikning so‘nggi yillarda barqaror rivojlanib borayotgani, Senat va Qonunchilik palatasi, uning qo‘mitalari va komissiyalari faoliyati, qonun ijodkorligi jarayonlari haqida atroflicha maʼlumot berildi.
Suhbatlar davomida davlat auditi sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikni yana-da kengaytirish, zamonaviy audit yondashuvlarini tatbiq etish hamda axborotga asoslangan boshqaruv amaliyotini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Edgars Korchagins Latviyaning zamonaviy audit amaliyoti haqida maʼlumot berar ekan, mamlakatda asosiy eʼtibor samaradorlik va muvofiqlik auditlariga qaratilganligini aytib o‘tdi. Barqaror boshqaruv tizimi tufayli moliyaviy auditlarga ehtiyoj kamaygani ham taʼkidlandi. Shuningdek, xususiy auditorlar va ichki audit bo‘limlarining davlat auditi tizimidagi ishtiroki alohida qayd etildi.
Latviyada davlat auditi tavsiyalaridan byudjet jarayonida foydalanish amaliyoti bilan o‘rtoqlashildi. Xususan, har yili byudjet daromadlarini oshirish yoki xarajatlarni qisqartirishga xizmat qiladigan tavsiyalar bo‘yicha maxsus maʼlumot tayyorlanishi va uning Hukumat hamda Parlament tomonidan qarorlar qabul qilishda qo‘llanilishi taʼkidlandi.
Latviya tomoni O‘zbekistonda strategik boshqaruv, monitoring va baholash tizimlarini takomillashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar yuqori baholandi. Audit jarayonlarida axborot texnologiyalaridan foydalanish va raqamlashtirish tamoyillariga o‘tish davlat boshqaruvi samaradorligini oshirishda muhim qadam ekani taʼkidlandi.
Muloqot davomida davlat dasturlari natijalarini tahlil qilish va axborot tizimlarini integratsiya qilish masalalari bo‘yicha ham hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha samaradorlik auditlari, xatarlarni baholash va ichki auditorlar bilan hamkorlik amaliyoti bo‘yicha o‘zaro tajriba almashish amaliy hamkorlikni davom ettirishga kelishib oldilar.

Head of the Latvian State Audit Office Received in the Chambers of the Oliy Majlis
On 4 December 2025, meetings were held in the Senate and the Legislative Chamber of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan with the delegation headed by Edgars Korčagins, Auditor General and Head of the State Audit Office of the Republic of Latvia.
At the beginning of the meetings, the guests were provided with detailed information about bilateral relations between Uzbekistan and Latvia, including the steady development of inter-parliamentary cooperation in recent years, as well as the activities of the Senate and the Legislative Chamber, their committees and commissions, and the legislative process.
During the discussions, the parties considered the issues of further expanding bilateral cooperation in the field of state audit, introducing modern audit approaches, and developing data-driven management practices.
While speaking about Latvia’s modern audit practices, Edgars Korčagins noted that the main focus in the country is on performance and compliance audits. He also emphasized that due to a well-established governance system, the need for financial audits has decreased. The involvement of private auditors and internal audit units in the state audit system was also highlighted.
The Latvian side shared its practice of using state audit recommendations in the budget process. In particular, it was noted that each year a special report is prepared on recommendations aimed at increasing budget revenues or reducing expenditures, and this report is used by the Government and Parliament in decision-making.
The Latvian side positively assessed the reforms being carried out in Uzbekistan to improve strategic management, monitoring, and evaluation systems. It was emphasized that the use of information technologies and the transition to digitalization in audit processes are important steps in increasing the efficiency of public administration.
Prospects for cooperation were also discussed regarding the analysis of the results of state programs and the integration of information systems.
Following the meetings, the parties agreed to continue practical cooperation and exchange experience in performance audits, risk assessment, and collaboration with internal auditors.