2025 yilning 4 dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati hamda Qonunchilik palatasida Latviya Respublikasi Davlat auditi idorasi rahbari Edgars Korchagins boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuvlar o‘tkazildi.
Uchrashuvlar avvalida mehmonlarga O‘zbekiston va Latviya o‘rtasidagi ikki tomonlama munosabatlar, jumladan, parlamentlararo hamkorlikning so‘nggi yillarda barqaror rivojlanib borayotgani, Senat va Qonunchilik palatasi, uning qo‘mitalari va komissiyalari faoliyati, qonun ijodkorligi jarayonlari haqida atroflicha maʼlumot berildi.
Suhbatlar davomida davlat auditi sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikni yana-da kengaytirish, zamonaviy audit yondashuvlarini tatbiq etish hamda axborotga asoslangan boshqaruv amaliyotini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Edgars Korchagins Latviyaning zamonaviy audit amaliyoti haqida maʼlumot berar ekan, mamlakatda asosiy eʼtibor samaradorlik va muvofiqlik auditlariga qaratilganligini aytib o‘tdi. Barqaror boshqaruv tizimi tufayli moliyaviy auditlarga ehtiyoj kamaygani ham taʼkidlandi. Shuningdek, xususiy auditorlar va ichki audit bo‘limlarining davlat auditi tizimidagi ishtiroki alohida qayd etildi.
Latviyada davlat auditi tavsiyalaridan byudjet jarayonida foydalanish amaliyoti bilan o‘rtoqlashildi. Xususan, har yili byudjet daromadlarini oshirish yoki xarajatlarni qisqartirishga xizmat qiladigan tavsiyalar bo‘yicha maxsus maʼlumot tayyorlanishi va uning Hukumat hamda Parlament tomonidan qarorlar qabul qilishda qo‘llanilishi taʼkidlandi.
Latviya tomoni O‘zbekistonda strategik boshqaruv, monitoring va baholash tizimlarini takomillashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar yuqori baholandi. Audit jarayonlarida axborot texnologiyalaridan foydalanish va raqamlashtirish tamoyillariga o‘tish davlat boshqaruvi samaradorligini oshirishda muhim qadam ekani taʼkidlandi.
Muloqot davomida davlat dasturlari natijalarini tahlil qilish va axborot tizimlarini integratsiya qilish masalalari bo‘yicha ham hamkorlik istiqbollari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha samaradorlik auditlari, xatarlarni baholash va ichki auditorlar bilan hamkorlik amaliyoti bo‘yicha o‘zaro tajriba almashish amaliy hamkorlikni davom ettirishga kelishib oldilar.

4 декабря 2025 года в Сенате и Законодательной палате Олий Мажлиса Республики Узбекистан состоялись встречи с делегацией во главе с руководителем Государственного аудита Республики Латвия, генеральным аудитором Эдгарсом Корчагинсом.
В начале встреч гостям была представлена подробная информация о двусторонних отношениях между Узбекистаном и Латвией, в том числе о стабильном развитии межпарламентского сотрудничества в последние годы, а также о деятельности Сената и Законодательной палаты, их комитетов и комиссий и о процессе законотворчества.
В ходе бесед обсуждались вопросы дальнейшего расширения двустороннего сотрудничества в сфере государственного аудита, внедрения современных подходов к аудиту и развития практики управления, основанного на данных.
Рассказывая о современной аудиторской практике Латвии, Эдгарс Корчагинс отметил, что основное внимание в стране уделяется аудитам эффективности и соответствия. Было подчеркнуто, что благодаря устойчивой системе управления потребность в финансовых аудитах снизилась. Также отмечено участие частных аудиторов и внутренних аудиторских подразделений в системе государственного аудита.
Латвийская сторона поделилась опытом использования рекомендаций государственного аудита в бюджетном процессе. В частности, было отмечено, что ежегодно подготавливается специальный отчёт по рекомендациям, направленным на увеличение доходов бюджета или сокращение расходов, и этот документ используется Правительством и Парламентом при принятии решений.
Высоко была оценена работа, проводимая в Узбекистане по совершенствованию систем стратегического управления, мониторинга и оценки. Подчёркнуто, что использование информационных технологий и переход к цифровизации в аудиторских процессах является важным шагом на пути повышения эффективности государственного управления.
В ходе диалога обсуждались перспективы сотрудничества в вопросах анализа результатов государственных программ и интеграции информационных систем.
По итогам встреч стороны договорились продолжить практическое сотрудничество и обмен опытом в областях аудита эффективности, оценки рисков и взаимодействия с внутренними аудиторами.
![[object Object]](https://back.ach.gov.uz/media/view/file_baf350a80a3a9a85b8d90367.jpg)
Казахстанский эксперт: «Цифровой аудит и Big Data определяют будущее государственного финансового контроля»