Osiyo taraqqiyot banki (OTB) O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi bilan yaqindan hamkorlik qilayotgan tashkilot hisoblanadi. OTB o‘zining “Development Asia” (“Osiyo taraqqiyoti”) nomli bilim almashish va hamkorlik platformasida “Oliy audit organlarini mustahkamlash: O‘zbekistondan saboqlar” sarlavhasi ostida maqola nashr qildi.
Maqolada O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasida olib borilayotgan transformasiya va xalqaro standartlar asosida auditga o‘tish jarayonlari xaqida ma'lumot berilgan.
Maqolada ta'kidlanganidek, O‘zbekistonda amalga oshirilgan so‘nggi islohotlar Oliy audit organlarinining xalqaro standartlarga mos ravishda riskka asoslangan, ishonchga yo‘naltirilgan moliyaviy auditlarga qanday o‘tishi mumkinligini ko‘rsatadi.
Ushbu tajriba Oliy audit organlarining xalqaro moliya institutlari (XMI) tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan loyihalarni nazorat qilishdagi rolini kengaytirish uchun amaliy modelni taqdim etadi.
Maqolada Hisob palatasi tomonidan OTB hamda O‘zbekiston Respublikasi tomonidan moliyalashtirilayotgan “Sement-beton qoplamali ichki yo‘llarni qurish” loyihasining xalqaro auditorlik standartlari (ISA) asosida ilk bor moliyaviy hamda muvofiqlik auditlari o‘tkazilgani ta'kidlandi.
Ushbu sinov loyihasi institusional imkoniyatlarni aniqlash, metodologiyalarni takomillashtirish va milliy Oliy audit organini Xalqaro moliyaviy institutlar tomonidan moliyalashtiriladigan operatsiyalarning hisobotlari auditlarida jalb qilish bo‘yicha kelajakdagi strategiyalarni shakllantirish uchun muhim qadam bo‘lgani aytildi.
OTB O‘zbekiston Hisob palatasi tajribasini boshqa rivojlanayotgan mamlakatlar uchun uchta asosiy yo‘nalishda taklif etmoqda:
Xalqaro moliyaviy institutlar tomonidan moliyalashtiriladigan loyihalarning Oliy audit organlari boshchiligidagi moliyaviy auditlarini o‘tkazishga - ruxsat beruvchi aniq huquqiy mandat bo‘lishi;
- institusional salohiyatni rivojlantirishning tizimi; va
- manfaatdor tomonlar bilan aniq belgilangan aloqa protokollari.
OTB, shuningdek, so‘nggi yillarda O‘zbekiston Hisob palatasi o‘z vazifa va institusional imkoniyatlarini sezilarli darajada kengaytirganiga urg‘a bergan. Hisob palatasi INTOSAI va AZOSAIga qo‘shilib, moliyaviy, muvofiqlik va samaradorlik auditi funksiyalarini joriy etgan.

Азиатский банк развития (АБР) является партнерской организацией Счетной палаты Республики Узбекистан. АБР опубликовал статью на своей платформе обмена знаниями и сотрудничества «Development Asia» под названием «Укрепление Высших органов аудита: уроки из Узбекистана».
В статье представлена информация о процессах трансформации и перехода, осуществляемых в Счетной палате Республики Узбекистан, к аудиту на основе международных стандартов.
Как отмечается в статье, недавние реформы, проведенные в Узбекистане, демонстрируют, как Высшие органы аудита (ВОА) могут перейти к финансовому аудиту, основанному на оценке рисков и доверии, в соответствии с международными стандартами.
Этот опыт предоставляет практическую модель для расширения роли ВОА в аудите над проектами, поддерживаемыми международными финансовыми институтами (МФИ).
В статье отмечено, что Счетная палата провела финансовый и аудит соответствия на основе международных стандартов аудита для проекта «Строительство внутренних цементобетонных дорог», финансируемого АБР и Республикой Узбекистан.
Этот пилотный проект стал важным шагом в выявлении институционального потенциала, совершенствовании методологий и формировании будущих стратегий вовлечения национального ВОА в аудит финансовой отчетности операций, финансируемых международными финансовыми институтами.
АБР рекомендует опыт Счетной палаты Узбекистана другим развивающимся странам в трех основных областях:
- четкий правовой мандат на проведение финансового аудита проектов, финансируемых международными финансовыми институтами, под руководством Высших аудиторских органов;
- система развития институционального потенциала; и
- четкие протоколы коммуникации с заинтересованными сторонами.
АБР также подчеркнул, что Счетная палата Узбекистана значительно расширила свой мандат и институциональный потенциал в последние годы. Счетная палата присоединилась к INTOSAI и ASOSAI, внедрив функции финансового, аудита соответствия и аудита эффективности.
В материалах Азиатского банка развития также отмечается, что эти реформы укрепили соответствие Счетной палаты международным стандартам и позволили ей выполнять свои обязательства, включая финансовые аудиты инвестиционных проектов, финансируемых из внешних источников.