Avstriyaning Birlashgan Vena Instituti (JVI) tomonidan “JVI mintaqasida raqamli pullarni rivojlantirishning iqtisodiy imkoniyatlarini tahlil qilish” mavzusida vebinar tashkil qilindi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasining mas'ul xodimlari ishtirok etdi.
Ma'lumot uchun: Birlashgan Vena Instituti mintaqaviy o‘quv markazi bo‘lib, Markaziy, Sharqiy va Janubi-Sharqiy Yevropa, Kavkaz va Markaziy Osiyo mamlakatlari bo‘yicha davlat sektori xodimlari uchun mo‘ljallangan. U 1992 yilda Avstriya hukumati, Xalqaro Valyuta Jamg‘armasi va boshqa bir qator xalqaro tashkilotlar tomonidan tashkil etilgan.
Vebinarda ta'kidlanganidek, raqamli pul vositalarining paydo bo‘lishi pullarning chiqarilishi va saqlanishini o‘zgartirmoqda. Bu raqobat pul suvereniteti va siyosati hamda moliyaviy barqarorlik uchun fundamental savollarni tug‘diradi.
Tadbirda raqamli pul vositalarining saqlanishi, markaziy bank raqamli valyutalari, steyblkoynlar (kriptovalyuta), tokenlangan depozitlar va raqamli pullarning turli xil paydo bo‘layotgan shakllari makromoliyaviy nuqtai nazardan muhokama qilindi. Vebinar Yevropa Markaziy banki, Xalqaro valyuta jamg‘armasi hamda Qozog‘iston Milliy banki vakillari tomonidan o‘tkazildi.
Tadbirda JVI mintaqasidagi mamlakatlar uchun raqamli pul siyosatining foyda, xavf va oqibatlari ko‘rib chiqildi. Ekspertlar tomonidan mintaqadagi fintech (moliyaviy texnologiyalar) yetakchi bo‘lgan iqtisodiyot o‘zining raqamli aktivlar strategiyasini qanday rivojlantirayotgani misol tariqasida ko‘rib chiqildi.
Yevropa Markaziy banki va Xalqaro valyuta jamg‘armasi vakillari JVI mintaqasi va undan tashqaridagi iqtisodiyotlar uchun bevosita ahamiyatga ega bo‘lgan tushuncha va xulosalar bilan o‘rtoqlashdi.

Вебинар, организованный Объединенным Венским Институтом Австрии (JVI), был посвящен теме «Анализ экономических возможностей развития цифровых денег в регионе JVI». В нем приняли участие ответственные сотрудники Счетной палаты Республики Узбекистан.
Для сведения: Объединенный Венский Институт — это региональный учебный центр для сотрудников государственного сектора Центральной, Восточной и Юго-Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии. Он был основан в 1992 году правительством Австрии, Международным валютным фондом и рядом других международных организаций.
Как отмечалось на вебинаре, появление цифровых денег меняет эмиссию и хранение денег. Эта конкуренция поднимает фундаментальные вопросы для денежно-кредитного суверенитета и политики, а также финансовой стабильности.
На мероприятии обсуждались вопросы хранения цифровых денежных инструментов, цифровых валют центральных банков, стейблкоинов (криптовалют), токенизированных депозитов и различных новых форм цифровых денег с макрофинансовой точки зрения. Вебинар был организован представителями Европейского центрального банка, Международного валютного фонда и Национального банка Казахстана.
На мероприятии были рассмотрены преимущества, риски и последствия политики в области цифровых денег для стран региона JVI. В качестве примера эксперты рассмотрели, как региональные экономики с ведущей ролью финтех (финансовых технологий) разрабатывают свою стратегию в области цифровых активов.
Представители Европейского центрального банка и Международного валютного фонда поделились выводами и суждениями, касающимися экономик региона JVI и за его пределами.