Avstriyaning Birlashgan Vena Instituti (JVI) tomonidan “JVI mintaqasida raqamli pullarni rivojlantirishning iqtisodiy imkoniyatlarini tahlil qilish” mavzusida vebinar tashkil qilindi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasining mas'ul xodimlari ishtirok etdi.
Ma'lumot uchun: Birlashgan Vena Instituti mintaqaviy o‘quv markazi bo‘lib, Markaziy, Sharqiy va Janubi-Sharqiy Yevropa, Kavkaz va Markaziy Osiyo mamlakatlari bo‘yicha davlat sektori xodimlari uchun mo‘ljallangan. U 1992 yilda Avstriya hukumati, Xalqaro Valyuta Jamg‘armasi va boshqa bir qator xalqaro tashkilotlar tomonidan tashkil etilgan.
Vebinarda ta'kidlanganidek, raqamli pul vositalarining paydo bo‘lishi pullarning chiqarilishi va saqlanishini o‘zgartirmoqda. Bu raqobat pul suvereniteti va siyosati hamda moliyaviy barqarorlik uchun fundamental savollarni tug‘diradi.
Tadbirda raqamli pul vositalarining saqlanishi, markaziy bank raqamli valyutalari, steyblkoynlar (kriptovalyuta), tokenlangan depozitlar va raqamli pullarning turli xil paydo bo‘layotgan shakllari makromoliyaviy nuqtai nazardan muhokama qilindi. Vebinar Yevropa Markaziy banki, Xalqaro valyuta jamg‘armasi hamda Qozog‘iston Milliy banki vakillari tomonidan o‘tkazildi.
Tadbirda JVI mintaqasidagi mamlakatlar uchun raqamli pul siyosatining foyda, xavf va oqibatlari ko‘rib chiqildi. Ekspertlar tomonidan mintaqadagi fintech (moliyaviy texnologiyalar) yetakchi bo‘lgan iqtisodiyot o‘zining raqamli aktivlar strategiyasini qanday rivojlantirayotgani misol tariqasida ko‘rib chiqildi.
Yevropa Markaziy banki va Xalqaro valyuta jamg‘armasi vakillari JVI mintaqasi va undan tashqaridagi iqtisodiyotlar uchun bevosita ahamiyatga ega bo‘lgan tushuncha va xulosalar bilan o‘rtoqlashdi.

The webinar, organized by the Joint Vienna Institute (JVI) of Austria, was devoted to " Unpacking the Economics of Digital Money Developments for the JVI Region." Officials of the Chamber of Accounts of Uzbekistan participated in the event.
For note: The Joint Vienna Institute is a regional training center for public sector officials in Central, Eastern, and Southeastern Europe, the Caucasus, and Central Asia. It was founded in 1992 by the Austrian government, the International Monetary Fund, and several other international organizations.
As noted in the webinar, the emergence of digital monetary instruments is transforming how money is issued, transferred, and stored—raising fundamental questions for competition, monetary sovereignty and policy, and financial stability.
The event took a comprehensive, up-to-date view of these developments, covering central bank digital currencies (CBDCs), stablecoins, tokenized deposits, among the various emerging forms of digital money, from a macro-financial perspective.
The webinar was organized by representatives of the European Central Bank, the International Monetary Fund, and the National Bank of Kazakhstan.
The event examined the benefits, risks, and implications of digital money policies for countries in the JVI region. Experts provided examples of how regional economies with leading fintech (financial technology) are developing their digital asset strategies.
Representatives of the European Central Bank and the International Monetary Fund shared their findings and perspectives relevant to economies in the JVI region and beyond.