Prezident Shavkat Mirziyoyev 11-mart kuni kimyo sanoatidagi yirik investitsiya loyihalarini amalga oshirish va yangi ishlab chiqarish quvvatlarini ishga tushirish boʻyicha olib borilayotgan ishlar yuzasidan taqdimot bilan tanishdi.
Tanqidiy ruhda o‘tgan tadbirda tarmoqni “maqsad – harakat – natija” tamoyiliga asoslangan yangi strategik rejalashtirish va rivojlantirish tizimi asosida isloh qilish zarurligi ta’kidlandi. Kimyo mahsulotlari ishlab chiqarish hajmlarini oshirish, yangi quvvatlarni ishga tushirish va eksport salohiyatini kengaytirish bo‘yicha aniq ko‘rsatkichlarni belgilash topshirildi.
Jumladan, joriy yilda tarmoq mahsulotlari eksportini 720 million dollarga yetkazish vazifasi qoʻyilgan. Qishloq xoʻjaligida rejalashtirilgan hosil hajmlarini taʼminlash uchun azotli oʻgʻitlar ishlab chiqarishni 1 million 120 ming tonnaga, fosforli oʻgʻitlarni 135 ming tonnaga, kaliyli oʻgʻitlarni esa 222 ming tonnaga yetkazish zarurligi taʼkidlandi.
Qayd etilganidek, tarmoq va hududlar tomonidan joriy yilda 9,5 milliard dollarlik 133 ta loyihani amalga oshirish doirasida 2,5 milliard dollar investitsiya jalb qilinishi rejalashtirilgan. Jumladan, kimyo sanoati korxonalari va hududlarda 24 ta strategik loyiha doirasida 1,3 milliard dollar investitsiyalarni oʻzlashtirib, 7 ta yangi ishlab chiqarish quvvatini ishga tushirish vazifasi belgilangan.
Shu bilan birga, Qo‘ng‘irot soda zavodida ishlab chiqarishni kengaytirish, “Samarqandkimyo” korxonasida mineral o‘g‘itlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yish, Dehqonobod kaliy zavodi quvvatlarini oshirish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirish jarayoni tanqidiy ko‘rib chiqildi. Muddatlarning asossiz cho‘zilayotgani qayd etildi. Mutasaddilarga investorlar bilan birgalikda mazkur loyihalarni jadallashtirib, qisqa muddatlarda yakunlashni ta’minlash topshirildi.
“Ammofos-Maksam” korxonasi faoliyati davomida toʻplangan fosfogips sanoat chiqindilarini qayta ishlash masalasiga ham eʼtibor qaratildi. Ushbu chiqindidan qoʻshimcha mahsulotlar, jumladan, sulfat kislotasi ishlab chiqarish imkoniyatlaridan samarali foydalanish zarurligi taʼkidlandi.
Shuningdek, kimyo sanoatini strategik rivojlantirish uchun zamonaviy ilmiy va texnologik infratuzilmani shakllantirish masalalari koʻrib chiqildi.
Xususan, Janubiy Koreyaning yetakchi kompaniyalari bilan hamkorlikda kimyo-texnologiya innovatsiya markazini tashkil etish rejalashtirilgani maʼlum qilindi. Mazkur markaz gaz va koʻmir kimyosi, chuqur kimyoviy tahlil, sorbentlar, katalizatorlar, nano va kompozit materiallar kabi yoʻnalishlarda ilmiy tadqiqotlar olib borishga ixtisoslashadi va bu borada Markaziy Osiyodagi yagona ilmiy-tadqiqot instituti boʻladi.
Taqdimotda erituvchi moddalar, quruq sian tuzlari, kaustik soda, silikon, mineral oʻgʻitlar ishlab chiqarishni tashkil etish, “Fargʻonaazot”da ammiak, karbamid va ammiakli selitra quvvatlarini modernizatsiya qilish, “Navoiyazot”da gʻovaksimon selitra, Toshkent viloyatida maishiy kimyo vositalari, Birinchi rezinotexnika zavodida yangi turdagi shinalar ishlab chiqarish loyihalarining borishi haqida ham maʼlumot berildi.
Shu bilan birga, “Oʻzkimyosanoat” aksiyadorlik jamiyatida loyihalarning boshqarish samaradorligini oshirish rejalari koʻrib chiqildi.
Jumladan, jamiyat va uning tizimidagi korxonalarda ERP tizimi joriy qilinib, 21 ta vazirlik va idoralar hamda xarid operatorlari bilan integratsiya qilindi, 16 ta axborot tizimi yagona raqamli platformaga birlashtirildi. Moliyaviy holatni tahlil qilish va prognozlash, mineral oʻgʻitga ehtiyojni bashorat qilish jarayonlariga bosqichma-bosqich sunʼiy intellekt texnologiyalarini joriy etish rejalashtirilgan. Shuningdek, mineral oʻgʻitlarning korxonadan fermergacha harakatidagi barcha jarayonlarni raqamli nazorat bilan qamrab olish koʻzda tutilgan.
Hisob palatasi bilan birgalikda energiya resurslarini tejash, xomashyo xarajatlarini qisqartirish va raqamlashtirish chora-tadbirlari orqali kimyo sanoatida mahsulot tannarxini 10-15 foizgacha pasaytirish vazifasi qoʻyildi.
Yakunda davlatimiz rahbari kimyo sanoatidagi yirik investitsiya loyihalarini jadallashtirish, muammoli masalalarni tezkor hal qilish va yangi ishlab chiqarish quvvatlarini belgilangan muddatlarda ishga tushirish boʻyicha mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.

On March 11, President Shavkat Mirziyoyev was briefed on the progress of major investment projects and the launch of new production facilities in the chemical industry.
At the meeting, progress in the industry was critically reviewed, and it was noted that the sector needs a new system of strategic planning and development based on the “goal – action – result” principle. Instructions were issued to establish clear indicators for increasing chemical production, commissioning new facilities, and expanding export potential.
In particular, the task was set to increase the industry’s exports to $720 million this year. The need to raise production of nitrogen fertilizers to 1.12 million tons, phosphate fertilizers to 135,000 tons, and potash fertilizers to 222,000 tons was emphasized to ensure planned agricultural output.
As noted, this year the industry and regions plan to attract $2.5 billion in investment as part of the implementation of 133 projects worth $9.5 billion. In particular, 24 strategic projects at chemical industry enterprises and in the regions envisage the utilization of $1.3 billion in investment and the launch of seven new production facilities.
The progress of projects to expand production at the Kungrad Soda Plant, launch mineral fertilizer production at the Samarkandkimyo enterprise, and increase the capacity of the Dehkanabad Potash Plant was critically reviewed. Unacceptable delays were noted. Responsible officials were instructed to work with investors to ensure the accelerated completion of these projects.
Attention was also given to the processing of industrial phosphogypsum waste accumulated during the operations of the Ammofos-Maxam enterprise. The need to effectively utilize this waste to produce additional products, including sulfuric acid, was emphasized.
Issues related to the development of modern scientific and technological infrastructure for the strategic advancement of the chemical industry were also considered.
In particular, plans were presented to establish a chemical-technological innovation center jointly with leading South Korean companies. The center will specialize in research in areas such as gas and coal chemistry, advanced chemical analysis, sorbents, catalysts, and nano- and composite materials, and is expected to become the only research institute of its kind in Central Asia.
The presentation also provided information on the progress of projects to launch the production of solvents, dry cyanides, caustic soda, silicone, and mineral fertilizers, to modernize facilities for producing ammonia, urea, and ammonium nitrate at the Ferghanaazot enterprise, to launch ammonium nitrate production at Navoiyazot, to manufacture household chemicals in the Tashkent region and to produce a new type of tire at the First Rubber Plant.
In addition, plans to improve the efficiency of project management at Uzkimyosanoat JSC were reviewed.
Specifically, an ERP system has been introduced at the company and its constituent enterprises. It has been integrated with the databases of 21 ministries, agencies, and procurement operators, while 16 information systems have been consolidated into a single digital platform. Plans also envisage the gradual introduction of artificial intelligence technologies for analyzing and forecasting financial condition, as well as predicting demand for mineral fertilizers. In addition, it is planned to cover all stages of the movement of mineral fertilizers, from the enterprise to the farmers, with digital supervision.
The task was set, jointly with the Chamber of Accounts, to reduce production costs in the chemical industry by 10–15 percent through lower energy and raw material costs, as well as digitalization measures.
In conclusion, the Head of State instructed responsible officials to accelerate the implementation of major investment projects in the chemical industry, promptly address existing issues, and commission new production capacities within the established deadlines.