O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi va Jahon banki vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda Qishloq joylarni kompleks rivojlantirish dasturining ikkinchi bosqichini amalga oshirish doirasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi.
Muzokaralar davomida ushbu dasturning yangilangan moliyalashtirish mexanizmi, ya'ni dasturlarni avval davlat mablag‘lari hisobidan moliyalashtirib, erishilgan natijalarga qarab Jahon banki tomonidan kredit mablag‘larini jalb qilinishi yuzasidan fikr almashildi.
Hisob palatasi mazkur yondashuvni ijobiy baholadi hamda uning shaffoflik, hisobdorlik va samaradorlikni oshirishga xizmat qilishini alohida ta'kidladi.
Hisob palatasi raisi o‘rinbosari S. Mirzaev o‘z nutqida ushbu mexanizm O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan xalqaro standartlarga asoslangan audit tizimiga o‘tish jarayonlari bilan to‘liq uyg‘un ekanligini qayd etdi.
Xususan, so‘nggi yillarda Hisob palatasi faoliyatida samaradorlik, muvofiqlik va moliyaviy audit turlari joriy qilinganligi, masofaviy audit axborot tizimi ishga tushirilganligi, Hisob palatasi xodimlarining salohiyatini oshirishda amalga oshirilayotganligi ishlar hamda qator davlatlarning Hisob palatalari bilan xamkorlik kengayib borilayotganligi xaqida batafsil aytib o‘tildi.
Tomonlar bunday loyihalarni moliyalashtirish jarayonlarida hamkorlikda xalqaro standartlar asosida audit o‘tkazish masalasida ham kelishib oldi. Bu esa davlat moliyaviy nazorati samaradorligini yanada oshirishga xizmat qiladi.
Ushbu uchrashuv Jahon banki va Hisob palatasi o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, davlat mablag‘larining oqilona va natijaga yo‘naltirilgan tarzda boshqarilishini ta'minlashga qaratilgan qadamlardan biridir.
![[object Object]](https://back.ach.gov.uz/media/view/file_fde6b54263f40cb8d0b9d7dc.jpg)
Qishloq xo‘jaligi vazirligi tizimidagi “Qishloq xo‘jaligini modernizatsiya qilish” loyihasi muvofiqlik auditida qanday natijalarga erishildi

Состоялась встреча представителей Счетной палаты Республики Узбекистан и Всемирного банка. На встрече обсуждались вопросы взаимодействия в рамках реализации второго этапа комплексной программы развития сельских территорий.
В ходе переговоров состоялся обмен мнениями относительно обновленного механизма финансирования данной программы, а именно финансирования программ в первую очередь за счет государственных средств, а в зависимости от достигнутых результатов — привлечения кредитных средств Всемирного банка.
Счетная палата положительно оценила такой подход и подчеркнула, что он способствует повышению прозрачности, подотчетности и эффективности.
Заместитель председателя Счетной палаты С. Мирзаев в своем выступлении отметил, что данный механизм полностью соответствует реализуемым в Узбекистане процессам перехода к системе аудита на основе международных стандартов.
В частности, подробно обсуждалось, что за последние годы Счетная палата внедрила аудит эффективности, соответствия и финансовый аудит, запустила систему дистанционного получения информации об аудите, провела работу по повышению потенциала сотрудников Счетной палаты и расширила сотрудничество с Высшими органами аудита ряда зарубежных стран.
Стороны также договорились о проведении аудита на основе международных стандартов при финансировании таких проектов. Это еще больше повысит эффективность государственного финансового контроля.
Данная встреча является одним из шагов, направленных на укрепление сотрудничества Счетной палаты и Всемирного банка, обеспечение рационального и ориентированного на результат управления государственными средствами.