O‘zbekiston Hisob palatasida Qozog‘iston Respublikasi Oliy audit palatasi hay’ati a’zosi R. Nurpeisov boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv avvalida Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi davlatlararo munosabatlar ittifoqchilik va strategik sheriklik darajasiga ko‘tarilgani ta’kidlandi. Mamlakatlarimiz o‘rtasida iqtisodiy hamkorlikning kengayishi sharoitida ikki davlat Oliy audit organlari o‘rtasidagi yaqin hamkorlik davlat mablag‘laridan samarali va shaffof foydalanishni ta’minlashda muhim ahamiyat kasb etishi qayd etildi.
2025 yilda Misrda bo‘lib o‘tgan INTOSAI Kongressi doirasida imzolangan Hamkorlik memorandum irodalar o‘rtasida tajriba almashish, qo‘shma tadqiqotlar va o‘quv kurslarini tashkil etish uchun mustahkam asos yaratgani ta’kidlandi.
Uchrashuv davomida ikki davlat Oliy audit organlari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama qilindi. Xususan, davlat dasturlari samaradorligini baholash metodologiyasi, raqamli auditni joriy etish, davlat aktivlarini boshqarish auditini tashkil etish va elektron davlat xaridlari ustidan nazoratni kuchaytirish yo‘nalishlarida tajriba almashish muhimligi ta’kidlandi.
Tomonlar mazkur sohalarda qo‘shma seminarlar tashkil etish, ekspertlar almashinuvini yo‘lga qo‘yish va amaliy hamkorlikni kengaytirishdan manfaatdor ekanligini bildirdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasining transformatsion faoliyati haqida ma’lumot berildi. Qozog‘iston delegatsiyasi, shuningdek, Hisob palatasining “Masofaviy nazorat markazi” faoliyati bilan tanishdi. Davlat idoralarida risk-tahlillarini amalga oshirish uchun joriy etilgan “Masofaviy audit” avtomatlashtirilgan axborot tizimi taqdim etildi.
Shu bilan birga, ikki mamlakat Oliy audit organlari o‘rtasida 2026–2028 yillarga mo‘ljallangan hamkorlikni mustahkamlash bo‘yicha Harakatlar rejasi imzolandi. Ushbu Reja 2025-yil oktabr oyida Misrda bo‘lib o‘tgan INTOSAI kongressida imzolangan Hamkorlik memorandumini to‘ldiradi.
Uchrashuv natijalari bo‘yicha Tomonlar ikki tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlash va davlat auditi tizimini rivojlantirish bo‘yicha o‘zaro muloqotni izchil davom ettirishga tayyorligini bildirdi.

В Счётной палате Узбекистана состоялась встреча с делегацией Высшей аудиторской палаты Республики Казахстан во главе с членом Р. Нурпеисовым.
В начале встречи первый заместитель Председателя Счётной палаты М. Абдуллаев подчеркнул, что межгосударственные отношения между Узбекистаном и Казахстаном достигли уровня союзничества и стратегического партнерства. Было отмечено, что в условиях расширения экономического сотрудничества между нашими странами тесное взаимодействие высших аудиторских органов двух государств имеет важное значение для обеспечения эффективного и прозрачного использования государственных средств.
Было подчеркнуто, что Меморандум о сотрудничестве, подписанный в рамках Конгресса ИНТОСАИ, прошедшего в Египте в 2025 году, создает прочную основу для обмена опытом между учреждениями, проведения совместных исследований и организации учебных курсов.
В ходе встречи обсуждались вопросы дальнейшего развития сотрудничества между высшими аудиторскими органами двух стран. В частности, было подчеркнуто значение обмена опытом в области оценки эффективности государственных программ, внедрения цифрового аудита, организации аудита управления государственными активами и усиления контроля за электронными государственными закупками.
Стороны выразили заинтересованность в организации совместных семинаров в этих сферах, обмене экспертами и расширении практического сотрудничества.
Была предоставлена информация о трансформационной деятельности Счётной палаты Республики Узбекистан. Делегация Казахстана также ознакомилась с деятельностью «Центра дистанционного контроля» Счётной палаты. Было представлено автоматизированное информационное система «Дистанционный аудит», внедренная для проведения анализа рисков в государственных органах.
Кроме того, был подписан План действий по укреплению сотрудничества между высшими аудиторскими органами двух стран на 2026–2028 годы. Этот План дополняет Меморандум о сотрудничестве, подписанный на Конгрессе ИНТОСАИ в Египте в октябре 2025 года.
По итогам встречи стороны выразили готовность дальнейшего укрепления двустороннего сотрудничества и последовательного продолжения диалога по развитию системы государственного аудита.
В Ташкентском государственном экономическом университете состоялся семинар, посвящённый деятельности Счётной палаты