Hisob palatasi tomonidan Investisiyalar, sanoat va savdo vazirligi bilan birgalikda “Davlat qarzi hisobidan amalga oshirilayotgan loyihalarda investisiyalar o‘zlashtirilishini jadallashtirish hamda hisobdorlik shaffofligini ta'minlash” mavzusida 26 ta vazirlik va idoralar rahbariyati, mas'ul bo‘linmalari hamda loyihani amalga oshirish guruhlari xodimlari uchun amaliy o‘quv-seminar tashkil etildi.
Ushbu seminarda davlat qarzi holati va tendensiyasi, xalqaro moliya institutlari va xorijiy hukumat moliya tashkilotlari ishtirokida amalga oshirilayotgan investisiya loyihalarni shakllantirish va jadallashtirish hamda hisobdorlik shaffofligini ta'minlash masalalari bo‘yicha fikr almashildi.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 11 fevraldagi “Xalqaro moliya institutlari va xorijiy hukumat moliya tashkilotlari ishtirokidagi loyihalarni tayyorlash va amalga oshirish mexanizmlarini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-51-sonli qarori bilan joriy etilgan yangi qulayliklarga e'tibor qaratildi.
Shu bilan birga, seminarda Hisob palatasi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Investisiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Milliy statistika qo‘mitasi mas'ullari tomonidan seminar mavzusiga doir taqdimotlar amalga oshirildi.
Seminar davomida ishtirokchilarni qiziqtirigan masalalar bo‘yicha atroflicha tushuntirishlar berildi.
Xalqaro moliya institutlari ishtirokida amalga oshirilayotgan loyihalarning samaradorligiga e'tibor qaratish, qarz mablag‘lardan oqilona foydalanish yuzasidan tavsiyalar berildi.
Seminar yakunida Hisob palatasi va ishtirok etgan boshqa vazirliklar o‘rtasida muhim loyihalarni jadallashtirish bo‘yicha maslahatlashuv uchrashuvlarini o‘tkazishga kelishildi.

Счетная палата совместно с Министерством инвестиций, промышленности и торговли организовала практический семинар-тренинг на тему «Ускорение освоения инвестиций в проекты, реализуемые за счет государственного долга, и обеспечение прозрачности учета». В нем приняли участие руководители ответственных подразделений и сотрудники групп реализации проектов 26 министерств и ведомств.
В ходе семинара состоялся обмен мнениями о состоянии и тенденциях государственного долга, формировании и ускорении инвестиционных проектов, реализуемых с участием международных финансовых институтов и иностранных государственных финансовых организаций, а также обеспечении прозрачности учета.
В частности, было уделено внимание новым возможностям, введенным Постановлением Президента Республики Узбекистан от 11 февраля 2025 года № ПП-51 «О дополнительных мерах по совершенствованию механизмов подготовки и реализации проектов с участием международных финансовых институтов и иностранных государственных финансовых организаций».
Также состоялись презентации по теме семинара, представленные представителями Счетной палаты, Министерства экономики и финансов, Министерства инвестиций, промышленности и торговли и Национального статистического комитета.
В ходе семинара были даны подробные разъяснения по интересующим участников вопросам. Были также даны рекомендации по повышению эффективности проектов, реализуемых с участием международных финансовых институтов, и рациональному использованию заёмных средств.
В завершение семинара была принята договоренность о том, что Счетная палата наряду с другими участвующими министерствами будет проводить дальнейшие консультационные встречи для ускорения реализации проектов сотрудничества.