Hisob palatasi tomonidan Investisiyalar, sanoat va savdo vazirligi bilan birgalikda “Davlat qarzi hisobidan amalga oshirilayotgan loyihalarda investisiyalar o‘zlashtirilishini jadallashtirish hamda hisobdorlik shaffofligini ta'minlash” mavzusida 26 ta vazirlik va idoralar rahbariyati, mas'ul bo‘linmalari hamda loyihani amalga oshirish guruhlari xodimlari uchun amaliy o‘quv-seminar tashkil etildi.
Ushbu seminarda davlat qarzi holati va tendensiyasi, xalqaro moliya institutlari va xorijiy hukumat moliya tashkilotlari ishtirokida amalga oshirilayotgan investisiya loyihalarni shakllantirish va jadallashtirish hamda hisobdorlik shaffofligini ta'minlash masalalari bo‘yicha fikr almashildi.
Xususan, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 11 fevraldagi “Xalqaro moliya institutlari va xorijiy hukumat moliya tashkilotlari ishtirokidagi loyihalarni tayyorlash va amalga oshirish mexanizmlarini takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PQ-51-sonli qarori bilan joriy etilgan yangi qulayliklarga e'tibor qaratildi.
Shu bilan birga, seminarda Hisob palatasi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Investisiyalar, sanoat va savdo vazirligi hamda Milliy statistika qo‘mitasi mas'ullari tomonidan seminar mavzusiga doir taqdimotlar amalga oshirildi.
Seminar davomida ishtirokchilarni qiziqtirigan masalalar bo‘yicha atroflicha tushuntirishlar berildi.
Xalqaro moliya institutlari ishtirokida amalga oshirilayotgan loyihalarning samaradorligiga e'tibor qaratish, qarz mablag‘lardan oqilona foydalanish yuzasidan tavsiyalar berildi.
Seminar yakunida Hisob palatasi va ishtirok etgan boshqa vazirliklar o‘rtasida muhim loyihalarni jadallashtirish bo‘yicha maslahatlashuv uchrashuvlarini o‘tkazishga kelishildi.

The Chamber of Accounts (COA), together with the Ministry of Investment, Industry, and Trade, organized a practical training seminar on "Accelerating Investment Development in Projects Implemented with Public Debt and Ensuring Accounting Transparency." Heads of responsible departments and project implementation team staff from 26 ministries and agencies participated in it.
The seminar included an exchange of views on the status and trends of public debt, the development and acceleration of investment projects implemented with the participation of international financial institutions and foreign public financial organizations, and ensuring accounting transparency.
In particular, attention was paid to the new opportunities introduced by Decree No. PP-51 of the President of the Republic of Uzbekistan dated February 11, 2025, "On Additional Measures to Improve the Mechanisms for the Preparation and Implementation of Projects with the Participation of International Financial Institutions and Foreign Public Financial Organizations."
Presentations on the seminar's topic were also given by representatives of the COA, the Ministry of Economy and Finance, the Ministry of Investment, Industry and Trade, and the National Statistical Committee.
During the seminar, detailed explanations were provided on issues of interest to the participants. Recommendations were also made for improving the effectiveness of projects and the rational use of borrowed funds.
At the end of the seminar, it was agreed that the COA, along with other participating ministries, will hold further consultative meetings to expedite the implementation of cooperation projects.