Joriy yilning 4–8 sentyabr' kunlari O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M.Abdullaev boshchiligidagi delegasiya Xitoy Xalq Respublikasi Milliy audit idorasi (Oliy audit organi) hamda Nankin audit universitetida amaliy tashrif bilan bo‘ldi.
Tashrif doirasida delegasiya a'zolari Pekin shahrida joylashgan Milliy audit idorasining “Axborot texnologiyalari markazi” hamda “Elektron ma'lumotlar audit bo‘limi” faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Ushbu markazlarda masofaviy audit jarayonlarini amalga oshirishda qo‘llanilayotgan innovasion yechimlar va zamonaviy bulutli texnologiyalar taqdim etildi. Mazkur maskandagi ma'lumotlarni qayta ishlash markazi (DataCenter) faoliyati bilan tanishildi.
Xitoy milliy audit idorasi raqamli transformasiya jarayonlarini quyidagi to‘rtta asosiy yo‘nalishda olib borayotgani ta'kidlandi:
- Axborot texnologiyalari auditini joriy etish va takomillashtirish;
- Ma'lumotlarni boshqarish darajasini oshirish;
- Axborot texnologiyalari auditini qo‘llanish sohasini kengaytirish;
- Ma'lumotlardan foydalanish samaradorligini oshirish.
Ayni paytda mazkur markaz axborot texnologiyalari va katta hajmli ma'lumotlarni qayta ishlash bo‘yicha milliy audit idoralari orasida yetakchi hisoblanadi.
Shu bois, Xitoymilliy audit idorasi bosh auditori Xou Kai INTOSAI (Xalqaro oliy audit tashkilotlari instituti)ning “BigData” ishchi guruhiga rahbarlik qilib kelmoqda.
Uchrashuvlar davomida M.Abdullaev tomonidan INTOSAI tashkilotining ushbu Ishchi guruhiga a'zo bo‘lish tashabbusi ilgari surildi. Xitoy milliy audit idorasi mazkur taklifni qo‘llab-quvvatladi va ikki tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlashga tayyorligini bildirdi.
Shuningdek, delegasiya a'zolari Nankin shahrida joylashgan Xitoy Milliy audit akademiyasi faoliyati bilan ham tanishdilar. Axborot texnologiyalari auditi bo‘yicha amalga oshirilayotgan malaka oshirish dasturlari yuzasidan hamkorlik yo‘lga qo‘yildi.
Muzokaralar natijasida Hisob palatasi xodimlari uchun onlayn va offlayn malaka oshirish kurslarini tashkil etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Bundan tashqari, Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti tarkibida Xitoy Milliy audit akademiyasi o‘quv dasturlari asosida malaka oshirish yo‘nalishlarini joriy etish va kelgusida uzviy hamkorlikni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha ikki tomonlama memorandum imzolandi.

From September 4 to 8, 2025, the delegation headed by the Acting Chairman of the Chamber of Accounts of Uzbekistan M. Abdullaev paid a working visit to the National Audit Office of the People's Republic of China (Supreme Audit Institution) and Nanjing Audit University.
During the visit, the delegation members got acquainted with the activities of the Information Technology Center and the Electronic Data Audit Department of the National Audit Office, located in Beijing.
Innovative solutions and modern cloud technologies used in the implementation of remote audit processes were presented in these centers. There is a data processing center (DPC) with 80,000 cores and a data volume of 40 PB.
It was noted that the National Audit Office of China is implementing digital transformation processes in the following four main areas:
- Implementation and improvement of information technology audit;
- Improving the level of data management;
- Expanding the scope of IT audit;
- Improving the efficiency of data use.
Currently, this center is a leader among national audit bodies in the field of information technology and big data processing.
In this regard, Hou Kai, Auditor General of the National Audit Office of China, heads the INTOSAI (International Institute of Supreme Audit Institutions) Working Group on Big Data.
During the meetings, M. Abdullaev put forward an initiative to join the INTOSAI Working Group. The National Audit Office of China supported this proposal and expressed readiness to further strengthen bilateral cooperation.
The delegation members also familiarized themselves with the activities of the National Audit Academy of China, located in Nanjing. Cooperation was established in the implementation of training programs on IT audit.
As a result of the negotiations, an agreement was reached on organizing online and offline training courses for employees of the Chamber of Accounts. In addition, a bilateral memorandum was signed at the Tashkent State University of Economics on the implementation of training courses based on the curricula of the National Auditing Academy of China and the establishment of closer cooperation in the future.