Yaponiyada qurilish ishlarining davlat auditiga oid treninglar bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 15 iyun' – 5 iyul' kunlari Yaponiya xalqaro hamkorlik agentligi (JICA) tomonidan Tokio shahrida “Qurilish ishlari samaradorligi bo‘yicha davlat auditi” mazusida o‘quv trening dasturi bo‘lib o‘tdi. Tadbir JICA tomonidan Yaponiya Audit kengashi (Oliy audit organi) bilan hamkorlikda tashkil etildi.
Unda dunyoning ko‘plab davlatlari Oliy audit organlarida davlat qurilish ishlarining auditi bo‘yicha javobgar bo‘lgan vakillar ishtirok etdi. Tadbirda O‘zbekiston Hisob palatasi mas'ul xodimi Sh.Soliev qatnashdi.
Ma'lumot o‘rnida: So‘nggi yillarda O‘zbekiston Hisob palatasi va Yaponiya Audit kengashi o‘rtasidagi munosabatlar jadal sur'atlar bilan rivojlanib kelmoqda. 2024 yilning iyun' oyida Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev boshchiligidagi delegasiyaning Tokioga tashrifi ikki idora o‘rtasidagi munosabatlarni yangi darajaga olib chiqdi.
Dastur doirasida Yaponiya Audit kengashining tajribali auditorlari tomonidan qurilish auditiga oid 16 ta dolzarb mavzu bo‘yicha intensiv treninglar o‘tkazildi.
Nazariy muhokamalar Kengash qoshidagi Gunma prefekturasida joylashgan Annaka o‘quv markazida amaliy mashg‘ulotlar bilan to‘ldirildi.
“NEXCO-East Engineering” kompaniyasining o‘quv markazi va Surumi daryosidagi suvni saqlash havzasi kabi bir nechta ob'ektlarga tashrif buyurildi.
Audit hisobotlarining shaffofligini ta'minlash, audit jarayonidagi tizimli qiyinchiliklarni bartaraf etish masalalari yuzasidan ilmiy-amaliy muhokamalar o‘tkazildi.
Ishtirokchilar davlat qurilish ishlarining auditi bo‘yicha yangi ilg‘or tushunchalarga ega bo‘lib, yapon mutaxassislari bilan faol fikr almashidilar. Samaradorlik auditini o‘tkazish bo‘yicha yaponiyalik auditorlar tomonidan malakali tavsiyalar berildi.
Dasturni muvaffaqiyatli yakunlagan ishtirokchilarga tashkilotchilar tomonidan sertifikatlar taqdim etildi.

С 15 июня по 5 июля текущего года Японское агентство международного сотрудничества (JICA) провело в Токио учебные тренинги по теме «Государственный аудит общественных строительных работ». Мероприятие было организовано JICA совместно с Советом по аудиту (Высшим органом аудита) Японии.
В нем приняли участие представители Высших органов аудита многих стран мира, ответственные за аудит государственных строительных работ. В мероприятии принял участие ответственный сотрудник Счетной палаты Узбекистана Ш. Солиев.
Для сведения: В последние годы отношения между Счетной палатой Узбекистана и Советом по аудиту Японии стремительно развиваются. В июне 2024 года визит делегации во главе с первым заместителем председателя Счетной палаты М. Абдуллаевым в Токио вывел отношения между двумя ведомствами на новый уровень.
В рамках программы опытные аудиторы Совета по аудиту Японии провели интенсивные обучающие курсы по 16 актуальным темам, касающимся аудита общественных строительных работ. Теоретические обсуждения были дополнены практическими занятиями в учебном центре Аннака в префектуре Гумма при Совете.
Были посещены несколько объектов, таких как учебный центр компании NEXCO-East Engineering и многоцелевой водоудерживающий бассейн на реке Цуруми.
Состоялись научно-практические обсуждения по вопросам обеспечения прозрачности аудиторских отчетов и устранения системных трудностей в процессе аудита.
Участники получили новые передовые концепции в аудите общественных строительных работ и активно обменивались мнениями с японскими специалистами. Японские аудиторы дали профессиональные рекомендации по проведению аудита эффективности.