O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasida Nankin audit universiteti rektori Dong Birong boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Uchrashuvda Buxoro davlat universiteti rektori O. Hakimov va Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti prorektori S. Mehmonov ham ishtirok etdi.
Ma’lumot uchun, Nankin audit universiteti Xitoy Moliya vazirligi va Milliy audit idorasi (Oliy audit organi) hamkorligida 1983-yilda tashkil etilgan. “Audit” nomiga ega dunyodagi yagona universitet hisoblanadi.
Uchrashuv avvalida Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullayev audit sohasida xalqaro hamkorlikni kengaytirish, ilm-fan va innovatsiyalarni rivojlantirish, zamonaviy kadrlar tayyorlash masalalari bugungi kunning ustuvor vazifalaridan biri ekanligini ta’kidladi.
Qayd etilganidek, zamonaviy audit faqat moliyaviy hisobotlarni tekshirish bilan cheklanmay, katta ma’lumotlar tahlili (Big Data), sun’iy intellekt, raqamli texnologiyalar va ilmiy yondashuvlar bilan boyib bormoqda. Shu jihatdan Nankin audit universiteti audit ta’limi va ilmiy tadqiqotlar sohasida dunyo miqyosida tan olingan yetakchi akademik markazlardan biri hisoblanadi.
Ma’lumot uchun, M. Abdullayevga 2025-yilning sentyabr oyida Nankin audit universitetining “Faxriy professor” unvoni berilgan.
O‘z navbatida M. Abdullayev Nankin audit universiteti bilan hamkorlik alohida ahamiyatga ega ekanini ta’kidlab, mazkur oliy ta’lim muassasasi tomonidan unga berilgan “Faxriy professor” unvonini O‘zbekistonda audit sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar va sohani modernizatsiya qilish borasidagi sa’y-harakatlarga berilgan yuksak baho sifatida qabul qilishini qayd etdi.
Uchrashuv davomida Nankin audit universiteti hamda Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti va Buxoro davlat universiteti o‘rtasida yaqinda imzolangan Hamkorlik shartnomasi ikki tomonlama munosabatlarni yanada mustahkamlashga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Shuningdek, universitet tashabbusi bilan “Feniks kutubxonasi” jamg‘armasidan Toshkent davlat iqtisodiyot universitetiga 1 000 dan ortiq kitob va o‘quv qo‘llanmalari taqdim etilishi talabalar uchun muhim bilim manbai bo‘lishi qayd etildi.
Tomonlar mutaxassislar tayyorlash, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar o‘tkazish, akademik almashinuv dasturlarini amalga oshirish, sun’iy intellekt va raqamli audit sohalarida hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalarini muhokama qildilar.
Uchrashuvda Hisob palatasi kadrlarini xalqaro standartlar asosida tayyorlashga alohida e’tibor qaratildi. Xususan, 2025–2027 o‘quv yillarida Hisob palatasining 2 nafar xodimi Nankin audit universitetida audit yo‘nalishi bo‘yicha magistratura tahsilini boshlagani, bu amaliyot ilk bor yo‘lga qo‘yilgani ta’kidlandi. Shuningdek, 2026–2028-yillar uchun yana 2 nafar yosh mutaxassisning mazkur universitetga o‘qishga yuborilishi rejalashtirilgani ma’lum qilindi.
O‘z navbatida, Dong Birong Xitoyning “Bir makon, bir yo‘l” tashabbusi doirasida amalga oshirilayotgan ishlar izchil rivojlanayotganini alohida ta’kidladi. Mazkur dastur doirasida Nankin audit universiteti tomonidan bugungi kunga qadar 420 nafardan ortiq xalqaro audit mutaxassislari tayyorlangan.
Shu bilan birga, 2025-yilning aprel oyida tasdiqlangan Yo‘l xaritasi asosida O‘zbekiston va Xitoy o‘rtasida audit sohasidagi hamkorlikni yanada kengaytirish bo‘yicha chora-tadbirlar samarali bajarilayotgani qayd etildi.
Dong Birong Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti va Buxoro davlat universiteti bilan turli formatlarda (“3+1”, “4+0” kabi) qo‘shma o‘quv dasturlari jadal yo‘lga qo‘yilishini aytdi.
Xitoy delegatsiyasi Hisob palatasida tashkil etilgan Masofaviy nazorat markazi faoliyati bilan yaqindan tanishdi. Markazda Hisob palatasi tomonidan masofaviy davlat moliyaviy nazorati sohasidagi ishlar haqida ma’lumot berildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro hamkorlikni yanada kengaytirish, yangi qo‘shma tashabbuslar va istiqbolli loyihalarni amalga oshirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

В Счётной палате Республики Узбекистан состоялась встреча с делегацией во главе с ректором Нанкинского аудиторского университета Донг Биронгом. Во встрече также приняли участие ректор Бухарского государственного университета О. Хакимов и проректор Ташкентского государственного экономического университета С. Мехмонов.
Для справки: Нанкинский аудиторский университет был основан в 1983 году при сотрудничестве Министерства финансов Китая и Национального аудиторского управления (Высшего органа аудита). Это единственный в мире университет, носящий название «Аудит».
Открывая встречу, первый заместитель председателя Счётной палаты М. Абдуллаев подчеркнул, что расширение международного сотрудничества в сфере аудита, развитие науки и инноваций, а также подготовка современных кадров являются одними из приоритетных задач сегодняшнего дня.
Как было отмечено, современный аудит уже не ограничивается проверкой финансовой отчётности, а активно развивается благодаря использованию анализа больших данных (Big Data), искусственного интеллекта, цифровых технологий и научных подходов. В этой связи Нанкинский аудиторский университет признан одним из ведущих мировых академических центров в области аудиторского образования и научных исследований.
Также было отмечено, что в сентябре 2025 года М. Абдуллаеву было присвоено звание «Почётный профессор» Нанкинского аудиторского университета.
В свою очередь М. Абдуллаев подчеркнул особую значимость сотрудничества с университетом и отметил, что рассматривает присвоенное ему звание как высокую оценку реформ и усилий по модернизации аудиторской сферы, реализуемых в Узбекистане.
В ходе встречи было отмечено, что недавно подписанное Соглашение о сотрудничестве между Нанкинским аудиторским университетом, Ташкентским государственным экономическим университетом и Бухарским государственным университетом будет способствовать дальнейшему укреплению двусторонних отношений.
Кроме того, было подчеркнуто, что передача более 1 000 книг и учебных пособий из фонда «Библиотека Феникс» Ташкентскому государственному экономическому университету станет важным источником знаний для студентов.
Стороны обсудили вопросы подготовки специалистов, проведения совместных научных исследований, реализации программ академического обмена, а также дальнейшего развития сотрудничества в сферах искусственного интеллекта и цифрового аудита.
Особое внимание было уделено подготовке кадров Счётной палаты в соответствии с международными стандартами. В частности, было отмечено, что в 2025–2027 учебных годах два сотрудника Счётной палаты начали обучение в магистратуре Нанкинского аудиторского университета по направлению «Аудит», и такая практика реализована впервые. Также сообщалось о планах направить ещё двух молодых специалистов на обучение в университет в 2026–2028 годах.
В свою очередь Донг Биронг особо отметил последовательное развитие работ, реализуемых в рамках китайской инициативы «Один пояс — один путь». В рамках данной программы Нанкинский аудиторский университет подготовил более 420 международных специалистов в области аудита.
Кроме того, было отмечено, что на основе Дорожной карты, утверждённой в апреле 2025 года, эффективно реализуются мероприятия по дальнейшему расширению сотрудничества между Узбекистаном и Китаем в сфере аудита.
Донг Биронг сообщил, что совместные образовательные программы с Ташкентским государственным экономическим университетом и Бухарским государственным университетом в форматах «3+1» и «4+0» будут активно внедряться.
Китайская делегация также ознакомилась с деятельностью Центра дистанционного контроля, созданного в Счётной палате. Гостям была представлена информация о работе Счётной палаты в сфере дистанционного государственного финансового контроля.
По итогам встречи стороны выразили готовность к дальнейшему расширению сотрудничества, реализации новых совместных инициатив и перспективных проектов.