Hisob palatasi tomonidan 2023-2024 yillarda Qashqadaryo viloyatining ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturining samaradorligi auditdan o‘tkazildi.
Audit jarayonida mablag‘lardan maqsadli foydalanish va ob'ektlarni topshirish va ularning samaradorligi bo‘yicha qator tizimli ishlar amalga oshirilgan.
Shu bilan birga, ayrim xato va kamchiliklar aniqlangan.
Masalan, Davlat qabul hay'atlarining tegishli dalolatnomalariga ko‘ra, foydalanishga topshirilgan ob'ektlar belgilangan tartibda foydalanuvchi tashkilotlar balansiga topshirilmagan.
Audit jarayonida loyihalarni Shaharsozlik norma va qoidalariga moslashtirilishi natijasida mablag‘larni maqbullashtirish imkoniyati aniqlandi.
Mavjud texnik nazoratchilardan qurilish ob'ektlarida texnik nazoratni olib borish huquqini beruvchi mutaxassis sertifikatiga ega bo‘lmasdan texnik nazorat olib borilgan. Amaldagi tartibga zid ravishda bitta texnik nazoratchiga o‘rtacha belgilangan normativdan ko‘p (normativ bo‘yicha 5 tadan 10 tagacha) ob'ektlarda buyurtmachi vazifasi berilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 25 oktyabrdagi PQ–408-son qaroriga asosan Ko‘kdala va Chiroqchi tumanlarida qurilgan suv saqlash inshootlari audit jarayonida joyiga chiqib o‘rganilgan. Aholiga ichimlik suvi tarmog‘i tortilmaganligi (mablag‘ yetishmaganligi) sababli ulardan samarali foydalanilmayotganligi aniqlangan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 6 iyundagi PQ–271-son qaroriga asosan “Chiroqchi” EIZ uchun 2022-2023 yillarda qurilgan ichimlik va oqova suv ta'minoti ob'ektlari elektr tarmoqlariga ulanmaganligi sababli bugungi kunga qadar foydalanilmay kelinmoqda.
Yo‘l qo‘yilgan xato va kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha Hisob palatasi tomonidan tegishli idoralarga taklif va tavsiyalar taqdim etildi.

Счетная палата провела аудит эффективности Программы развития социальной и производственной инфраструктуры Кашкадарьинской области на 2023–2024 годы.
В ходе аудита установлено, что был проведен ряд системных работ по целевому использованию средств, вводу в эксплуатацию объектов и повышению их эффективности.
Вместе с тем, были выявлены отдельные недостатки.
В частности, согласно соответствующим актам Государственных приемочных комиссий, объекты, принятые в эксплуатацию, не были переданы на баланс организаций-пользователей в установленном порядке.
В ходе аудита было выявлено, что оптимизация использования средств возможна за счет адаптации проектов к нормам и правилам градостроительства. Технический надзор осуществлялся действующими техническими надзорными органами, не имеющими сертификата специалиста на право осуществления технического надзора на строительных площадках. Вопреки действующему порядку, одному техническому контролеру была поручена роль заказчика сверх установленного среднего норматива (от 5 до 10 по нормативу).
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан (№ ПП-408 от 25.10.2022 г.), в ходе проверки на месте были обследованы водохранилища, построенные в Кокдалинском и Чиракчинском районах. Установлено, что они используются неэффективно из-за отсутствия питьевой воды для населения (в силу отсутствия средств).
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан (№ ПП-271 от 6.06.2022 г.), объекты питьевого водоснабжения и водоотведения, построенные для СЭЗ «Чиракчи» в 2022–2023 годах, до настоящего времени не эксплуатируются в связи с отсутствием подключения к электросетям.
Счетной палатой в соответствующие ведомства направлены предложения и рекомендации по устранению допущенных недостатков.