Hisob palatasi tomonidan 2023-2024 yillarda Qashqadaryo viloyatining ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturining samaradorligi auditdan o‘tkazildi.
Audit jarayonida mablag‘lardan maqsadli foydalanish va ob'ektlarni topshirish va ularning samaradorligi bo‘yicha qator tizimli ishlar amalga oshirilgan.
Shu bilan birga, ayrim xato va kamchiliklar aniqlangan.
Masalan, Davlat qabul hay'atlarining tegishli dalolatnomalariga ko‘ra, foydalanishga topshirilgan ob'ektlar belgilangan tartibda foydalanuvchi tashkilotlar balansiga topshirilmagan.
Audit jarayonida loyihalarni Shaharsozlik norma va qoidalariga moslashtirilishi natijasida mablag‘larni maqbullashtirish imkoniyati aniqlandi.
Mavjud texnik nazoratchilardan qurilish ob'ektlarida texnik nazoratni olib borish huquqini beruvchi mutaxassis sertifikatiga ega bo‘lmasdan texnik nazorat olib borilgan. Amaldagi tartibga zid ravishda bitta texnik nazoratchiga o‘rtacha belgilangan normativdan ko‘p (normativ bo‘yicha 5 tadan 10 tagacha) ob'ektlarda buyurtmachi vazifasi berilgan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 25 oktyabrdagi PQ–408-son qaroriga asosan Ko‘kdala va Chiroqchi tumanlarida qurilgan suv saqlash inshootlari audit jarayonida joyiga chiqib o‘rganilgan. Aholiga ichimlik suvi tarmog‘i tortilmaganligi (mablag‘ yetishmaganligi) sababli ulardan samarali foydalanilmayotganligi aniqlangan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022 yil 6 iyundagi PQ–271-son qaroriga asosan “Chiroqchi” EIZ uchun 2022-2023 yillarda qurilgan ichimlik va oqova suv ta'minoti ob'ektlari elektr tarmoqlariga ulanmaganligi sababli bugungi kunga qadar foydalanilmay kelinmoqda.
Yo‘l qo‘yilgan xato va kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha Hisob palatasi tomonidan tegishli idoralarga taklif va tavsiyalar taqdim etildi.

The Chamber of Accounts (COA) conducted an audit of the effectiveness of the Social and Industrial Infrastructure Development Program of Kashkadarya Region for 2023–2024.
The audit established that a number of systematic efforts were undertaken to ensure the targeted use of funds, commission facilities, and improve their efficiency.
However, certain deficiencies were identified.
Specifically, according to the relevant acts of the State Acceptance Commissions, the facilities accepted for operation were not transferred to the balance sheets of the user organizations in accordance with the established procedure.
The audit revealed that optimization of the use of funds is possible by adapting the projects to urban planning norms and regulations.
Technical supervision was carried out by existing technical supervisory bodies that do not have specialist certification entitling them to carry out technical supervision at construction sites. Contrary to current procedures, one technical inspector was assigned the role of a customer beyond the established average standard (ranging from 5 to 10 according to the standard).
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan (No. DP-408 of October 25, 2022), reservoirs built in the Kokdala and Chirakchi districts were inspected during an on-site inspection. It was found that they are being used ineffectively due to a lack of drinking water for the population (due to a lack of funds).
In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan (No. DP-271 of June 6, 2022), drinking water supply and wastewater disposal facilities built for the Chirakchi FEZ in 2022–2023 are currently not in operation due to a lack of connection to the power grid.
The COA submitted proposals and recommendations to the relevant agencies to address the identified deficiencies.