Audit jarayonlari 2023-2024-yillar va 2025-yilning 9 oyini qamrab olgan holda O‘rmon va yashil hududlarni ko‘paytirish, cho‘llanishga qarshi kurashish agentligi tizimi hamda Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlari misolida o‘tkazildi.
Ta’kidlash joizki, o‘rmon va yashil hududlarni ko‘paytirish, cho‘llanishga qarshi kurashish agentligi tizimidagi 79 ta o‘rmon xo‘jaligi balansida 7,1 mln ga, shundan 4,2 mln ga o‘rmonli (71 foizi yoki 3 mln ga o‘rmon) va 2,9 mln ga o‘rmonsiz (72 foizi yoki 2,1 mln ga yaylov) yerlar mavjud.
2021-2025 yillarda o‘rmon xo‘jaligi sohasidagi islohotlar natijasida qo‘shimcha 1,5 mln ga (2019 yil holatiga – 3,2 mln ga) o‘rmonzor va butazor maydonlari tashkil etilgan.
Shuningdek, 6,1 ming tonna daraxt va butalar urug‘i, 599,1 mln dona daraxt va butalarning nihol va ko‘chatlari yetishtirilgan hamda 10,7 ming ga maydonda ihota daraxtzorlari barpo etilgan.
O‘rmonlarni muhofaza qilish, ko‘paytirish, mablag‘lardan oqilona foydalanishda bir qator kamchiliklar aniqlandi. Xususan:
-o‘rmon xo‘jaliklarida xodimlarga munosib mehnat va moddiy-texnik sharoitlar yetarli darajada yaratilmaganligi;
-o‘rmon qo‘riqchilari uchun o‘rmonlarda har yili kamida 50 tadan o‘rmonchilar uyi va kuzatuv minoralarini qurish vazifasi belgilangan bo‘lsada, me’yor bo‘yicha tashkil etilmaganligi;
-o‘rmon xo‘jaliklarida o‘rmon muhofazasiga mas’ul ishchilar maxsus transport vositalari, asbob-uskunalar (binokl, dron, ratsiya, videokuzatuv va boshqalar), kiyim-bosh bilan yetarli darajada ta’minlanmaganligi;
-“Yaylovlar to‘g‘risida”gi O‘zbekiston Respublikasi Qonuniga asosan yaylovlarda geobotanik tadqiqotlar yetarli darajada amalga oshirilmaganligi;
-o‘rmon xo‘jaliklari fondi hisobidan chiqarilgan yer maydonlarida ko‘zda tutilgan loyihalar boshqa maqsadlarda foydalanilganligi;
-o‘rmon fondi yer maydonlarini ijaraga berish jarayonlarida belgilangan tartib-qoidalarga to‘liq rioya qilinmaganligi oqibatida ijara to‘lovi intizomi ta’minlanmaganligi;
-daraxt kasalliklari va zararkunandalariga qarshi kurashish xizmati to‘liq yo‘lga qo‘yilmaganligi, bunda “Yashil hudud” korxonasi imkoniyatlaridan samarali foydalanilmayotganligi soha mas’ullariga ko‘rsatib o‘tildi.
Audit natijalari bo‘yicha “Yashil makon” loyihasi va o‘rmonlarni boshqarish tizimida mavjud muammolarni bartaraf etish va samaradorlikni oshirish maqsadida tegishli taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.
Mazkur takliflar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 25.03.2026 yildagi ““Yashil makon” umumilliy loyihasi samaradorligini yanada oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PF-47-sonli Farmonida o‘z aksini topdi. Jumladan:
-O‘rmon agentligi huzuridagi “Yashil bog‘larni boshqarish o‘rmon ilmiy-tajriba markazi” davlat muassasasi qayta tashkil etildi;
-“Yashil bog‘larni boshqarish o‘rmon ilmiy-tajriba markazi” tarkibida alohida yuridik shaxs tashkil etmagan holda hududlardagi “Daraxt kasalliklari va zararkunandalariga qarshi kurashish xizmati” tashkil etilib, tizim to‘liq yo‘lga qo‘yilishi belgilandi;
-O‘zbekiston Respublikasining 2025 yil 25 dekabrdagi “Soliq va budjet siyosatining 2026 yilga mo‘ljallangan asosiy yo‘nalishlari qabul qilinganligi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida”gi O‘RQ-1108-son Qonuni bilan Soliq kodeksining 424 va 433 moddalariga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritildi.
Bunga ko‘ra:
a) davlat organlari va muassasalari bilan tuzilgan ijara shartnomalari asosida berilgan yerlar uchun to‘lanadigan ijara to‘lovi yer solig‘iga tenglashtirildi;
b) yer uchastkalarini ijaraga olgan yuridik va jismoniy shaxslarga nisbatan yer solig‘i to‘lovchilari uchun belgilangan soliq stavkalari, imtiyozlari va hisobot berish tartibi to‘liq tatbiq etiladigan bo‘ldi.
O‘rganish natijasida aniqlangan muammo va kamchiliklar mas’ullar ishtirokida muhokama qilinib, ularni bartaraf etilishi va kelgusida yo‘l qo‘ymaslik yuzasidan tegishli ko‘rsatmalar berilib, zarur chora-tadbirlar belgilandi.

Аудит проводился на примере системы Агентства по увеличению лесных и зелёных территорий и борьбе с опустыниванием, а также Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областей, охватывая 2023–2024 годы и 9 месяцев 2025 года.
Следует отметить, что на балансе 79 лесных хозяйств системы Агентства по увеличению лесных и зелёных территорий и борьбе с опустыниванием имеется 7,1 млн гектаров земель, из которых 4,2 млн гектаров являются лесными (71% или 3 млн гектаров лесов), а 2,9 млн гектаров — безлесными землями (72% или 2,1 млн гектаров пастбищ).
В результате реформ в сфере лесного хозяйства в 2021–2025 годах дополнительно создано 1,5 млн гектаров лесных и кустарниковых массивов (по состоянию на 2019 год — 3,2 млн гектаров).
Кроме того, выращено 6,1 тыс. тонн семян деревьев и кустарников, 599,1 млн саженцев и сеянцев деревьев и кустарников, а также созданы защитные лесополосы на площади 10,7 тыс. гектаров.
В ходе аудита выявлен ряд недостатков в вопросах охраны лесов, их воспроизводства и рационального использования средств. В частности:
-в лесных хозяйствах не созданы в достаточной степени достойные условия труда и материально-техническое обеспечение работников;
-несмотря на установленную задачу ежегодного строительства не менее 50 домов лесников и наблюдательных башен для лесных инспекторов, данные работы не организованы в соответствии с нормативами;
-работники, ответственные за охрану лесов, недостаточно обеспечены специальным транспортом, оборудованием (бинокли, дроны, рации, видеонаблюдение и др.), а также форменной одеждой;
-в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О пастбищах» геоботанические исследования на пастбищах проводились недостаточно;
-земельные участки, выведенные из лесного фонда, использовались не по целевому назначению;
-в процессе предоставления земель лесного фонда в аренду не соблюдались в полной мере установленные правила и процедуры, вследствие чего не обеспечивалась дисциплина арендных платежей;
-не была полностью налажена служба по борьбе с болезнями и вредителями деревьев, а также неэффективно использовались возможности предприятия «Яшил ҳудуд», на что было указано ответственным лицам отрасли.
По итогам аудита были разработаны соответствующие предложения и рекомендации по устранению существующих проблем в проекте «Яшил макон» и системе управления лесами, а также по повышению их эффективности.
Данные предложения нашли своё отражение в Указе Президента Республики Узбекистан №ПФ-47 от 25.03.2026 года «О мерах по дальнейшему повышению эффективности общенационального проекта “Яшил макон”». В частности:
-реорганизовано государственное учреждение «Научно-экспериментальный центр лесного управления зелёными садами» при Лесном агентстве;
-в составе «Научно-экспериментального центра лесного управления зелёными садами» без образования отдельного юридического лица организована «Служба по борьбе с болезнями и вредителями деревьев» в регионах, а также определено полное внедрение данной системы;
-Законом Республики Узбекистан №ОРҚ-1108 от 25 декабря 2025 года «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с принятием основных направлений налоговой и бюджетной политики на 2026 год» внесены изменения и дополнения в статьи 424 и 433 Налогового кодекса. Согласно этому:
а) арендная плата за земли, предоставленные на основании договоров аренды с государственными органами и учреждениями, приравнена к земельному налогу;
б) в отношении юридических и физических лиц, арендующих земельные участки, полностью применяются налоговые ставки, льготы и порядок отчётности, установленные для плательщиков земельного налога.
Выявленные в ходе изучения проблемы и недостатки были обсуждены с участием ответственных лиц, даны соответствующие указания по их устранению и предотвращению подобных случаев в будущем, а также определены необходимые меры.