2025 yilning 31 avgust - 6 sentyabr kunlari Turkiya Hisob sudi (Oliy audit organi) qoshidagi Antalya-Manavgat o‘quv markazida O‘zbekiston Hisob palatasi auditorlari uchun o‘quv-treninglar tashkil etildi.
Unda, audit boshqaruv tizimi bilan bog‘liq 4 ta dolzarb mavzular bo‘yicha o‘quv treninglar tashkil etildi. Treningda Turkiya Hisob sudining tajribali auditorlari tomonidan moliyaviy hamda muvofiqlik auditlari bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi.
Turkiya Hisob sudining “VERA” ma'lumotlarni tahlil qilish elektron axborot tizimi hamda ushbu dastur orqali risklarni aniqlash va auditda sun'iy intellekt yondashuvi bo‘yicha Turkiya tajribasi o‘rganildi.
Shuningdek, o‘quv trening davomida davlat-xususiy sheriklik asosida amalga oshiriladigan yirik loyihalarni (pullik avtomobil' yo‘llari, tibbiyot muassasalari, ko‘priklar hamda boshqa ob'ektlar) moliyalashtirish hamda unda davlatning ishtiroki, ushbu ob'ektlarni auditdan o‘tkazish tartiblari bo‘yicha nazariy va amaliy tushunchalar berildi.
Shu bilan birga, har bir ma'ruzadan so‘ng audit jarayonlarini tashkil etish, ularni o‘tkazish va hisobotlar tayyorlash bo‘yicha bir qator tavsiyalar hamda audit jarayonida yuzaga keladigan qiyinchiliklarni bartaraf etish masalalari bo‘yicha ilmiy-amaliy muhokamalar o‘tkazildi.
O‘quv trening yakuni bo‘yicha O‘zbekiston Hisob palatasi auditorlariga sertifikatlar topshirildi. Kelgusida ham O‘zbekiston-Turkiya Oliy audit organlari o‘rtasida tajriba almashish hamda mutaxassislar malakasini oshirish bo‘yicha tizimli hamkorlik davom ettirilishiga kelishib olindi.

From August 31 to September 6, 2025, trainings were organized for auditors of the Chamber of Accounts (COA) of Uzbekistan at the Antalya-Manavgat Training Center under the Turkish Court of Accounts (Supreme Audit Institution).
The trainings were organized on 4 relevant topics related to the audit management system. During the training, experienced auditors of the Turkish Court of Accounts (TCA) conducted practical classes on financial and compliance audit.
As part of the program, the electronic information system for data analysis "VERA" of the TCA, as well as the Turkish experience in identifying risks and applying artificial intelligence methods in auditing were studied.
Also, during the training, theoretical and practical knowledge was presented on the financing of large projects implemented on the basis of public-private partnership (toll roads, medical institutions, bridges and other facilities), state participation in them, as well as audit procedures for these facilities.
At the same time, after each report, a number of recommendations were given on the organization of audit processes, their implementation and preparation of reports. Academic and practical discussions were held on issues of overcoming difficulties arising in the course of audit activities.
Following the training, Uzbekistan COA auditors were awarded certificates.
An agreement was also reached on continuing systemic cooperation between the Supreme Audit Institutions of Uzbekistan and Türkiye in the future, exchanging experience and improving the qualifications of specialists.