2025 yilning 31 avgust - 6 sentyabr kunlari Turkiya Hisob sudi (Oliy audit organi) qoshidagi Antalya-Manavgat o‘quv markazida O‘zbekiston Hisob palatasi auditorlari uchun o‘quv-treninglar tashkil etildi.
Unda, audit boshqaruv tizimi bilan bog‘liq 4 ta dolzarb mavzular bo‘yicha o‘quv treninglar tashkil etildi. Treningda Turkiya Hisob sudining tajribali auditorlari tomonidan moliyaviy hamda muvofiqlik auditlari bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi.
Turkiya Hisob sudining “VERA” ma'lumotlarni tahlil qilish elektron axborot tizimi hamda ushbu dastur orqali risklarni aniqlash va auditda sun'iy intellekt yondashuvi bo‘yicha Turkiya tajribasi o‘rganildi.
Shuningdek, o‘quv trening davomida davlat-xususiy sheriklik asosida amalga oshiriladigan yirik loyihalarni (pullik avtomobil' yo‘llari, tibbiyot muassasalari, ko‘priklar hamda boshqa ob'ektlar) moliyalashtirish hamda unda davlatning ishtiroki, ushbu ob'ektlarni auditdan o‘tkazish tartiblari bo‘yicha nazariy va amaliy tushunchalar berildi.
Shu bilan birga, har bir ma'ruzadan so‘ng audit jarayonlarini tashkil etish, ularni o‘tkazish va hisobotlar tayyorlash bo‘yicha bir qator tavsiyalar hamda audit jarayonida yuzaga keladigan qiyinchiliklarni bartaraf etish masalalari bo‘yicha ilmiy-amaliy muhokamalar o‘tkazildi.
O‘quv trening yakuni bo‘yicha O‘zbekiston Hisob palatasi auditorlariga sertifikatlar topshirildi. Kelgusida ham O‘zbekiston-Turkiya Oliy audit organlari o‘rtasida tajriba almashish hamda mutaxassislar malakasini oshirish bo‘yicha tizimli hamkorlik davom ettirilishiga kelishib olindi.

С 31 августа по 6 сентября 2025 г. для аудиторов Счетной палаты Узбекистана были организованы учебные тренинги в Учебном центре Анталья-Манавгат при Счетном суде (Высшем органе аудита) Турции.
Тренинги были организованы по 4 актуальным темам, связанным с системой управления аудитом. В ходе тренинга опытные аудиторы Счетного суда Турции провели практические занятия по финансовому аудиту и аудиту соответствия.
В рамках программы были изучены электронная информационная система анализа данных «VERA» Счетного суда Турции, а также турецкий опыт выявления рисков и применения методов искусственного интеллекта в аудите.
Также в ходе тренинга были представлены теоретические и практические знания по финансированию крупных проектов, реализуемых на основе государственно-частного партнерства (платные дороги, медицинские учреждения, мосты и другие объекты), участию государства в них, а также процедурам аудита этих объектов.
При этом после каждого доклада был дан ряд рекомендаций по организации аудиторских процессов, их проведению и составлению отчетов, а также проведены научно-практические обсуждения по вопросам преодоления трудностей, возникающих в ходе аудиторской деятельности.
По итогам обучения аудиторам Счетной палаты Узбекистана были вручены сертификаты. Была также достигнута договоренность о продолжении системного сотрудничества между Высшими органами аудита Узбекистана и Турции в будущем, обмене опытом и повышении квалификации специалистов.