Toshkent viloyatida ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturiga 2023-2024 yillarda ajratilgan mablag‘larning samaradorligi va maqsadliligi auditdan o‘tkazildi.
Audit jarayonida viloyatda amalga oshirilgan ijobiy o‘zgarishlar qad etildi. Shu bilan birga, o‘rganish davomida qator kamchiliklar ham aniqlandi.
Xususan, loyiha korxonalari tomonidan ishlab chiqilgan “Parkent tumani Krasnogorsk shaharchasidagi mavjud oqava suv tozalash inshootini qurish va rekonstruksiya qilish” va “Nurafshon biznes siti”ning Yangi O‘zbekiston bog‘i amfiteatr va sun'iy ko‘l barpo etish ob'ektlari loyiha smeta hujjatlarida shaharsozlik normalari va qoidalari me'yorlari va ish turlari noto‘g‘ri kiritilishi aniqlanib, o‘rganish davrida bartaraf etildi.
Davlat qabul hay'atlarining tegishli dalolatnomalariga ko‘ra 2023-2024 yillarda foydalanishga topshirilgan 58 ta ob'ekt o‘z muddatida foydalanuvchi tashkilotlar balansiga topshirilmagan. Ular o‘rganish davrida foydalanuvchilar balansiga o‘tkazildi.
Viloyat hokimligi “Kapital qurilish sohasida buyurtmachi xizmati” tomonidan 2023-2024 yillarda 36 ta o‘z muddatida foydalanishga topshirilmagan ob'ektlarning topshirilishi ta'minlandi.
Ajratilgan mablag‘lar hisobidan qurilish ishlarini amalga oshirish natijasida 3 ta 958 o‘rinli maktab yangidan qurildi, 51 ta (24 410 o‘rinli) umumta'lim maktabi rekonstruksiya qilindi, 3 ta (390 o‘rinli) maktabgacha ta'lim muassasasi yangidan qurib topshirildi, 12 ta (2 040 o‘rinli) rekonstruksiya qilindi.
700 qatnovga mo‘ljallangan 4 ta oilaviy poliklinika yangidan qurildi, 900 qatnovga mo‘ljallangan 8 ta oilaviy poliklinika va 235 o‘rinli davolash muassasalari rekonstruksiya qilindi.
Suv ta'minoti va oqava suv bo‘yicha 1 448 km uzunlikdagi ichimlik suv quvuri tortildi. 217 km oqava suv tarmog‘i qurildi. Bir sutkada 4000 m3 oqava suvni tozalash inshooti ishga tushirilgan.
Viloyat hududidagi 628 km uzunlikdagi umumiy foydalanishdagi avtomobil' yo‘llari va 1715 km uzunlikdagi ichki yo‘llar ta'mirlandi.
Yuqorida qayd etilgan kamchiliklarni keltirib chiqaruvchi omillarni bartaraf etish yuzasidan Hisob palatasi tomonidan tegishli davlat tashkilotlariga ko‘rsatmalar berildi.

Проведен аудит эффективности программ развития в Ташкентской области
Проведен аудит эффективности и целевого использования средств, выделенных на реализацию программы развития социальной и производственной инфраструктуры Ташкентской области на 2023–2024 годы.
В ходе аудита отмечены позитивные изменения, происходящие в регионе. Вместе с тем, в ходе исследования был выявлен ряд недостатков.
В частности, в проектно-сметной документации по проектам «Строительство и реконструкция действующих очистных сооружений канализации в г. Красногорск Паркентского района» и «Строительство амфитеатра в парке «Новый Узбекистан» и искусственного озера «Нурафшон бизнес сити», разработанной проектными организациями, выявлены некорректные включения градостроительных норм и правил, норм и видов работ, которые были устранены в ходе исследования.
Согласно соответствующим актам государственных приемочных комиссий, 58 объектов, введенных в эксплуатацию в 2023-2024 годах, своевременно не переданы на баланс организаций-пользователей. Они были переданы на баланс организаций-пользователей в исследуемый период.
«Служба заказчика в сфере капитального строительства» хокимията области обеспечила ввод в эксплуатацию 36 объектов, не сданных в срок в 2023–2024 годах.
В результате строительных работ, выполненных за счет выделенных средств, построено 3 школы на 958 мест, реконструировано 51 общеобразовательная школа (на 24 410 мест), построено 3 дошкольных образовательных учреждения (на 390 мест) и реконструировано 12 (на 2040 мест).
Построено 4 семейные поликлиники на 700 посещений, реконструировано 8 семейных поликлиник на 900 посещений и лечебно-профилактических учреждений на 235 посещений.
Для водоснабжения и водоотведения проложено 1448 км питьевого водопровода. Проложено 217 км канализационной сети. Введены в эксплуатацию очистные сооружения сточных вод производительностью 4000 м3 в сутки.
Отремонтировано 628 км автомобильных дорог общего пользования и 1715 км внутриквартальных дорог области.
Счетной палатой даны рекомендации соответствующим государственным организациям по устранению факторов, обусловивших указанные недостатки.