Hisob palatasi tomonidan “Dori-Darmon” aksiyadorlik kompaniyasi va uning tizimiga kiruvchi tashkilotlar faoliyati normativ hujjatlarga muvofiqligi hamda samaradorligi tahlil qilindi.
Ma'lumot o'rnida: “Dori-Darmon” AK – O‘zbekiston farmasevtika bozoridagi yetakchi ulgurji-chakana savdo bilan shug‘ullanuvchi korxona hisoblanadi. Kompaniyaning hududiy bo‘linmalari tarkibida 6 ta aksiadorlik jamiyatlari va 7 ta mas'uliyati cheklangan jamiyatlar, shu jumladan, 17 ta omborlar, 15 ta tahliliy-analitik laboratoriyalari mavjud. Bugungi kunda “Dori-Darmon” AK tomonidan 1600 dan ortiq ijtimoiy dorixona tashkil etilgan. U 130 dan ortiq yetakchi xorijiy firmalar bilan hamkorlik qiladi.
Tahlillar Kompaniyada samaradorlikni oshirish maqsadida moliyaviy, tashkiliy va boshqaruv tizimlar takomillashtirish hamda raqamli texnologiyalarni keng joriy qilish lozimligini ko‘rsatdi.
Xususan, “Dori-Darmon” AKning bozordagi ulushi, import va ishlab chiqarishdagi ishtiroki mavjud resurslarga muvofiq emas.
O‘rganishda Kompaniyaga moliyaviy hisobotlarni xalqaro standartlarga muvofiq hamda konsolidasiyalashgan tarzda shakllantirish, davlat haridlari, dorixonalardagi videokuzatuv tizimlari bo‘yicha qonunchilik talablariga qat'iy rioya qilinishi ta'minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Bundan tashqari, debitor va kreditor qarzdorlik bo‘yicha nazoratni kuchaytirish, Kompaniya va uning tizim tashkilotlarida ish jarayonlarini raqamlashtirish orqali samaradorlikni oshirish imkoniyatlari mavjudligi ma'lum bo‘ldi.
Hisob palatasi tomonidan aniqlangan kamchiliklar yuzasidan Kompaniya rahbariyati bilan muhokamalar o‘tkazilib, ularni bartaraf etish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar belgilandi va ijrosi nazoratga olindi.

Счетная палата провела анализ соответствия и эффективности деятельности АО «Дори-Дармон» и его дочерних организаций нормативным актам.
К сведению: АО «Дори-Дармон» — ведущее оптово-розничное предприятие на фармацевтическом рынке Узбекистана. В структуру компании входят 6 акционерных обществ и 7 обществ с ограниченной ответственностью, в том числе 17 складов и 15 аналитических лабораторий. На сегодняшний день АО «Дори-Дармон» открыло более 1600 аптечных организаций. Компания сотрудничает с более чем 130 ведущими зарубежными компаниями.
Анализ показал, что для повышения эффективности деятельности Компании необходимо совершенствовать финансовые, организационные и управленческие системы, а также широко внедрять цифровые технологии.
В частности, доля АО «Дори-Дармон» на рынке, в импорте и производстве не соответствуют имеющимся ресурсам.
По результатам исследования Компании даны указания по формированию финансовой отчетности в соответствии с международными стандартами и на консолидированной основе, обеспечению неукоснительного соблюдения требований законодательства о государственных закупках и внедрению систем видеонаблюдения в аптечных учреждениях.
Кроме того, выявлены возможности усиления контроля за дебиторами и кредиторами, а также повышения эффективности за счет цифровизации бизнес-процессов в Компании и ее дочерних организациях.
По выявленным Счетной палатой недостаткам с руководством Компании проведены обсуждения, а также определены конкретные меры по их устранению. Ведется мониторинг реализации этих мер.