Hisob palatasi 2025 yil yakunlari bo‘yicha hisobotini e’lon qildi
O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi tomonidan 2025 yilgi faoliyati yakunlari bo‘yicha hisobot tayyorlandi.
Mazkur hisobotda davlat moliyaviy nazoratini amalga oshirish, budjet mablag‘larining qonuniy va samarali sarflanishini ta’minlash hamda iqtisodiyotdagi islohotlarni qo‘llab-quvvatlash borasida erishilgan muhim natijalar yoritildi.
Ta’kidlash joizki, so‘nggi yillarda davlat auditi tizimi tubdan transformatsiya qilinib, Hisob palatasi faoliyati “moliyaviy taftishchi” modelidan strategik tahlil va samaradorlikni baholovchi zamonaviy institut darajasiga ko‘tarildi.
Bunda asosiy e’tibor budjet mablag‘larining nafaqat sarflanishi, balki ularning ijtimoiy-iqtisodiy natijadorligiga qaratildi.
2025-yilda amalga oshirilgan nazorat tadbirlari natijasida:
-8,1 trln so‘m budjet xarajatlari maqbullashtirildi;
-1,1 trln so‘mlik noqonuniy xarajatlarning oldi olindi;
-budjet daromadlarini oshirish bo‘yicha 7,6 trln so‘mlik qo‘shimcha manbalar aniqlandi;
-tashqi qarzlar hisobidan amalga oshirilayotgan loyihalarda 5,7 trln so‘m iqtisod qilish imkoniyatlari belgilandi.
Hisobot yilida jami 93 ta audit va o‘rganish tadbirlari hamda 62 ta tematik tahlillar amalga oshirildi.
Audit va tahlillar natijasida 7,7 trln so‘mlik moliyaviy xato va kamchiliklar aniqlandi hamda 2 trln so‘mdan ortiq mablag‘larning davlat budjetiga qaytarilishi ta’minlandi.
Hisobot yilida raqamlashtirish va zamonaviy texnologiyalarni joriy etishga alohida e’tibor qaratildi. Jumladan:
-“Masofaviy audit” axborot tizimi orqali 75 ta vazirlik va idoraning 259 ta ma’lumotlar bazasi integratsiya qilindi;
-sun’iy intellekt texnologiyalari yordamida davlat xaridlari sohasida 83 mlrd so‘mlik qonunbuzilish holatlari bartaraf etildi.
Shuningdek, audit tadbirlarining 50 foizdan ortig‘i masofaviy shaklda amalga oshirilib, bu nazorat samaradorligini yanada oshirish imkonini berdi.
Hisob palatasi tomonidan davlat budjeti loyihalari hamda ularning ijrosi yuzasidan berilgan xulosalar asosida 2026-yil budjet parametrlari takomillashtirildi, ortiqcha xarajatlar qisqartirildi va moliyaviy intizomni mustahkamlashga qaratilgan qator takliflar amaliyotga joriy etildi.
Xalqaro hamkorlik doirasida Xitoy, Germaniya, Yaponiya, Turkiya va boshqa davlatlarning oliy audit organlari bilan hamkorlik aloqalari mustahkamlandi. Shuningdek, Hisob palatasi INTOSAIning “Big Data” ishchi guruhiga a’zo bo‘ldi.
Shu bilan birga, tibbiyot, ta’lim, davlat xaridlari, tashqi qarzlar va infratuzilma loyihalarida aniqlangan tizimli muammolar hamda ularni bartaraf etish bo‘yicha aniq takliflar ham bayon etilgan.
Hisobotda mahalliy budjetlarning 2024 yilgi ijrosi hamda 2026 yil uchun loyihalar yuzasidan Hisob palatasi tomonidan taqdim etilgan xulosalar muhokamasiga ham batafsil to‘xtalib o‘tilgan.
Xususan, mahalliy budjetlarni shakllantirishda yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklar, daromad va xarajatlarni rejalashtirishdagi nomutanosibliklar, shuningdek, qonunchilikdagi o‘zgarishlarni to‘liq inobatga olmaslik holatlari aniqlangani qayd etilgan.
Berilgan taklif va tavsiyalar asosida mahalliy budjetlarning parametrlari qayta ko‘rib chiqilib, daromad bazasini kengaytirish, xarajatlarni maqbullashtirish hamda hududlarda moliyaviy barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan choralar amalga oshirildi.
Audit tadbirlari natijasida aniqlangan tizimli muammolar, mavjud to‘siqlar va kamchiliklarni bartaraf etish bo‘yicha ishlab chiqilgan takliflar hamda ularning amaliy natijalari yuzasidan budjet mablag‘laridan samarali foydalanish, davlat xaridlarida shaffoflikni ta’minlash, ichki nazorat mexanizmlarini kuchaytirish hamda sohalar kesimida tizimli kamchiliklarni bartaraf etishga qaratilgan takliflar ishlab chiqilib, ularning aksariyati amaliyotga joriy etildi.
Natijada, qonunbuzilishlarning oldini olish, moliyaviy intizomni mustahkamlash va budjet mablag‘laridan foydalanish samaradorligini oshirishga erishildi.
Hisobot yilida olib borilgan audit tadbirlarida aniqlangan tizimli muammolarni bartaraf etish, kelgusida oldini olish va yo‘l qo‘ymaslik maqsadida jami 40 taga yaqin me’yoriy hujjatlar ishlab chiqish takliflari kiritildi.
Ushbu takliflar asosida 26 ta qonunchilik hujjati takomillashtirildi, turli idoralarning 21 ta axborot tizimi o‘zaro integratsiya qilinib, ulardagi inson omili kamaytirildi.

Счётной палатой Республики Узбекистан подготовлен отчёт по итогам деятельности за 2025 год.
В данном отчёте освещены ключевые результаты, достигнутые в сфере осуществления государственного финансового контроля, обеспечения законного и эффективного использования бюджетных средств, а также поддержки экономических реформ.
Следует отметить, что в последние годы система государственного аудита претерпела коренную трансформацию, и деятельность Счётной палаты была выведена с уровня модели «финансовой ревизии» на уровень современного института, осуществляющего стратегический анализ и оценку эффективности.
При этом основное внимание уделяется не только расходованию бюджетных средств, но и их социально-экономической результативности.
В результате контрольных мероприятий, проведённых в 2025 году:
оптимизированы бюджетные расходы на сумму 8,1 трлн сумов;
предотвращены незаконные расходы на сумму 1,1 трлн сумов;
выявлены дополнительные источники увеличения доходов бюджета на сумму 7,6 трлн сумов;
определены возможности экономии в размере 5,7 трлн сумов в проектах, реализуемых за счёт внешних заимствований.
В отчётном году проведено в общей сложности 93 аудиторских и исследовательских мероприятия, а также 62 тематических анализа.
По итогам аудита и анализа выявлены финансовые ошибки и недостатки на сумму 7,7 трлн сумов, при этом обеспечен возврат в государственный бюджет более 2 трлн сумов.
В отчётном году особое внимание уделено цифровизации и внедрению современных технологий. В частности:
посредством информационной системы «Дистанционный аудит» интегрированы 259 баз данных 75 министерств и ведомств;
с применением технологий искусственного интеллекта устранены нарушения в сфере государственных закупок на сумму 83 млрд сумов.
Кроме того, более 50 процентов аудиторских мероприятий были проведены в дистанционном формате, что позволило повысить эффективность контроля.
На основе заключений Счётной палаты по проектам государственного бюджета и их исполнению усовершенствованы параметры бюджета на 2026 год, сокращены избыточные расходы и внедрён ряд предложений, направленных на укрепление финансовой дисциплины.
В рамках международного сотрудничества укреплены связи с высшими органами аудита Китая, Германии, Японии, Турции и других стран. Также Счётная палата стала членом рабочей группы INTOSAI по «Big Data».
Вместе с тем в отчёте отражены системные проблемы, выявленные в сферах здравоохранения, образования, государственных закупок, внешнего долга и инфраструктурных проектов, а также представлены конкретные предложения по их устранению.
В отчёте также подробно рассмотрены выводы Счётной палаты по исполнению местных бюджетов за 2024 год и проектам на 2026 год.
В частности, отмечены недостатки при формировании местных бюджетов, несбалансированность планирования доходов и расходов, а также случаи неполного учёта изменений в законодательстве.
На основе представленных предложений и рекомендаций пересмотрены параметры местных бюджетов, реализованы меры по расширению доходной базы, оптимизации расходов и обеспечению финансовой устойчивости в регионах.
По итогам аудиторских мероприятий разработаны и в большинстве случаев внедрены предложения, направленные на устранение системных проблем, существующих барьеров и недостатков, обеспечение эффективного использования бюджетных средств, повышение прозрачности государственных закупок, усиление механизмов внутреннего контроля и устранение отраслевых недостатков.
В результате достигнуты значительные успехи в предотвращении правонарушений, укреплении финансовой дисциплины и повышении эффективности использования бюджетных средств.
В отчётном году в целях устранения выявленных системных проблем, предотвращения их повторения и недопущения в будущем внесены предложения по разработке около 40 нормативных документов.
На основе этих предложений усовершенствованы 26 законодательных актов, а также интегрированы 21 информационные системы различных ведомств, что позволило снизить влияние человеческого фактора.
Счётная палата и в дальнейшем последовательно продолжит работу по совершенствованию системы государственного финансового контроля, расширению использования цифровых технологий и повышению эффективности реформ.
Отчёт Счётной палаты за 2025 год прилагается.
![[object Object]](https://back.ach.gov.uz/media/view/file_3406ac2ed61ac5f940eacfb5.jpg)
Мониторинг эффективного использования бюджетных средств в Министерстве занятости и сокращения бедности