Hisob palatasi tomonidan Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Qishloq xo‘jaligini davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlash jamg‘armasi faoliyati auditdan o‘tkazildi.
Qishloq xo‘jaligi texnikalari xarid qiymatining bir qismini qoplash xarajatlari uchun 501 mlrd so‘m, texnikalarda paxta xomashyosini yig‘ib-terib olish xizmati uchun 104 mlrd so‘m hamda paxta yetishtiruvchilar tomonidan birja savdolari orqali realizatsiya qilish uchun 1,7 trln so‘m subsidiya mablag‘lari ajratilgan.
Audit natijasida quyidagi tizimli kamchilik va muammolar aniqlandi:
– 2025 yil 1 iyun holatiga 2022–2024 yillar paxta hosilini yetishtirish uchun tijorat banklariga ajratilgan resurslar hisobidan muddati o‘tgan qarzdorlik mavjud.
Audit jarayonida Jamg‘arma oldidagi qarzdorliklar bo‘yicha “Agrobank” ATB, “Madadinvestbank” ATB hamda “O‘zmilliybank” AJ tegishli mablag‘lar undirilishiga amaliy yordam berildi.
– Tijorat banklari tomonidan Jamg‘armaga resurs ajratish bo‘yicha buyurtmanomalarni “Agroplatforma” AT orqali elektron shakllantirish tizimi yo‘lga qo‘yilmagan.
2023–2024 yil hosili bo‘yicha o‘tkazilgan auditlarda ajratilgan imtiyozli kreditlarning 2,8 trln so‘mi maqsadsiz sarflangan.
Shuningdek, qishloq xo‘jaligi texnikalari va agregatlari xaridi uchun subsidiya ajratish raqamlashtirilmaganligi sababli jismoniy va yuridik shaxslar 7 turdagi hujjatlarni qog‘oz shaklida taqdim etadi va hududlardan bevosita Jamg‘armaga kelishga majbur.
– Jamg‘armadan har yili 1 yanvarga qadar omborlarda bug‘doyni vaqtincha saqlash xarajatlarini moliyalashtirish tijorat vakillarining bug‘doy qoldig‘i to‘g‘risidagi ma’lumotlari asosida amalga oshirilmoqda, real vaqt rejimida aniqlash imkoniyati yo‘q.
Shu bilan birga, bug‘doy yetishtiruvchilar tomonidan saqlovdagi bug‘doyni to‘g‘ridan-to‘g‘ri (birja savdolarisiz) sotish holatlari imtiyozli kreditlar so‘ndirilmasligiga sabab bo‘lmoqda.
– Davlat resurslari hisobiga xarid qilingan bug‘doyni tasdiqlangan grafiklarga asosan birja savdolarida sotilishi (2024 yil sentabr – 2025 yil may) rejaga nisbatan o‘rtacha 56 foizni tashkil qilgan.
Bunda Jamg‘arma tomonidan bug‘doy sotish grafiklarini ishlab chiqishda iste’mol bozoridagi talab va taklif yetarli tahlil qilinmagan.
Audit va tahlil natijalaridan kelib chiqib, tizimli kamchilik va muammolarni bartaraf etish bo‘yicha Hukumatning 29.08.2025 yildagi “Agrar sohani mexanizatsiyalashni davlat tomonidan rag‘batlantirishni raqamlashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi 549-sonli qarori qabul qilindi.
Qarorga asosan:
– “Subsidiya.mf.uz” axborot portali orqali qishloq xo‘jaligi texnikasi xaridi bo‘yicha foiz xarajatlarining bir qismini qoplash uchun subsidiya olish bo‘yicha arizalarni taqdim qilish, ko‘rib chiqish hamda nazorat qilish mexanizmi belgilandi.
– “Subsidiya.mf.uz” axborot portali Yagona interaktiv davlat xizmatlari portali, “Elektron hukumat” tizimi foydalanuvchilarini identifikatsiyalash bo‘yicha tegishli vazirlik va idoralarning dasturiy ta’minotlari bilan integratsiya qilinishi belgilandi.
– Qishloq xo‘jaligi texnikasi va lazerli qurilmaga ega avtomatlashtirilgan yer tekislagich agregati qiymatining bir qismini qoplash uchun subsidiya ajratishni raqamlashtirish tartibi to‘g‘risida nizom qabul qilindi.

The Accounts Chamber conducted an audit of the activities of the Agricultural State Support Fund under the Ministry of Economy and Finance.
A total of 501 billion UZS was allocated to cover part of the cost of purchasing agricultural machinery, 104 billion UZS for cotton harvesting services using machinery, and 1.7 trillion UZS in subsidies for cotton producers to sell their products through exchange trading.
The audit revealed the following systemic deficiencies and problems:
– As of June 1, 2025, there is overdue debt formed from resources allocated to commercial banks for financing cotton harvests in 2022–2024.
During the audit, practical assistance was provided to recover debts to the Fund from Agrobank, Madadinvestbank, and the National Bank of Uzbekistan.
– Commercial banks have not established an electronic system for submitting applications for resource allocation to the Fund through the “Agroplatforma” system.
Audits conducted for the 2023–2024 harvest revealed that 2.8 trillion UZS of concessional loans were used for non-targeted purposes.
In addition, due to the lack of digitalization in allocating subsidies for agricultural machinery and equipment, individuals and legal entities must submit seven types of documents in paper form and personally visit the Fund.
– Financing of temporary wheat storage costs in warehouses (until January 1 each year) is carried out based on data provided by commercial representatives, with no possibility of real-time monitoring.
At the same time, cases of direct (non-exchange) sales of stored wheat by producers are leading to non-repayment of concessional loans.
– The sale of wheat purchased with state resources through exchange trading (September 2024 – May 2025) amounted to an average of 56% of the planned volume.
In this process, the Fund did not sufficiently analyze supply and demand in the consumer market when developing wheat sales schedules.
Based on the audit and analysis results, Resolution No. 549 of the Government dated August 29, 2025, titled “On measures to digitalize state support for the mechanization of the agricultural sector,” was adopted.
According to the resolution:
– A mechanism has been established for submitting, reviewing, and monitoring applications for subsidies through the “Subsidiya.mf.uz” portal to cover part of interest expenses on agricultural machinery purchases.
– The portal will be integrated with the Unified Interactive Public Services Portal and e-government systems for user identification.
– A regulation was adopted on the digital procedure for allocating subsidies to partially cover the cost of agricultural machinery and laser-equipped automated land leveling units.