O‘zbekiston juda o‘ziga xos va taassurotli mamlakat ekan.
Biz O‘zbekistonga birinchi kelishimiz va bizning birinchi taassurotimiz shu bo‘ldi. Shahar juda tartibli, yangi binolar va yangi qurilayotgan hududlar esa juda ta’sirli ko‘rindi.
Mamlakat infratuzilmasini rivojlantirishga qaratilgan loyihalar aniq ko‘rinib turibdi. Rivojlangan davlat bo‘lishning asosiy omillaridan biri — kuchli infratuzilmadir. Shu sababli Toshkentni juda yaxshi baholadik. U zamonaviy va rivojlangan shahar sifatida ko‘rinmoqda.
Konferensiya turli davlatlardan ishtirokchilar qatnashgan keng qamrovli tadbir bo‘ldi. Ayniqsa, yosh auditorlarga e’tibor qaratilgani konferensiyani yanada ahamiyatli qildi. Chunki yangi avlod texnologiyalarga juda tez moslashmoqda va bu boshqaruv tizimiga ham ta’sir ko‘rsatmoqda.
Sun’iy intellektdan foydalanish, ma’lumotlar tahlili va raqamli transformatsiya hisobiga oliy audit organlari yangi tajriba va usullarni izlashga harakat qilmoqda. Bu kabi uchrashuvlar esa tajriba almashish uchun muhim maydon yaratib beradi.
Biz ham ushbu konferensiya orqali turli davlatlardan kelgan ishtirokchilar bilan muloqot qilib, fikr almashdik va muhim ma’lumotlarga ega bo‘ldik.
Shuningdek, O‘zbekiston tomonidan qilingan taqdimotda, ayniqsa O‘zbekiston Hisob palatasining Masofaviy audit markazini ko‘rganimizda ma’lumotning naqadar muhim ekanini yana bir bor angladik.
U yerga birinchi kirganimizda bizni eng ko‘p ta’sirlantirgan narsa markazlashgan boshqaruv paneli tizimi va undagi katta hajmdagi hamda muhim ko‘rsatkichlarni o‘z ichiga olgan ekran bo‘ldi. Bu ayniqsa tizim boshqaruvi uchun juda muhim. Chunki tizim boshqaruvi doimo faoliyatning asosiy ko‘rsatkichlarini birinchi navbatda ko‘rishni va tezkor qarorlar qabul qilishni taqozo qiladi.
Shuningdek, eshitishimizcha, O‘zbekistonda tegishli tashkilot va muassasalarning mavjud elektron bazalari ma’lumotlari Hisob palatasiga taqdim etiladi va bu borada jiddiy to‘siqlar yo‘q. Bu juda muhim holat.
Chunki bugungi kunda ma’lumot eng muhim omillardan biri hisoblanadi. Audit jarayonini elektron shaklda olib borish, ma’lumotlarni tahlil qilish va sun’iy intellektdan samarali foydalanish uchun ma’lumot auditorlar qo‘lida bo‘lishi kerak. Shu sababli biz O‘zbekiston Hisob palatasini tabriklaymiz. Barcha ma’lumotlarning yig‘ilishi va taqdim etilishi katta yutuq deb hisoblaymiz.
Audit jarayonlarini raqamlashtirish, katta ma’lumotlar va sun’iy intellektdan foydalanish bugungi kundagi dolzarb masala hisoblanadi. Eng avvalo, ma’lumot masalasi juda muhim. Toza, sifatli va tuzilmalashtirilgan ma’lumotlar sun’iy intellektning to‘g‘ri ishlashi uchun asosiy shart hisoblanadi.
Har qanday ma’lumot ustida sun’iy intellekt ishlatish samarali bo‘lmasligi mumkin. Shuning uchun birinchi navbatda ma’lumotlar sifati oshirilishi lozim. Shu bilan birga, ma’lumotlar ishonchli va tekshirilgan bo‘lishi ham juda muhim. Faqat shu holda sun’iy intellekt to‘g‘ri natijalar bera oladi. Bu sohada ma’lumot sifati eng muhim omil hisoblanadi.
Hozirgi kunda Turkiya va O‘zbekiston oliy audit organlari o‘rtasida hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha memorandum mavjud. O‘tgan yili O‘zbekistondan kelgan vakillar Turkiyadagi o‘quv dasturlarida qatnashdilar va o‘zaro tajriba almashildi. Bu yil esa O‘zbekistonda Yosh auditorlar konferensiyasida ishtirok etdik.
Biz o‘zbekistonlik hamkasblarimizga shunday xalqaro tajriba almashish imkoniyatini bergani uchun va yuqori darajadagi tashkiliy ishlar uchun minnatdorlik bildiramiz. Ayniqsa, texnologiyalarni qanday yaratish va qo‘llash bo‘yicha o‘zaro tajriba almashish juda foydali bo‘ldi.
Xulosa qiladigan bo‘lsak, O‘zbekiston Hisob palatasi bilan kelgusida ham yuzma-yuz uchrashuvlar, onlayn muloqotlar va ma’lumot almashish ishlarini davom ettirib, o‘zaro hamkorligimiz yanada rivojlanadi degan umiddamiz.

Узбекистан оказался очень самобытной и впечатляющей страной.
Это был наш первый визит в Узбекистан, и именно такое первое впечатление у нас сложилось. Город очень организованный, новые здания и активно развивающиеся районы произвели сильное впечатление.
Отчётливо видно, что в стране реализуются проекты, направленные на развитие инфраструктуры. Одним из главных факторов развития государства является сильная инфраструктура. Поэтому мы очень высоко оценили Ташкент — он выглядит современным и динамично развивающимся городом.
Конференция стала масштабной площадкой с участием представителей разных стран. Особенно важно, что большое внимание было уделено молодым аудиторам, поскольку новое поколение быстро адаптируется к технологиям и оказывает влияние на систему управления.
Высшие органы аудита стремятся искать новые подходы и методы благодаря использованию искусственного интеллекта, анализу данных и цифровой трансформации. Такие встречи создают важную платформу для обмена опытом.
Мы также смогли пообщаться с участниками из разных стран, обменяться мнениями и получить полезную информацию.
Особенно большое впечатление на нас произвела презентация Узбекистана и знакомство с Центром дистанционного аудита Счётной палаты Республики Узбекистан.
При первом посещении нас особенно впечатлили централизованная панель управления и экран, содержащий большой объём важных показателей. Это крайне важно для управления системой, поскольку руководству необходимо оперативно видеть ключевые показатели деятельности и принимать решения.
Также, насколько нам известно, данные существующих электронных баз профильных организаций и учреждений предоставляются Счётной палате, и серьёзных препятствий в этом направлении нет. Это очень важно.
Сегодня данные являются одним из важнейших ресурсов. Для проведения аудита в электронном формате, анализа информации и эффективного использования искусственного интеллекта аудиторы должны иметь доступ к данным. Поэтому мы поздравляем Счётную палату Узбекистана и считаем большим достижением сбор и предоставление всех необходимых данных.
Цифровизация аудита, использование больших данных и искусственного интеллекта сегодня являются крайне актуальными задачами. Прежде всего важен вопрос качества данных. Чистые, качественные и структурированные данные — основное условие корректной работы искусственного интеллекта.
Использование искусственного интеллекта на любых данных не всегда эффективно. Поэтому в первую очередь необходимо повышать качество данных. Кроме того, данные должны быть достоверными и проверенными. Только в этом случае искусственный интеллект сможет выдавать корректные результаты.
В настоящее время между высшими органами аудита Турции и Узбекистана действует меморандум о развитии сотрудничества. В прошлом году представители Узбекистана участвовали в образовательных программах в Турции и состоялся обмен опытом. В этом году мы приняли участие в конференции молодых аудиторов в Узбекистане.
Мы благодарим узбекских коллег за возможность такого международного обмена опытом и высокий уровень организации мероприятия. Особенно полезным оказался обмен опытом по созданию и применению технологий.
Подводя итог, мы надеемся продолжить очные встречи, онлайн-коммуникацию и обмен информацией со Счётной палатой Узбекистана, чтобы наше сотрудничество развивалось ещё активнее.