Hisob palatasi tomonidan “Yashil makon” loyihasi doirasida hamda o‘rmonlarni boshqarish tizimida amalga oshirilgan ishlar samaradorligi auditdan o‘tkazildi.
Audit 2023–2024 yillar va 2025 yilning 9 oyini qamrab olgan holda O‘rmon va yashil hududlarni ko‘paytirish, cho‘llanishga qarshi kurashish agentligi tizimi hamda Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlari misolida o‘tkazildi.
O‘rmon va yashil hududlarni ko‘paytirish, cho‘llanishga qarshi kurashish agentligi tizimidagi 79 ta o‘rmon xo‘jaligi balansida 7,1 mln ga, shundan 4,2 mln ga o‘rmonli (71 foizi yoki 3 mln ga o‘rmon) va 2,9 mln ga o‘rmonsiz (72 foizi yoki 2,1 mln ga yaylov) yerlar mavjud.
2021–2025 yillarda o‘rmon xo‘jaligi sohasidagi islohotlar natijasida qo‘shimcha 1,5 mln ga (2019 yil holatiga – 3,2 mln ga) o‘rmonzor va butazor maydonlari tashkil etilgan.
Shuningdek, 6,1 ming tonna daraxt va butalar urug‘i, 599,1 mln dona daraxt va butalarning nihol va ko‘chatlari yetishtirilgan hamda 10,7 ming ga maydonda ihota daraxtzorlari barpo etilgan.
O‘rmonlarni muhofaza qilish, ko‘paytirish, mablag‘lardan oqilona foydalanishda bir qator kamchiliklar aniqlandi. Jumladan:
– o‘rmon xo‘jaliklarida xodimlarga munosib mehnat va moddiy-texnik sharoitlar yetarli darajada yaratilmaganligi;
– o‘rmon qo‘riqchilari uchun har yili kamida 50 tadan o‘rmonchilar uyi va kuzatuv minoralari qurish vazifasi belgilangan bo‘lsa-da, me’yor bo‘yicha tashkil etilmaganligi;
– o‘rmon xo‘jaliklarida o‘rmon muhofazasiga mas’ul ishchilar maxsus transport vositalari, asbob-uskunalar (binokl, dron, ratsiya, videokuzatuv va boshqalar), kiyim-bosh bilan yetarli ta’minlanmaganligi;
– “Yaylovlar to‘g‘risida”gi Qonunga asosan yaylovlarda geobotanik tadqiqotlar yetarli amalga oshirilmaganligi;
– o‘rmon xo‘jaliklari fondi hisobidan chiqarilgan yer maydonlaridan belgilangan loyihalar o‘rniga boshqa maqsadlarda foydalanilganligi;
– o‘rmon fondi yer maydonlarini ijaraga berish jarayonlarida belgilangan tartib-qoidalarga to‘liq rioya qilinmaganligi oqibatida ijara to‘lovlari intizomi ta’minlanmaganligi;
– daraxt kasalliklari va zararkunandalariga qarshi kurashish xizmati to‘liq yo‘lga qo‘yilmaganligi, bunda “Yashil hudud” korxonasi imkoniyatlaridan samarali foydalanilmayotganligi qayd etildi.
Audit davomida “Yashil makon” loyihasi va o‘rmonlarni boshqarish tizimida samaradorlikni oshirish maqsadida tegishli taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.

The Chamber of Accounts conducted an audit of the effectiveness of activities carried out within the framework of the “Yashil Makon” project and the forest management system.
The audit covered 2023–2024 and the first 9 months of 2025 and was conducted within the system of the Agency for Forestry and Green Area Expansion and Combating Desertification, using the examples of Kashkadarya and Surkhandarya regions.
A total of 7.1 million hectares of land are on the balance of 79 forestry enterprises under the Agency, including 4.2 million hectares of forest land (71%, or 3 million hectares of actual forest) and 2.9 million hectares of non-forest land (72%, or 2.1 million hectares of pastures).
As a result of reforms in the forestry sector during 2021–2025, an additional 1.5 million hectares of forested and shrub areas were established (compared to 3.2 million hectares in 2019).
In addition, 6.1 thousand tons of seeds of trees and shrubs, 599.1 million seedlings and saplings were produced, and shelterbelt plantations were established on 10.7 thousand hectares.
The audit identified a number of shortcomings in forest protection, expansion, and efficient use of funds, including:
– insufficient working and material-technical conditions for forestry employees;
– failure to meet the requirement to construct at least 50 forestry houses and observation towers annually for forest guards;
– insufficient provision of forest protection staff with specialized vehicles, equipment (binoculars, drones, radios, video surveillance, etc.), and uniforms;
– inadequate implementation of geobotanical studies on pastures in accordance with the Law “On Pastures”;
– misuse of land plots withdrawn from the forestry fund for purposes other than those specified in approved projects;
– failure to fully comply with established procedures in leasing forest fund lands, leading to poor lease payment discipline;
– underdeveloped system for combating tree diseases and pests and inefficient use of the capacities of the “Yashil Hudud” enterprise.
Based on the audit results, relevant proposals and recommendations were developed to improve efficiency within the “Yashil Makon” project and forest management system.