Hisob palatasi tomonidan tijorat banklarida muammoli kredit qarzdorliklarini (NPL) qisqartirish borasida olib borilayotgan ishlar holati masofaviy auditdan o‘tkazildi.
Ma'lumot uchun: Tijorat banklarining aktivlari 2025 yilning 1 avgust holatiga 852,4 trln so‘mni tashkil qilib, 553,1 trln so‘mi (65%) davlat ulushi mavjud 9 ta banklarga hamda 299,2 trln so‘mi (35%) boshqa banklarga to‘g‘ri keladi. Tijorat banklarining kredit portfeli 576,2 trln so‘mni tashkil qilib, shundan 392,5 trln so‘m qismi (68%) davlat ulushi mavjud banklarga to‘g‘ri keladi. Joriy yilning o‘tgan 7 oyi mobaynida Banklarning aktivlari 83,1 trln so‘mga (+10,8%), kredit portfeli 43,1 trln so‘mga (+8%) oshgan.
Audit davomida banklar tomonidan muammoli kreditlarni undirishda ayrim kamchiliklarga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi. Masalan:
– Davlat ulushi mavjud banklarda muammoli kreditlar joriy yilning 7 oyi mobaynida O‘zsanoatqurilishbankda, Mikrokreditbankda, Milliybankda, Aloqabankda hamda Asakabankda oshgan;
– joriy yilning 1 avgust holatiga davlat ulushi mavjud banklar kredit portfelida muammoli kreditlarning eng yuqori ulushi Mikrokreditbankda
6,5 foizni, Biznesni rivojlantirish bankida 6,1 foizni va Asakabankda
4,8 foizni tashkil qilgan;
– muammoli kreditlarning bir qismi so‘ndirilmagan holda, bank xarajati hisobiga balansdan tashqari hisobvaraqlarga olib o‘tish orqali salmog‘i qisqartirilgan;
– joriy yilning 1 avgust holatiga 6 ta davlat ulushi mavjud tijorat banklari tomonidan kreditlar bo‘yicha ehtimoliy yo‘qotishlarni qoplash uchun yetarli zaxiralar shakllantirilmagan;
– manfaatlar to‘ynashuviga yo‘l qo‘yish holatlari mavjud bo‘lib, bank xodimlariga aloqador shaxslarga tegishli kreditlar bo‘yicha muddati o‘tgan qarzdorliklar yuzaga kelgan;
– qarz oluvchining ish joyi va daromad manbai mavjud bo‘lsa-da, muammoli yoki balansdan tashqari kreditlarini undirish borasida yetarli ishlar tashkil qilinmagan.

Счетная палата провела дистанционный аудит работы по снижению проблемной кредитной задолженности (NPL) коммерческих банков.
Для справки: По состоянию на 1 августа 2025 г. активы коммерческих банков составили 852,4 трлн сумов, из которых 553,1 трлн сумов (65%) приходится на 9 банков с государственной долей и 299,2 трлн сумов (35%) – на прочие банки. Кредитный портфель коммерческих банков составил 576,2 трлн сумов, из которых 392,5 трлн сумов (68%) приходится на банки с государственной долей. За 7 месяцев текущего года активы банков увеличились на 83,1 трлн сумов (+10,8%), а кредитный портфель – на 43,1 трлн сумов (+8%).
В ходе проверки были выявлены недостатки в работе банков по взысканию проблемных кредитов. Например:
– В банках с государственным участием за 7 месяцев т. г. увеличился объем проблемных кредитов в банках с государственным участием – «Узсаноатскурилишбанке», «Микрокредитбанке», «Миллийбанке», «Алокабанке» и «Асакабанке»;
– По состоянию на 1 августа т. г. наибольшая доля проблемных кредитов в кредитном портфеле банков с государственным участием составила: 6,5% в «Микрокредитбанке», 6,1% в «Банк развития бизнеса» и 4,8% в «Асакабанке»;
– Часть проблемных кредитов была сокращена за счет перевода на внебалансовые счета за счет средств банка без их погашения;
– По состоянию на 1 августа т. г. 6 коммерческих банков с государственным участием не сформировали достаточных резервов на покрытие возможных убытков по ссудам;
– По кредитам, предоставленным сотрудникам банка и связанным с ним лицам, были выявлены случаи конфликта интересов, в результате чего образовалась просроченная задолженность;
– Несмотря на наличие у заемщика работы и источника дохода, работа по взысканию проблемной и забалансовой задолженности была организована недостаточно.
По результатам проверки Счетная палата дала соответствующие рекомендации по дальнейшему повышению эффективности деятельности банков по сокращению проблемной задолженности.