Prezident Shavkat Mirziyoev Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Alievning taklifiga binoan davlat tashrifi bilan Boku shahriga keldi. Ikki mamlakat yetakchilari tor doirada uchrashuv va Oliy davlatlararo kengashning ikkinchi yig‘ilishini o‘tkazdilar.
O‘zbekiston-Ozarbayjon do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarida kooperatsiya va almashinuvlarni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Prezidentlar ko‘p qirrali hamkorlik barcha darajalarda jadal rivojlanib borayotganini qayd etdilar.
Tashrif davomida Boku shahrida "O‘zbekiston" bog‘i qurilishiga start beriladi va mamlakatimizning Ozarbayjondagi elchixonasi yangi binosi ochiladi.
Parlamentlar, hukumatlar, vazirliklar va hududlar darajasidagi amaliy hamkorlikni davom ettirishga kelishib olindi. Xalqaro tuzilmalar doirasida o‘zaro qo‘llab-quvvatlash muhimligi ta'kidlandi.
Tovar ayirboshlash va investisiyalar hajmini yiliga 1 milliard dollarga yetkazish imkoniyatlari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Transport-kommunikasiya sohasidagi sheriklikka alohida e'tibor qaratildi. O‘rta yo‘lakni rivojlantirishda ishtirok etish loyihalari muhokama qilindi. Ushbu yo‘lak orqali tashilayotgan O‘zbekiston yuklari hajmi 25 foizga - 1 million tonnadan ziyodga oshgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.
Majlisda Hukumatlararo komissiya hamraislari, transport, energetika va madaniyat vazirlarining muzokaralar kun tartibi yuzasidan hisobotlari tinglandi.
So‘ng Prezidentlar OAV vakillari bilan uchrashuvda muzokaralar yakunlari yuzasidan fikr bildirdilar.

President Shavkat Mirziyoyev arrived in Baku on a state visit at the invitation of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev. The leaders of the two countries held a meeting in a narrow circle, as well as the second meeting of the Supreme Interstate Council.
They discussed issues of further strengthening the Uzbek-Azerbaijani relations of friendship, strategic partnership and alliance, as well as expanding cooperation and exchanges in priority areas of cooperation.
The presidents noted the dynamic development of multifaceted cooperation at all levels.
During the visit, the construction of the “Uzbekistan Park” in Baku was launched and a new building of the embassy of our country in Azerbaijan was opened.
An agreement was reached to continue practical cooperation at the level of parliaments, governments, ministries and regions. The importance of mutual support within the framework of international structures was confirmed.
The possibilities of increasing the volume of trade and investment to 1 billion dollars annually were considered in detail.
Particular attention was paid to partnership in the field of transport and communications. Projects for participation in the development of the Middle Corridor were also discussed.
The growth of Uzbek cargo transportation through this corridor by 25 percent - more than 1 million tons - was also noted.
The leaders also exchanged views on the international and regional agenda.
During the meeting, reports were heard from the co-chairs of the Intergovernmental Commission, the ministers of transport, energy and culture on the agenda of the negotiations.
Then the Presidents expressed their opinions on the results of the negotiations at a meeting with media.
464
![[object Object]](https://back.ach.gov.uz/media/view/file_5282abf77b9ecc34e2f5ed10.jpg)
The Visit of Representatives of the Royal Audit Authority of Bhutan to Uzbekistan Left Lasting Impressions