Prezident Shavkat Mirziyoev Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Alievning taklifiga binoan davlat tashrifi bilan Boku shahriga keldi. Ikki mamlakat yetakchilari tor doirada uchrashuv va Oliy davlatlararo kengashning ikkinchi yig‘ilishini o‘tkazdilar.
O‘zbekiston-Ozarbayjon do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlash, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarida kooperatsiya va almashinuvlarni kengaytirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Prezidentlar ko‘p qirrali hamkorlik barcha darajalarda jadal rivojlanib borayotganini qayd etdilar.
Tashrif davomida Boku shahrida "O‘zbekiston" bog‘i qurilishiga start beriladi va mamlakatimizning Ozarbayjondagi elchixonasi yangi binosi ochiladi.
Parlamentlar, hukumatlar, vazirliklar va hududlar darajasidagi amaliy hamkorlikni davom ettirishga kelishib olindi. Xalqaro tuzilmalar doirasida o‘zaro qo‘llab-quvvatlash muhimligi ta'kidlandi.
Tovar ayirboshlash va investisiyalar hajmini yiliga 1 milliard dollarga yetkazish imkoniyatlari atroflicha ko‘rib chiqildi.
Transport-kommunikasiya sohasidagi sheriklikka alohida e'tibor qaratildi. O‘rta yo‘lakni rivojlantirishda ishtirok etish loyihalari muhokama qilindi. Ushbu yo‘lak orqali tashilayotgan O‘zbekiston yuklari hajmi 25 foizga - 1 million tonnadan ziyodga oshgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Davlat rahbarlari xalqaro va mintaqaviy ahamiyatga molik masalalar yuzasidan ham fikr almashdilar.
Majlisda Hukumatlararo komissiya hamraislari, transport, energetika va madaniyat vazirlarining muzokaralar kun tartibi yuzasidan hisobotlari tinglandi.
So‘ng Prezidentlar OAV vakillari bilan uchrashuvda muzokaralar yakunlari yuzasidan fikr bildirdilar.

Лидеры Узбекистана и Азербайджана провели второе заседание Высшего межгосударственного совета
Президент Шавкат Мирзиёев прибыл в Баку с государственным визитом по приглашению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Лидеры двух стран провели встречу в узком кругу, а также второе заседание Высшего межгосударственного совета.
Были рассмотрены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-азербайджанских отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества, а также расширения кооперации и обменов в приоритетных направлениях сотрудничества.
Президенты констатировали динамичное развитие многопланового сотрудничества на всех уровнях.
В ходе визита дан старт строительству парка «Узбекистан» в Баку и открыто новое здание посольства нашей страны в Азербайджане.
Достигнута договоренность о продолжении практического взаимодействия на уровне парламентов, правительств, министерств и регионов. Подтверждена важность взаимной поддержки в рамках международных структур.
Подробно рассмотрены возможности доведения объемов товарооборота и инвестиций до 1 миллиарда долларов ежегодно.
Особое внимание уделено партнерству в сфере транспорта и коммуникаций. Обсуждены проекты участия в развитии Серединного коридора. С удовлетворением отмечен рост перевозок узбекских грузов через данный коридор на 25 процентов – более 1 миллиона тонн.
Главы государств также обменялись мнениями по международной и региональной повестке.
В ходе заседания были заслушаны доклады сопредседателей Межправительственной комиссии, министров транспорта, энергетики и культуры по повестке дня переговоров.