Prezident Shavkat Mirziyoev 23 iyul kuni Hisob palatasining faoliyati hamda ijro tizimini takomillashtirish chora-tadbirlariga oid taqdimot bilan tanishdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 10 iyuldagi “Byudjet mablag‘laridan foydalanish ustidan moliyaviy nazoratni kuchaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoniga muvofiq, Hisob palatasining ish uslubi o‘zgardi, uning vakolatlari kengaytirildi.
Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev Davlat rahbariga taqdimot qilar ekan, an'anaviy moliyaviy tekshiruvlardan voz kechilib, muvofiqlik, samaradorlik va strategik audit tizimi joriy qilinganini ta'kidladi.
Endilikda Hisob palatasi faqat nazorat qiluvchi emas, balki byudjet intizomiga ko‘maklashuvchi va xulosa beruvchi idoraga aylangani aytib o‘tildi. Shu bois asosiy e'tibor moliyaviy intizom buzilishining oldini olish, buning omillarini tahlil qilishga qaratilmoqda.
Masalan, bu yil 6 oyda o‘tkazilgan audit tadbirlari natijasida 5 trillion 600 milliard so‘m samarasiz byudjet xarajatlari qisqartirilgan, byudjetga 5 trillion so‘m qo‘shimcha tushum imkoniyati aniqlangan.
Mamlakatimiz iqtisodiyoti izchil o‘sib bormoqda. Shu bois, davlat xarajatlari ham o‘sib bormoqda. So‘nggi 8 yil davomida xarajatlar 6 barobarga oshgan. Bu, o‘z navbatida, moliyaviy nazorat ko‘lami va ish hajmini ham oshiradi. Buni qamrab olishning samarali yo‘li – raqamlashtirish.
Shu maqsadda Hisob palatasida “Masofaviy audit” axborot tizimi ishga tushirilgan. Hozirga qadar ushbu tizim orqali 4 trillion so‘mlik kamchiliklar bartaraf etilgan.
Taqdimotda endi tizimga sun'iy intellektni joriy qilib, kamchiliklarni keltirib chiqarayotgan omillarni bartaraf etish vazifasi qo‘yildi.
O‘tgan yili byudjetdan eng ko‘p mablag‘ oluvchi 12 ta vazirlikda moliyaviy nazorat bo‘yicha tashkil qilingan “Situasion markazlar”ning ko‘rsatkichlari qayd etilib, bu tizim joriy yilda yana 10 ta vazirlik va idoraga kengaytirilishi belgilandi.
Shu bilan birga, byudjet tashkilotlarida ichki audit va ichki nazorat tizimlarini takomillashtirib, Hisob palatasi bilan axborot almashuvini kuchaytirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Prezident farmoniga asosan, davlat auditi ilg‘or xalqaro standartlar darajasiga chiqarilmoqda. Hisob palatasi xodimlari bir yil davomida xalqaro auditorlar bilan birgalikda ishlab, tajriba to‘pladi.
Natijada tashqi qarz hisobidan bo‘layotgan loyihalar xalqaro mezonlar asosida auditdan o‘tkazilmoqda. Bunday tartibni loyihalarning ilk bosqichlaridan boshlash muhimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Jumladan, Osiyo taraqqiyot banki hisobidan (240 mln dollar) amalga oshirilayotgan “Sement-beton qoplamali ichki yo‘llarni qurish” loyihasi ilk bor xalqaro standartlar (ISA) asosida auditdan o‘tkazilib, loyiha boshqaruvi samaradorligini oshirish maqsadida ko‘rsatma va tavsiyalar taqdim qilingani qayd etildi.
Shu yil 16 iyun kuni islohotlar natijadorligi tahlili bo‘yicha o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida Hisob palatasiga “Xalq nazorati” platformasini barcha hududlarda yo‘lga qo‘yish topshirilgan edi. Taqdimotda mutasaddilar bu borada boshlangan ishlar va zarur chora-tadbirlar to‘g‘risida axborot berdi.
Bu tizim orqali qurilish, infratuzilma, kommunal xizmatlar, energiya ta'minoti, transport, yo‘l, ekologiya kabi sohalardagi muammolar bo‘yicha xabar beriladi. Ularni hal qilish uchun portalga barcha vazirlik, idora va hokimliklar ulanadi.
Hozirgi kunda bu dasturni sun'iy intellekt asosida takomillashtirish, vertikal nazorat tizimini yo‘lga qo‘yish, koll-markazlar tashkil etish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Davlatimiz rahbari Hisob palatasiga ijro intizomini mustahkamlash, byudjet mablag‘laridan maqsadli foydalanish va tejamkorlikni ta'minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

On July 23, President Shavkat Mirziyoyev oversaw a presentation on the activities of the Chamber of Accounts (COA) and measures to improve the system of executive discipline.
In accordance with the Decree of the President (July 10, 2024) "On additional measures to strengthen financial control over the use of budget funds", the COA’s operating procedures were transformed changed and its powers were expanded.
In his report to the Head of State, the First deputy chairman of the COA M. Abdullaev noted that traditional financial audits were canceled and a system of compliance, performance and strategic audit was introduced.
It was noted that now the COA has become not only a supervisory body, but also a body promoting budgetary discipline and giving opinions on it. Therefore, the main attention is paid to preventing violations of financial discipline and analyzing the underlying factors.
For example, as a result of control measures carried out in the first 6 months of this year, 5 trillion 600 billion soums of ineffective budget expenditures were reduced and the possibility of additional budget revenues of 5 trillion soums was identified.
The economy of our country is growing steadily. Consequently, government spending is also growing. Over the past 8 years, spending has increased 6 times. This, in turn, increases the scale and scope of financial control. An effective way to achieve this goal is digitalization.
For this purpose, the COA launched the ‘Remote Audit’ information system. To date, 4 trillion soums of deficiencies have been eliminated with the help of this system.
The presentation set the task of introducing artificial intelligence into the system and eliminating factors leading to deficiencies.
The performance indicators of the ‘Situation Centres’ were created in 12 ministries that received the largest funds from the budget last year. It was determined that this system will be expanded to another 10 ministries and departments this year.
An instruction was also given to improve the internal audit and control systems in budgetary organizations and to strengthen the information exchange with the COA.
In accordance with the decree of the President, state audit is being brought to the level of advanced international standards. In cooperation with international auditors, the COA’s employees have accumulated extensive professional experience over the year.
As a result, projects financed by external debt are audited according to international criteria. The importance of starting this procedure from the initial stages of projects was emphasized.
In particular, it was noted that the project of construction of internal roads with cement pavement, implemented with the Asian Development Bank (worth 240 million USD), was audited for the first time according to international standards (ISA). The instructions and recommendations were given to improve the efficiency of project management.
On June 16, at a videoconference meeting devoted to the analysis of the effectiveness of reforms, the COA was instructed to launch the "Halk Nazorati"
(‘People’s control’) platform in all regions. During the presentation, the responsible persons provided information on the work done and the necessary measures.
This system will provide information on problems in such areas as construction, infrastructure, utilities, energy supply, transport, roads and ecology. To solve them, all ministries, departments and khokimiyats (regional administrations) will be connected to the portal.
Work is currently underway to improve this program based on artificial intelligence, create a vertical control system and organize call centers.
The head of state gave instructions to the COA to strengthen executive discipline, ensure the targeted use of budget funds and savings.