Prezident Shavkat Mirziyoev 23 iyul kuni Hisob palatasining faoliyati hamda ijro tizimini takomillashtirish chora-tadbirlariga oid taqdimot bilan tanishdi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024 yil 10 iyuldagi “Byudjet mablag‘laridan foydalanish ustidan moliyaviy nazoratni kuchaytirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoniga muvofiq, Hisob palatasining ish uslubi o‘zgardi, uning vakolatlari kengaytirildi.
Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev Davlat rahbariga taqdimot qilar ekan, an'anaviy moliyaviy tekshiruvlardan voz kechilib, muvofiqlik, samaradorlik va strategik audit tizimi joriy qilinganini ta'kidladi.
Endilikda Hisob palatasi faqat nazorat qiluvchi emas, balki byudjet intizomiga ko‘maklashuvchi va xulosa beruvchi idoraga aylangani aytib o‘tildi. Shu bois asosiy e'tibor moliyaviy intizom buzilishining oldini olish, buning omillarini tahlil qilishga qaratilmoqda.
Masalan, bu yil 6 oyda o‘tkazilgan audit tadbirlari natijasida 5 trillion 600 milliard so‘m samarasiz byudjet xarajatlari qisqartirilgan, byudjetga 5 trillion so‘m qo‘shimcha tushum imkoniyati aniqlangan.
Mamlakatimiz iqtisodiyoti izchil o‘sib bormoqda. Shu bois, davlat xarajatlari ham o‘sib bormoqda. So‘nggi 8 yil davomida xarajatlar 6 barobarga oshgan. Bu, o‘z navbatida, moliyaviy nazorat ko‘lami va ish hajmini ham oshiradi. Buni qamrab olishning samarali yo‘li – raqamlashtirish.
Shu maqsadda Hisob palatasida “Masofaviy audit” axborot tizimi ishga tushirilgan. Hozirga qadar ushbu tizim orqali 4 trillion so‘mlik kamchiliklar bartaraf etilgan.
Taqdimotda endi tizimga sun'iy intellektni joriy qilib, kamchiliklarni keltirib chiqarayotgan omillarni bartaraf etish vazifasi qo‘yildi.
O‘tgan yili byudjetdan eng ko‘p mablag‘ oluvchi 12 ta vazirlikda moliyaviy nazorat bo‘yicha tashkil qilingan “Situasion markazlar”ning ko‘rsatkichlari qayd etilib, bu tizim joriy yilda yana 10 ta vazirlik va idoraga kengaytirilishi belgilandi.
Shu bilan birga, byudjet tashkilotlarida ichki audit va ichki nazorat tizimlarini takomillashtirib, Hisob palatasi bilan axborot almashuvini kuchaytirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Prezident farmoniga asosan, davlat auditi ilg‘or xalqaro standartlar darajasiga chiqarilmoqda. Hisob palatasi xodimlari bir yil davomida xalqaro auditorlar bilan birgalikda ishlab, tajriba to‘pladi.
Natijada tashqi qarz hisobidan bo‘layotgan loyihalar xalqaro mezonlar asosida auditdan o‘tkazilmoqda. Bunday tartibni loyihalarning ilk bosqichlaridan boshlash muhimligi ko‘rsatib o‘tildi.
Jumladan, Osiyo taraqqiyot banki hisobidan (240 mln dollar) amalga oshirilayotgan “Sement-beton qoplamali ichki yo‘llarni qurish” loyihasi ilk bor xalqaro standartlar (ISA) asosida auditdan o‘tkazilib, loyiha boshqaruvi samaradorligini oshirish maqsadida ko‘rsatma va tavsiyalar taqdim qilingani qayd etildi.
Shu yil 16 iyun kuni islohotlar natijadorligi tahlili bo‘yicha o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida Hisob palatasiga “Xalq nazorati” platformasini barcha hududlarda yo‘lga qo‘yish topshirilgan edi. Taqdimotda mutasaddilar bu borada boshlangan ishlar va zarur chora-tadbirlar to‘g‘risida axborot berdi.
Bu tizim orqali qurilish, infratuzilma, kommunal xizmatlar, energiya ta'minoti, transport, yo‘l, ekologiya kabi sohalardagi muammolar bo‘yicha xabar beriladi. Ularni hal qilish uchun portalga barcha vazirlik, idora va hokimliklar ulanadi.
Hozirgi kunda bu dasturni sun'iy intellekt asosida takomillashtirish, vertikal nazorat tizimini yo‘lga qo‘yish, koll-markazlar tashkil etish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
Davlatimiz rahbari Hisob palatasiga ijro intizomini mustahkamlash, byudjet mablag‘laridan maqsadli foydalanish va tejamkorlikni ta'minlash bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

23 июля Президент Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о деятельности Счетной палаты и мерах по совершенствованию системы и исполнительской дисциплины.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 10 июля 2024 года «О дополнительных мерах по усилению финансового контроля за использованием бюджетных средств» изменен порядок работы Счетной палаты и расширены ее полномочия.
Выступая с докладом перед Главой государства, первый заместитель председателя Счетной палаты М. Абдуллаев отметил, что традиционные финансовые проверки были отменены и внедрена система аудита соответствия, эффективности и стратегического аудита.
Было отмечено, что теперь Счетная палата стала не только контролирующим органом, но и органом, содействующим бюджетной дисциплине и дающим заключения по ней. Поэтому основное внимание уделяется предотвращению нарушений финансовой дисциплины и анализу обуславливающих факторов. Например, в результате контрольных мероприятий, проведенных за первые 6 месяцев текущего года, было сокращено 5 трлн 600 млрд сумов неэффективных бюджетных расходов и выявлена возможность дополнительного поступления в бюджет 5 трлн сумов.
Экономика нашей страны стабильно растет. Следовательно, растут и государственные расходы. За последние 8 лет расходы увеличились в 6 раз. Это, в свою очередь, увеличивает масштабы и объемы финансового контроля. Эффективным способом достижения этой цели является цифровизация.
Для этой цели в Счетной палате запущена информационная система «Дистанционный аудит». На сегодняшний день с помощью этой системы устранено 4 трлн сумов недостатков.
В презентации поставлена задача внедрения в систему искусственного интеллекта и устранения факторов, приводящих к недостаткам.
Были отмечены показатели работы «Ситуационных центров» финансового контроля, созданных в 12 министерствах, получивших в прошлом году наибольшие средства из бюджета, и определено, что в текущем году данная система будет расширена еще на 10 министерств и ведомств.
Также было дано поручение по совершенствованию систем внутреннего аудита и контроля в бюджетных организациях и усилению информационного обмена со Счетной палатой.
В соответствии с указом Президента государственный аудит выводится на уровень передовых международных стандартов. В сотрудничестве с международными аудиторами сотрудники Счетной палаты в течение года накопили большой профессиональный опыт.
В результате этого проекты, финансируемые за счет внешнего долга, проходят аудит по международным критериям. Подчеркнута важность начала этой процедуры с начальных стадий проектов.
В частности, было отмечено, что проект «Строительство внутренних дорог с цементобетонным покрытием», реализуемый за счет средств Азиатского банка развития (240 млн долларов США), впервые прошел аудит по международным стандартам (ISA), а также были даны инструкции и рекомендации по повышению эффективности управления проектами.
16 июня текущего года на совещании в режиме видеоконференции, посвященном анализу эффективности реформ, Счетной палате было поручено запустить платформу «Халқ назорати» во всех регионах. В ходе презентации ответственные лица представили информацию о проделанной работе и необходимых мерах.
Эта система будет предоставлять информацию о проблемах в таких сферах, как строительство, инфраструктура, коммунальное хозяйство, энергоснабжение, транспорт, дороги и экология. Для их решения к порталу будут подключены все министерства, ведомства и хокимияты.
В настоящее время ведется работа по совершенствованию данной программы на основе искусственного интеллекта, созданию системы вертикального контроля и организации колл-центров.
Глава государства дал поручения Счетной палате по укреплению исполнительской дисциплины, обеспечению целевого использования бюджетных средств и экономии.