O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi tashabbusi bilan O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligida davlat auditi va moliyaviy nazorat tizimini yanada takomillashtirishga bag‘ishlangan o‘quv-seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda vazirlikning rahbar xodimlari, shuningdek vazirlik tizimiga kiruvchi 14 ta tashkilotdan 87 nafardan ortiq mas’ul rahbarlar, bosh hisobchilar, ichki audit va komplaens xizmatlari vakillari ishtirok etdi.
Tadbir davomida Hisob palatasining Iqtisodiyot va moliya vazirligidagi vakili etib tayinlangan — bosh inspektor E. Saparov tomonidan kun tartibidagi masalalar, xususan, Prezident farmonining mazmun-mohiyati, sohada joriy etilayotgan yangi mexanizmlar hamda davlat auditi tizimidagi ustuvor yo‘nalishlar yuzasidan batafsil ma’lumotlar berildi.
Qayd etilganidek, 2026 yil 1 apreldan boshlab davlat organlarida Hisob palatasi vakili — bosh inspektor instituti joriy etilgan bo‘lib, bu moliyaviy nazoratni yanada kuchaytirish va uning samaradorligini oshirishga xizmat qilmoqda.
Ma’lumot uchun, O‘zbekiston Respublikasining «2026 yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjeti to‘g‘risida»gi Qonuniga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligiga ajratiladigan budjet mablag‘lari jami 105,07 trln so‘mni tashkil etib, shundan 46,5 trln so‘mi (44,3 foiz) Davlat maqsadli jamg‘armalari va mahalliy budjetlarga transfertlarga, 31 trln so‘mi (29,5 foiz) aholini uy-joy bilan ta’minlash, davlat qarzi hisobiga amalga oshirilgan loyihalar va respublika budjetidan amalga oshiriladigan joriy xarajatlarga, 11,5 trln so‘mi (10,9 foiz) investitsiya dasturlariga va 16,1 trln so‘mi (15,3 foiz) boshqa xarajatlarga yo‘naltirilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, zamonaviy raqamli texnologiyalar va doimiy monitoring tizimlari orqali har bir budjet mablag‘i ustidan kuchaytirilgan nazorat o‘rnatilayotgani ta’kidlandi. Bu esa davlat mablag‘larining manzilli va samarali sarflanishini ta’minlash hamda shaffoflikni yanada oshirishga xizmat qiladi.
Tadbir yakunida ishtirokchilarga moliyaviy intizomni kuchaytirish, qonunbuzilishlarning oldini olish hamda nazorat samaradorligini oshirish bo‘yicha aniq vazifalar belgilab berildi.

По инициативе Счётной палаты Республики Узбекистан в Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан состоялся учебный семинар, посвящённый дальнейшему совершенствованию системы государственного аудита и финансового контроля.
В мероприятии приняли участие руководящие сотрудники министерства, а также более 87 ответственных руководителей, главных бухгалтеров, представителей служб внутреннего аудита и комплаенса из 14 организаций, входящих в систему министерства.
В ходе мероприятия назначенный представителем Счётной палаты в Министерстве экономики и финансов — главный инспектор Э. Сапаров предоставил подробную информацию по вопросам повестки дня, в частности о сути и содержании указа Президента, внедряемых в отрасли новых механизмах, а также о приоритетных направлениях в системе государственного аудита.
Как было отмечено, начиная с 1 апреля 2026 года в государственных органах введён институт представителя Счётной палаты — главного инспектора, что служит дальнейшему усилению финансового контроля и повышению его эффективности.
Для информации, в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2026 год» общий объём бюджетных средств, выделяемых Министерству экономики и финансов Республики Узбекистан, составляет 105,07 трлн сумов, из которых 46,5 трлн сумов (44,3 процента) направляются на государственные целевые фонды и трансферты в местные бюджеты, 31 трлн сумов (29,5 процента) — на обеспечение населения жильём, проекты, реализуемые за счёт государственного долга, а также текущие расходы, осуществляемые из республиканского бюджета, 11,5 трлн сумов (10,9 процента) — на инвестиционные программы и 16,1 трлн сумов (15,3 процента) — на прочие расходы.
Также было отмечено, что посредством современных цифровых технологий и систем постоянного мониторинга устанавливается усиленный контроль за каждым бюджетным средством. Это, в свою очередь, служит обеспечению адресного и эффективного расходования государственных средств, а также дальнейшему повышению прозрачности.
В завершение мероприятия участникам были определены конкретные задачи по усилению финансовой дисциплины, предотвращению правонарушений, а также повышению эффективности контроля.