O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi tashabbusi bilan O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligida davlat auditi va moliyaviy nazorat tizimini yanada takomillashtirishga bag‘ishlangan o‘quv-seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda vazirlikning rahbar xodimlari, shuningdek vazirlik tizimiga kiruvchi 14 ta tashkilotdan 87 nafardan ortiq mas’ul rahbarlar, bosh hisobchilar, ichki audit va komplaens xizmatlari vakillari ishtirok etdi.
Tadbir davomida Hisob palatasining Iqtisodiyot va moliya vazirligidagi vakili etib tayinlangan — bosh inspektor E. Saparov tomonidan kun tartibidagi masalalar, xususan, Prezident farmonining mazmun-mohiyati, sohada joriy etilayotgan yangi mexanizmlar hamda davlat auditi tizimidagi ustuvor yo‘nalishlar yuzasidan batafsil ma’lumotlar berildi.
Qayd etilganidek, 2026 yil 1 apreldan boshlab davlat organlarida Hisob palatasi vakili — bosh inspektor instituti joriy etilgan bo‘lib, bu moliyaviy nazoratni yanada kuchaytirish va uning samaradorligini oshirishga xizmat qilmoqda.
Ma’lumot uchun, O‘zbekiston Respublikasining «2026 yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjeti to‘g‘risida»gi Qonuniga muvofiq O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligiga ajratiladigan budjet mablag‘lari jami 105,07 trln so‘mni tashkil etib, shundan 46,5 trln so‘mi (44,3 foiz) Davlat maqsadli jamg‘armalari va mahalliy budjetlarga transfertlarga, 31 trln so‘mi (29,5 foiz) aholini uy-joy bilan ta’minlash, davlat qarzi hisobiga amalga oshirilgan loyihalar va respublika budjetidan amalga oshiriladigan joriy xarajatlarga, 11,5 trln so‘mi (10,9 foiz) investitsiya dasturlariga va 16,1 trln so‘mi (15,3 foiz) boshqa xarajatlarga yo‘naltirilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, zamonaviy raqamli texnologiyalar va doimiy monitoring tizimlari orqali har bir budjet mablag‘i ustidan kuchaytirilgan nazorat o‘rnatilayotgani ta’kidlandi. Bu esa davlat mablag‘larining manzilli va samarali sarflanishini ta’minlash hamda shaffoflikni yanada oshirishga xizmat qiladi.
Tadbir yakunida ishtirokchilarga moliyaviy intizomni kuchaytirish, qonunbuzilishlarning oldini olish hamda nazorat samaradorligini oshirish bo‘yicha aniq vazifalar belgilab berildi.

At the initiative of the Chamber of Accounts of the Republic of Uzbekistan, a training seminar dedicated to the further improvement of the system of state audit and financial control was held at the Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan.
This event was aimed at ensuring the implementation of Decree No. PF-252, as well as at systematically strengthening state financial control.
The event was attended by the ministry’s senior officials, as well as more than 87 responsible managers, chief accountants, and representatives of internal audit and compliance services from 14 organizations within the ministry’s system.
During the event, the appointed representative of the Chamber of Accounts at the Ministry of Economy and Finance — Chief Inspector E. Saparov — provided detailed information on the agenda issues, in particular on the essence and content of the Presidential decree, the new mechanisms being introduced in the sector, as well as the priority areas in the state audit system.
As noted, starting from April 1, 2026, the institution of the representative of the Chamber of Accounts — the Chief Inspector — has been introduced in state bodies, which serves to further strengthen financial control and increase its effectiveness.
For information, in accordance with the Law of the Republic of Uzbekistan “On the State Budget of the Republic of Uzbekistan for 2026”, the total volume of budget funds allocated to the Ministry of Economy and Finance of the Republic of Uzbekistan amounts to 105.07 trillion soums, of which 46.5 trillion soums (44.3 percent) are directed to state targeted funds and transfers to local budgets, 31 trillion soums (29.5 percent) to housing provision for the population, projects implemented at the expense of public debt, as well as current expenditures carried out from the republican budget, 11.5 trillion soums (10.9 percent) to investment programs, and 16.1 trillion soums (15.3 percent) to other expenditures.
It was also emphasized that through modern digital technologies and continuous monitoring systems, enhanced control is being established over every budget fund. This, in turn, serves to ensure the targeted and efficient use of public funds, as well as to further increase transparency.
At the end of the event, specific tasks were assigned to the participants on strengthening financial discipline, preventing violations, and increasing the effectiveness of control.