Hisob palatasida Oliy ta'lim, fan va innovasiyalar vazirligi rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda Vazirlik tomonidan 2025 yil I-yarim yillik natijalari va II- yarim yillikda ko‘zlangan maqsadlar yuzasidan ma'lumot berildi.
O‘tgan davr davomida Vazirlik tomonidan ob'ektlarda o‘tkazilgan profilaktik nazorat tadbirlari natijalari bayon qilindi. 2025 yil uchun ajratiladigan mablag‘lardan samarali foydalanish nazoratga olingani aytildi.
Vazirlik tomonidan shaffoflik, samaradorlik va kuchli monitoring tizimi yo‘lga qo‘yildi. Vazirlikning “Xavflarni boshqarish” qo‘mitasi tashkil qilinib, Qo‘mita tarkibi va uning asosiy vazifalari belgilandi.
Faoliyat jarayonida aniqlangan moliyaviy va boshqa turdagi xavflar reestrga kiritilib, ularni oldini olish va bartaraf etish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqildi.
Oliy ta'lim muassasalarida Ichki audit xizmati xodimlarining faoliyatini tashkil etish bo‘yicha tartib ishlab chiqildi. Unda ularning vazifalari, vakolatlari, huquq va majburiyatlari belgilandi.
Shu bilan birga, Vazirlikda tashkil etilgan “Situasion markaz” orqali tizim tashkilotlari moliyaviy faoliyatini masofadan nazorat qilish samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha rejalar ta'kidlandi.
Oliy ta'limda moliyaviy jarayonlarni raqamlashtirish holatiga alohida urg‘u berildi. Ta'kidlanganidek, kontrakt shartnomasini faqat elektron tarzda olish yo‘lga qo‘yildi. Stipendiyani tayinlashdan to‘lashgacha barcha jarayonlar to‘liq raqamlashdi.
Natijada stipendiya hisoblashda inson omili yo‘q bo‘ldi va barcha jarayonlarning tezkorligi 60-70 foizga oshdi. Axborot tizimlarida sun'iy intellekt texnologiyalari joriy etish rejalashtirilmoqda.
Hisob palatasi tomonidan Vazirlik tizimida byudjet mablag‘larining maqsadli va samarali ishlatilishi ustidan monitoring va nazorat olib borish bo‘yicha tavsiya va ko‘rsatmalar berildi.
1268
1247
![[object Object]](https://back.ach.gov.uz/media/view/file_4be405c3ebc8066be568db85.jpg)
Prezident: “Har bir qaror, har bir xizmat, har bir jarayon faqat inson manfaatiga xizmat qilishi zarur”

В Счетной палате состоялось совещание с руководством Министерства высшего образования, науки и инноваций. В нем была представлена информация об итогах первого полугодия 2025 года и задачах на второе полугодие.
Были представлены результаты профилактических контрольных мероприятий, проведенных Министерством на объектах высшего образования за прошедший период. Отмечено, что осуществляется беспрерывный мониторинг эффективного использования средств, выделенных на 2025 год.
В Министерстве создана система прозрачности, эффективности и строгого мониторинга. Создан Комитет «Управление рисками», определен его состав и основные задачи.
Финансовые и иные риски, выявленные в ходе его деятельности, включены в реестр, разработан план мероприятий по их предупреждению и устранению.
Также разработан порядок организации деятельности сотрудников Службы внутреннего аудита в Высших учебных заведениях, определяющий их задачи, полномочия, права и обязанности. Одновременно были намечены планы по дальнейшему повышению эффективности дистанционного мониторинга финансовой деятельности организаций системы через созданный при Министерстве «Ситуационный центр».
Особый акцент был сделан на цифровизации финансовых процессов в сфере высшего образования. Как отмечалось, договоры об оплате контракта оформляются исключительно в электронном виде. Все процессы, от назначения стипендий до их выплаты, полностью оцифрованы.
В результате человеческий фактор при расчете стипендий исключен, а скорость всех процессов увеличилась на 60-70%. Планируется внедрение технологий искусственного интеллекта в информационные системы.
Счетная палата дала рекомендации по мониторингу и контролю целевого и эффективного использования бюджетных средств в системе Министерства.