Hisob palatasida Oliy ta'lim, fan va innovasiyalar vazirligi rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda Vazirlik tomonidan 2025 yil I-yarim yillik natijalari va II- yarim yillikda ko‘zlangan maqsadlar yuzasidan ma'lumot berildi.
O‘tgan davr davomida Vazirlik tomonidan ob'ektlarda o‘tkazilgan profilaktik nazorat tadbirlari natijalari bayon qilindi. 2025 yil uchun ajratiladigan mablag‘lardan samarali foydalanish nazoratga olingani aytildi.
Vazirlik tomonidan shaffoflik, samaradorlik va kuchli monitoring tizimi yo‘lga qo‘yildi. Vazirlikning “Xavflarni boshqarish” qo‘mitasi tashkil qilinib, Qo‘mita tarkibi va uning asosiy vazifalari belgilandi.
Faoliyat jarayonida aniqlangan moliyaviy va boshqa turdagi xavflar reestrga kiritilib, ularni oldini olish va bartaraf etish bo‘yicha chora-tadbirlar rejasi ishlab chiqildi.
Oliy ta'lim muassasalarida Ichki audit xizmati xodimlarining faoliyatini tashkil etish bo‘yicha tartib ishlab chiqildi. Unda ularning vazifalari, vakolatlari, huquq va majburiyatlari belgilandi.
Shu bilan birga, Vazirlikda tashkil etilgan “Situasion markaz” orqali tizim tashkilotlari moliyaviy faoliyatini masofadan nazorat qilish samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha rejalar ta'kidlandi.
Oliy ta'limda moliyaviy jarayonlarni raqamlashtirish holatiga alohida urg‘u berildi. Ta'kidlanganidek, kontrakt shartnomasini faqat elektron tarzda olish yo‘lga qo‘yildi. Stipendiyani tayinlashdan to‘lashgacha barcha jarayonlar to‘liq raqamlashdi.
Natijada stipendiya hisoblashda inson omili yo‘q bo‘ldi va barcha jarayonlarning tezkorligi 60-70 foizga oshdi. Axborot tizimlarida sun'iy intellekt texnologiyalari joriy etish rejalashtirilmoqda.
Hisob palatasi tomonidan Vazirlik tizimida byudjet mablag‘larining maqsadli va samarali ishlatilishi ustidan monitoring va nazorat olib borish bo‘yicha tavsiya va ko‘rsatmalar berildi.
1268
1247
![[object Object]](https://back.ach.gov.uz/media/view/file_4be405c3ebc8066be568db85.jpg)
Prezident: “Har bir qaror, har bir xizmat, har bir jarayon faqat inson manfaatiga xizmat qilishi zarur”

Monitoring efficient use of budget funds in higher education
A meeting with the management of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation was held in the Chamber of Accounts (COA). Information on the results of the first half of 2025 and the tasks for the second half of the year was presented.
The results of preventive control measures carried out by the Ministry at higher education units and facilities over the past period were presented. It was noted that continuous monitoring of the efficient use of funds allocated for 2025 is being carried out.
A system of transparency, efficiency and strict monitoring has been created in the Ministry. A ‘Risk Management Committee’ has been created, its composition and main tasks have been determined.
Financial and other risks identified during its activities have been included in the register. An action plan has been developed to prevent and eliminate them.
A procedure for organizing the activities of employees of the Internal Audit Service in Higher Education Institutions has also been developed, defining their tasks, mandate, rights and responsibilities.
At the same time, plans were outlined to further improve the efficiency of remote monitoring of financial activities of organizations in the system through the ‘Situation Centre’ created under the Ministry.
Particular emphasis was put on the digitalization of financial processes in higher education. As noted, contract payments are carried out exclusively in an electronic form. All processes, from scholarship assignment to payment, are fully digitalized.
As a result, a human factor in calculating scholarships is excluded, and the speed of all processes has increased by 60-70%. It is also planned to introduce artificial intelligence technologies into information systems.
The COA gave recommendations on monitoring and control of the targeted and effective use of budget funds in the Ministry's system.