O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti raisligida 2024 yil 16 yanvar' kuni o‘tkazilgan “2024-yilda makroiqtisodiy barqarorlik va iqtisodiy rivojlanishni ta'minlash bo‘yicha ustuvor vazifalar”ga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida belgilab berilgan topshiriqlar ijrosini ta'minlash maqsadida Madaniyat vazirligi huzurida “Situatsion markaz” tashkil etilgan.
Uning vazifasi byudjet qonunchiligining buzilishi, moliyaviy kamchiliklar va korrupsiyaviy holatlar yuzaga kelishining oldini olish, byudjet mablag‘laridan maqsadli va samarali foydalanish ustidan masofaviy monitoringdan iborat.
Ushbu Markaz orqali madaniyat muassasalarida amalga oshirilayotgan barcha moliyaviy operatsiyalar onlayn tarzda kuzatib boriladi va nazorat qilinadi. Bu tizim orqali moliyaviy intizom kuchaytirilib, xarajatlarning aniqligi va mablag‘lardan maqsadli foydalanish ta'minlanadi.
Markaz o‘z faoliyatida Hisob palatasining “Masofaviy nazorat markazi” hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligining “Monitoring portali” axborot tizimlari bilan integratsiya qilingan.
Bugun Hisob palatasi raisi o‘rinbosari A. Allaberganov Markazda bo‘lib, uning faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Tashrif davomida u axborot tizimlari orqali amalga oshirilayotgan nazorat jarayonlari, tezkor tahlil va monitoring imkoniyatlarini ko‘zdan kechirib, Markaz faoliyatini yanada takomillashtirish bo‘yicha qator amaliy taklif va tavsiyalar bildirdi.

To ensure the implementation of the tasks set at the videoconference on "Priority tasks for ensuring macroeconomic stability and economic development in 2024", chaired by the President of the Republic of Uzbekistan on January 16, 2024, a “Situation Centre” was created under the Ministry of Culture.
Its task is to prevent violations of budget legislation, financial violations and corruption, as well as to implement remote control over the targeted and effective use of budget funds.
Through this Centre, online monitoring and control of all financial transactions in cultural institutions is carried out. This system strengthens financial discipline, ensures the accuracy of spendings and the targeted use of funds.
In its activities, the Centre is integrated with the information systems of the "Remote Control Centre" of the Chamber of Accounts (COA) and the "Monitoring Portal" of the Ministry of Economy and Finance.
Today, COA’s deputy chairman A. Allaberganov has visited the "Situation Centre " of the Ministry of Culture and got acquainted with its activities.
During the visit, he studied the control processes implemented through information systems, the possibilities of operational analysis and monitoring, and also made a number of practical proposals and recommendations for further improvement of the Centre’s activities.