O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti raisligida 2024 yil 16 yanvar' kuni o‘tkazilgan “2024-yilda makroiqtisodiy barqarorlik va iqtisodiy rivojlanishni ta'minlash bo‘yicha ustuvor vazifalar”ga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishida belgilab berilgan topshiriqlar ijrosini ta'minlash maqsadida Madaniyat vazirligi huzurida “Situatsion markaz” tashkil etilgan.
Uning vazifasi byudjet qonunchiligining buzilishi, moliyaviy kamchiliklar va korrupsiyaviy holatlar yuzaga kelishining oldini olish, byudjet mablag‘laridan maqsadli va samarali foydalanish ustidan masofaviy monitoringdan iborat.
Ushbu Markaz orqali madaniyat muassasalarida amalga oshirilayotgan barcha moliyaviy operatsiyalar onlayn tarzda kuzatib boriladi va nazorat qilinadi. Bu tizim orqali moliyaviy intizom kuchaytirilib, xarajatlarning aniqligi va mablag‘lardan maqsadli foydalanish ta'minlanadi.
Markaz o‘z faoliyatida Hisob palatasining “Masofaviy nazorat markazi” hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligining “Monitoring portali” axborot tizimlari bilan integratsiya qilingan.
Bugun Hisob palatasi raisi o‘rinbosari A. Allaberganov Markazda bo‘lib, uning faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Tashrif davomida u axborot tizimlari orqali amalga oshirilayotgan nazorat jarayonlari, tezkor tahlil va monitoring imkoniyatlarini ko‘zdan kechirib, Markaz faoliyatini yanada takomillashtirish bo‘yicha qator amaliy taklif va tavsiyalar bildirdi.

В целях обеспечения реализации задач, поставленных на видеоселекторном совещании по «Приоритетным задачам по обеспечению макроэкономической стабильности и развитию экономики в 2024 году», состоявшемся под председательством Президента Республики Узбекистан 16 января 2024 г., при Министерстве культуры создан “Ситуационный центр”.
Его задача — предотвращение нарушений бюджетного законодательства, финансовых нарушений и коррупции, а также осуществление дистанционного контроля за целевым и эффективным использованием бюджетных средств.
Через данный Центр осуществляется мониторинг (в режиме онлайн) и контроль всех финансовых операций, осуществляемых в учреждениях культуры. Эта система укрепляет финансовую дисциплину, обеспечивает точность расходования средств и целевое использование средств.
В своей деятельности Центр интегрирован с информационными системами «Центра дистанционного контроля» Счетной палаты и «Портала мониторинга» Министерства экономики и финансов.
Сегодня заместитель председателя Счетной палаты А. Аллаберганов посетил “Ситуационный центр” Министерства культуры и ознакомился с его деятельностью.
В ходе визита он изучил процессы контроля, реализуемые посредством информационных систем, возможности оперативного анализа и мониторинга, а также высказал ряд практических предложений и рекомендаций по дальнейшему совершенствованию деятельности Центра.