Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasida davlat moliyaviy nazoratini kuchaytirish masalalari muhokama qilindi
O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi tashabbusi bilan Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasida davlat auditi va moliyaviy nazorat tizimini yanada takomillashtirishga bag‘ishlangan o‘quv-seminar bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda vazirlikning rahbar xodimlari, shuningdek vazirlik tizimiga kiruvchi 81 ta tashkilotdan 167 nafardan ortiq mas’ul rahbarlar, bosh hisobchilar, moliya-iqtisod hamda xaridlar, ichki audit va komplaens xizmatlari vakillari ishtirok etdi.
Tadbir davomida Hisob palatasining Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasiga vakili etib tayinlangan — bosh inspektor Sh. Usarov tomonidan kun tartibidagi masalalar, xususan, Prezident farmonining mazmun-mohiyati, sohada joriy etilayotgan yangi mexanizmlar hamda davlat auditi tizimidagi ustuvor yo‘nalishlar yuzasidan batafsil ma’lumotlar berildi.
Qayd etilganidek, 2026 yil 1 apreldan boshlab davlat organlarida Hisob palatasi vakili — bosh inspektor instituti joriy etilgan bo‘lib, bu moliyaviy nazoratni yanada kuchaytirish va uning samaradorligini oshirishga xizmat qilmoqda.
Ma’lumot uchun, O‘zbekiston Respublikasining «2026 yil uchun O‘zbekiston Respublikasining Davlat budjeti to‘g‘risida»gi Qonuniga muvofiq O‘zbekiston Ekologiya va iqlim o‘zgarishi milliy qo‘mitasiga ajratiladigan budjet mablag‘lari jami 908,6 mlrd so‘mni tashkil etib, shundan qo‘mitaning joriy xarajatlariga 296,2 mlrd so‘m (32,5 foiz), obyektlarni loyihalashtirish, qurish (rekonstruksiya qilish) va jihozlash uchun kapital qo‘yilmalarga 64,4 mlrd so‘m (7,1 foiz), Umummilliy ekologik muammolarni bartaraf etish davlat maqsadli jamg‘armasiga transfertlar va boshqa xarajatlar uchun 548 mlrd so‘m (60,3 foiz) yo‘naltirilishi rejalashtirilgan.
Seminar davomida budjet mablag‘laridan samarali foydalanish, moliyaviy intizomni mustahkamlash va ichki nazorat tizimlarini samarali tashkil etish bo‘yicha amaliy tavsiyalar berildi.
Shuningdek, davlat xaridlarida ochiqlik va shaffoflikni ta’minlash, manfaatlar to‘qnashuvining oldini olish hamda korrupsiyaviy xavflarni barvaqt aniqlash va bartaraf etish mexanizmlari atroflicha muhokama qilindi.
Seminar yakunida ishtirokchilarga moliyaviy intizomni kuchaytirish, qonunbuzilishlarning oldini olish hamda nazorat samaradorligini oshirish bo‘yicha aniq vazifalar belgilab berildi.

По инициативе Счётной палаты Республики Узбекистан в Национальном комитете по экологии и изменению климата состоялся учебный семинар, посвящённый дальнейшему совершенствованию системы государственного аудита и финансового контроля.
В мероприятии приняли участие руководящие сотрудники министерства, а также более 167 ответственных руководителей, главных бухгалтеров, представителей финансово-экономических и закупочных, служб внутреннего аудита и комплаенса из 81 организации, входящей в систему министерства.
В ходе мероприятия назначенный представителем Счётной палаты в Национальном комитете по экологии и изменению климата — главный инспектор Ш. Усаров предоставил подробную информацию по вопросам повестки дня, в частности о сути и содержании указа Президента, внедряемых в отрасли новых механизмах, а также о приоритетных направлениях в системе государственного аудита.
Как было отмечено, начиная с 1 апреля 2026 года в государственных органах введён институт представителя Счётной палаты — главного инспектора, что служит дальнейшему усилению финансового контроля и повышению его эффективности.
Для информации, в соответствии с Законом Республики Узбекистан «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2026 год» общий объём бюджетных средств, выделяемых Национальному комитету по экологии и изменению климата Республики Узбекистан, составляет 908,6 млрд сумов, из которых 296,2 млрд сумов (32,5 процента) направляются на текущие расходы комитета, 64,4 млрд сумов (7,1 процента) — на капитальные вложения для проектирования, строительства (реконструкции) и оснащения объектов, 548 млрд сумов (60,3 процента) — на трансферты в Государственный целевой фонд по устранению общенациональных экологических проблем и другие расходы.
В ходе семинара были даны практические рекомендации по эффективному использованию бюджетных средств, укреплению финансовой дисциплины и эффективной организации систем внутреннего контроля. Также были подробно обсуждены механизмы обеспечения открытости и прозрачности в государственных закупках, предотвращения конфликта интересов, а также раннего выявления и устранения коррупционных рисков.
В завершение семинара участникам были определены конкретные задачи по усилению финансовой дисциплины, предотвращению правонарушений, а также повышению эффективности контроля.