Hisob palatasi tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari huzuridagi aholini asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlash zaxira jamg‘armalari mablag‘larining shakllanishi va maqsadli foydalanilishi masofaviy tarzda o‘rganildi.
Davlat Rahbari huzurida 2020-yil 16-oktabr kuni “Oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash va ichki bozorda narx-navoning barqarorligini saqlash chora-tadbirlari to‘g‘risida” o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishida (81-son bayon) hududlarda aholini asosiy turdagi oziq-ovqat mahsulotlari bilan ta’minlash zaxira jamg‘armalarini tashkil etish belgilangan.
O‘rganishda ayrim hududlarda jamg‘arma faoliyati yetarli tashkil etilmaganligi, kelgusida jamg‘armaga mablag‘lar jalb qilish orqali narx barqarorligini ta’minlash zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Shuningdek, jamg‘arma ajratilgan mablag‘laridan samarali foydalanish, tadbirkorlarga tijorat banklari orqali imtiyozli kreditlar asosida mablag‘lar ajratilishi hamda ajratilgan resurslarni belgilangan muddatlarda qaytarilishini ta’minlash bo‘yicha tegishli chora-tadbirlar ishlab chiqildi.
– Namangan, Surxondaryo viloyatlari va Toshkent shahar hokimliklari tomonidan oziq-ovqat xavfsizligini ta’minlash, bozordagi shart-sharoitlar hamda narx-navoni barqaror saqlash maqsadida jamg‘arma faoliyatini jadallashtirish;
– Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari tijorat banklari bilan birgalikda tadbirkorlik subyektlariga oziq-ovqat mahsulotlari xavfsizligi va narx barqarorligini ta’minlash bo‘yicha doimiy monitoring tizimini yo‘lga qo‘yish va tezkor choralar ko‘rib borish yuzasidan ko‘rsatmalar berildi.

Аудит обеспечения населения продовольственными товарами
Счётной палатой проведено дистанционное изучение формирования и целевого использования средств резервных фондов, созданных при Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей и города Ташкента для обеспечения населения основными видами продовольственных товаров.
На видеоселекторном совещании, состоявшемся 16 октября 2020 года под руководством Главы государства по вопросу «О мерах по обеспечению продовольственной безопасности и поддержанию стабильности цен на внутреннем рынке» (протокол №81), было принято решение о создании в регионах резервных фондов для обеспечения населения основными видами продовольственных товаров.
В ходе изучения установлено, что в отдельных регионах деятельность фондов организована недостаточно эффективно, а также отмечена необходимость привлечения дополнительных средств для обеспечения стабильности цен.
Также разработаны соответствующие меры по эффективному использованию выделенных средств, предоставлению предпринимателям льготных кредитов через коммерческие банки и обеспечению своевременного возврата выделенных ресурсов.
– активизировать деятельность фондов в Наманганской, Сурхандарьинской областях и городе Ташкенте в целях обеспечения продовольственной безопасности и стабильности цен на рынке;
– совместно с коммерческими банками наладить систему постоянного мониторинга со стороны Совета Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятов областей и города Ташкента по обеспечению продовольственной безопасности и стабильности цен, а также принимать оперативные меры.