Oʻzbekiston Prezidenti barqaror rivojlanishni taʼminlash uchun tinchlik va ishonchni mustahkamlash muhimligini taʼkidladi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12-dekabr kuni Ashxobod shahrida Turkmaniston doimiy betarafligining 30 yilligi, Xalqaro betaraflik kuni hamda 2025-yil “Xalqaro tinchlik va ishonch yili” deb eʼlon qilinganiga bagʻishlangan xalqaro forumda ishtirok etdi.
Turkmaniston Prezidenti Serdar Berdimuhamedov raisligida oʻtgan tadbirda Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdogʻan, Eron Islom Respublikasi Prezidenti Masʼud Pezeshkiyon, Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qasim-Jomart Toqayev, Qirgʻiz Respublikasi Prezidenti Sadir Japarov, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon hamda boshqa davlatlar yetakchilari, hukumatlar, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar rahbarlari ham qatnashdi.
Oʻzbekiston Prezidenti oʻz nutqida Turkmanistonni doimiy betaraflikning 30 yilligi bilan samimiy tabriklab, ushbu qutlugʻ sana Turkmanistonning dunyoning barcha mamlakatlari bilan tinch, ishonchli, doʻstona va oʻzaro manfaatli hamkorlikni rivojlantirishga doimo sodiq boʻlib kelayotganini oʻzida mujassam etishini qayd etdi.
– Turkman xalqining zamonaviy oʻziga xosligining ajralmas qismiga aylangan Turkmanistonning betarafligi uning chuqur tarixiy anʼanalari, madaniy va maʼnaviy qadriyatlariga, olijanoblik, bagʻrikenglik va yaxshi qoʻshnichilik kabi ezgu fazilatlariga tayanadi, – dedi Prezidentimiz.
Shu bois, Turkmanistonning Birlashgan Millatlar Tashkiloti bilan hamkorlikda Tinchlik va betaraflik universitetini tashkil etish bo‘yicha tashabbusi qo‘llab-quvvatlandi.
Davlatimiz rahbari Yangi Oʻzbekiston uchun jahonga ochiqlik, oʻzaro hurmat va muloqotga intilish fundamental qadriyatlar ekanligini taʼkidladi. Buning tasdigʻi sifatida umumiy xavfsizlik va farovonlik yoʻlida birdamlik boʻyicha Samarqand tashabbusi ilgari surilganini keltirish mumkin. Ushbu tashabbus insoniyat kelajagi uchun befarq boʻlmagan, tinchlik, totuvlik va barqaror taraqqiyot uchun intilayotgan barcha tomonlarni muloqotga jalb etishga qaratilgan.
Bundan tashqari, mamlakatimizning Qoʻshilmaslik harakatidagi boʻlajak raisligi davrida Oʻzbekiston tinchlik va zoʻravonlikdan xolilik madaniyatini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha global harakatni ragʻbatlantirish, siyosiy muloqot asosida davlatlar oʻrtasida ishonchni mustahkamlash, jahonda bagʻrikenglik, hamjihatlik va birdamlik muhitini qaror toptirishga koʻmaklashishni bosh ustuvor yoʻnalishlar sifatida belgilashni maqsad qilgan.
Raislik davomida, shuningdek, kelgusi avlodlar manfaatlari yoʻlida mojarolarni hal qilish borasidagi saʼy-harakatlarni qoʻllab-quvvatlash uchun 2027-yilni Preventiv diplomatiya yili deb eʼlon qilish rejalashtirilgan. Uning doirasida konferensiya va forumlar tashkil etish, parlament, jamoat va yoshlar delegatsiyalarining oʻzaro almashuvlarini qamrab oladigan tadbirlar dasturi qabul qilinadi.
Prezidentimiz global miqyosda keskinlik saqlanib qolayotgan va davlatlar oʻrtasida ishonch zaiflashayotgan hozirgi sharoitda tinchliksevarlik va vositachilik tamoyillariga umumiy sodiqlik har qachongidan ham dolzarb ahamiyat kasb etib borayotganini taʼkidladi. Aynan shu sababli ham Oʻzbekiston Turkmanistonning 2025-yilni “Xalqaro tinchlik va ishonch yili” deb eʼlon qilish haqidagi taklifini qoʻllab-quvvatlab, BMT Bosh Assambleyasining tegishli rezolyutsiyasining hammuallifi boʻldi.
Oʻzaro ishonch, hurmat va jipslik tamoyillari Markaziy Osiyoni tinchlik, hamkorlik va yaxshi qoʻshnichilik makoniga aylantirish borasidagi siyosatning ham asosi ekanligi qayd etildi.
– Oʻtgan oyda Toshkentda boʻlib oʻtgan mintaqa davlatlari rahbarlarining yettinchi Maslahat uchrashuvi hamjihatlikni mustahkamlash, mintaqada tinchlik va barqarorlikni taʼminlash boʻyicha birgalikdagi harakatlar, koʻpqirrali iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga tayyor ekanimizni yana bir bor koʻrsatdi, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Shu nuqtayi nazardan, Turkmanistonning konstruktiv va tinchliksevarlik siyosati Markaziy Osiyoda barqarorlik va taraqqiyotni taʼminlashning muhim omili hisoblanishiga alohida urgʻu berildi.
Davlatimiz rahbari Turkmanistonning zamirida tinchlik va ishonch kabi ezgu gʻoyalar mujassam boʻlgan bu takliflari Ashxobodning mintaqa davlatlari rahbarlari Maslahat uchrashuvlari formatida raisligi davomida kun tartibidan munosib oʻrin egallashiga ishonch bildirdi.
Mamlakatimiz yetakchisi oʻzaro hurmat, ishonch va hamjihatlikka asoslangan gumanitar hamkorlikni ilgari surish muhimligini taʼkidlab, kelgusi yili Toshkentda “Madaniyatlar muloqoti” qoʻshma xalqaro gumanitar forumini tashkil etish va “Yoshlar tinchlik va ishonch yoʻlida” mintaqaviy dasturini joriy etishni taklif qildi.
Davlatimiz rahbari soʻzining yakunida Oʻzbekiston dunyoda adolatli va barqaror tartibotni barpo etishga bundan buyon ham amaliy hissa qoʻshishga tayyorligini taʼkidladi.

12 декабря в городе Ашхабаде Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял участие в Международном форуме, посвященном 30-летию постоянного нейтралитета Туркменистана, Международному дню нейтралитета и объявлению 2025 года «Международным годом мира и доверия».
В мероприятии, прошедшем под председательством Президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова, также участвовали Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Турецкой Республики Реджеп Тайип Эрдоган, Президент Исламской Республики Иран Масуд Пезешкиан, Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев, Президент Кыргызской Республики Садыр Жапаров, Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон, а также лидеры других государств, главы правительств и руководители международных и региональных организаций.
В своем выступлении Президент Узбекистана, искренне поздравив туркменскую сторону с 30-й годовщиной постоянного Нейтралитета, подчеркнул, что эта знаменательная дата олицетворяет неизменную приверженность Туркменистана развитию мирных, доверительных, дружественных и взаимовыгодных отношений со всеми странами мира.
– Нейтралитет Туркменистана, ставший частью современной идентичности туркменского народа, опирается на его глубокие исторические традиции, культурные и духовные ценности, такие присущие ему благородные качества, как великодушие, толерантность и добрососедство, – заявил Шавкат Мирзиёев.
В этой связи поддержана инициатива Туркменистана по созданию совместно с Организацией Объединенных Наций Университета мира и нейтралитета.
Глава нашего государства отметил, что для Нового Узбекистана открытость миру, взаимное уважение и стремление к диалогу являются фундаментальными ценностями. Одним из свидетельств этого является выдвинутая Узбекистаном Самаркандская инициатива солидарности во имя общей безопасности и процветания, направленная на вовлечение в диалог всех, кто стремится к миру, согласию и устойчивому развитию.
Кроме того, главными приоритетами предстоящего председательства в Движении неприсоединения Узбекистан намерен определить поощрение глобального движения в поддержку культуры мира и ненасилия, укрепление доверия в отношениях между государствами на основе политического диалога, содействие установлению в мире атмосферы терпимости, взаимопонимания и солидарности.
В ходе председательства также планируется объявить 2027 год – Годом превентивной дипломатии для поддержки усилий по разрешению конфликтов в интересах будущих поколений. В его рамках будет принята программа мероприятий, включающая организацию конференций и форумов, обмен парламентскими, общественными и молодёжными делегациями.
Президент нашей страны отметил растущую актуальность сохранения всеобщей приверженности принципам миролюбия и посредничества в нынешних условиях глобальной напряженности и снижения доверия между государствами. Именно поэтому Узбекистан поддержал предложение Туркменистана о провозглашении 2025 года Международным годом мира и доверия, выступив соавтором соответствующей резолюции Генеральной Ассамблеи ООН.
Он также подчеркнул, что принципы взаимного доверия, уважения и сплоченности выступают основой политики по превращению Центральной Азии в пространство мира, сотрудничества и добрососедства.
– Состоявшаяся в прошлом месяце в Ташкенте седьмая Консультативная встреча глав государств региона еще раз продемонстрировала нашу готовность к укреплению солидарности, совместным действиям по обеспечению мира и стабильности в регионе, расширению многопланового экономического сотрудничества, – заявил Шавкат Мирзиёев.
В данном контексте глава нашего государства указал на особую роль конструктивной и миролюбивой политики Туркменистана в обеспечении стабильности и развития в Центральной Азии.
Он выразил уверенность, что международные инициативы и предложения Туркменистана, в основе которых лежат благородные идеи мира и доверия, найдут достойное отражение в повестке дня председательства Ашхабада в формате Консультативных встреч глав государств региона.
Отмечая важность гуманитарного взаимодействия для укрепления сотрудничества, основанного на взаимном уважении, доверии и солидарности, лидер Узбекистана предложил организовать в следующем году в Ташкенте международный гуманитарный форум «Диалог культур» и запустить региональную программу «Молодежь во имя мира и доверия».
В заключение глава нашего государства подчеркнул готовность Узбекистана и впредь вносить конструктивный вклад построение справедливого и стабильного миропорядка.