O‘zbekiston Respublikasi Markaziy bankida Hisob palatasi tashabbusi bilan “Axborot tizimlarini joriy etish va kiberxavfsizlikni ta'minlashda mavjud muammolarni tahlil qilish, bartaraf etish va ularni oldini olish” mavzusida amaliy seminar tashkil etildi.
Mazkur tadbir Hisob palatasi rahbariyati tashabbusi bilan axborot texnologiyalari jadal rivojlanayotgan va raqamli transformasiya jarayonlari chuqurlashib borayotgan sharoitda bank tizimida axborot xavfsizligini ta'minlash, mavjud kibertahdidlarni aniqlash hamda ularga qarshi samarali chora-tadbirlarni ishlab chiqish maqsadida o‘tkazildi.
Seminarda Markaziy bankning birinchi o‘rinbosari, sohaviy yo‘nalishlarga mas'ul xodimlar, shuningdek, davlat ulushi mavjud tijorat banklarining rahbar o‘rinbosarlari hamda axborot texnologiyalari va axborot xavfsizligi uchun mas'ul mutaxassislar ishtirok etdi.
Tadbir davomida Hisob palatasi, Markaziy bank hamda “Kiberxavfsizlik markazi” DUKning mas'ul xodimlari tomonidan ma'ruzalar taqdim etildi.
Ma'ruzalarda davlat banklarida axborot tizimlarini joriy etish jarayonida uchrayotgan tizimli muammolar, axborot xavfsizligini ta'minlashdagi mavjud kamchiliklar, shuningdek, ushbu sohada aniqlangan huquqbuzarlik holatlari va ularning kelib chiqish sabablari atroflicha tahlil qilindi.
Shuningdek, kiberxavfsizlikni ta'minlash bo‘yicha milliy qonunchilikda hamda xalqaro normalarda belgilangan talablar, jumladan, muhim infratuzilma sub'ektlarida kiberxavfsizlikni ta'minlash, xalqaro standartlar asosida xavflarni boshqarish, axborot tizimlarida himoya choralarini kuchaytirish, raqamli transformasiya sharoitida axborot xavfsizligining ustuvor yo‘nalishlari yuzasidan amaliy tavsiyalar berildi.
Seminarda bank tizimiga xos bo‘lgan APT (Advanced Persistent Threat) turidagi murakkab va uzoq muddatli kiberhujumlar, ularning belgilari, aniqlash usullari hamda bunday tahdidlarga qarshi kompleks himoya strategiyalariga alohida e'tibor qaratildi.
Tadbir interaktiv formatda o‘tkazilib, ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bo‘yicha mutaxassislardan batafsil javoblar oldilar. Muhokamalar davomida amaliy tajribalar almashildi, bank tizimida axborot xavfsizligini ta'minlashda o‘zaro hamkorlikni yanada kuchaytirish zarurligi ta'kidlandi.
Mazkur amaliy seminar davlat banklari va tijorat banklarida axborot tizimlarini xavfsiz joriy etish, kiberxavfsizlikni ta'minlash hamda sohadagi xavf-xatarlarni barvaqt aniqlash va oldini olish mexanizmlarini takomillashtirishga xizmat qilishi qayd etildi.

В Центральном банке (ЦБ) Республики Узбекистан по инициативе Счетной палаты был организован практический семинар на тему «Анализ, устранение и предотвращение существующих проблем при внедрении информационных систем и обеспечении кибербезопасности».
Мероприятие было проведено по инициативе руководства Счетной палаты с целью обеспечения информационной безопасности в банковской системе, выявления существующих киберугроз и разработки эффективных мер против них в контексте стремительного развития информационных технологий и углубления процессов цифровой трансформации.
В семинаре приняли участие первый заместитель ЦБ, сотрудники, ответственные за отраслевые направления, а также заместители руководителей коммерческих банков с государственным участием и специалисты, ответственные за информационные технологии и информационную безопасность.
В ходе мероприятия были представлены доклады ответственных сотрудников Счетной палаты, ЦБ и Госпредприятия «Центр кибербезопасности».
В докладах был сделан подробный анализ системных проблем, выявленных в процессе внедрения информационных систем в государственных банках, существующих недостатков в обеспечении информационной безопасности, а также выявленных в этой области нарушений и их причин.
Кроме того, были даны практические рекомендации по требованиям, установленным в национальном законодательстве и международных нормах обеспечения кибербезопасности, включая обеспечение кибербезопасности объектов критической инфраструктуры, управление рисками на основе международных стандартов, усиление мер защиты информационных систем и приоритетные направления информационной безопасности в контексте цифровой трансформации.
На семинаре особое внимание было уделено сложным и долгосрочным кибератакам APT (Advanced Persistent Threat), характерным для банковской системы, их признакам, методам обнаружения и комплексным стратегиям защиты от таких угроз.
Мероприятие проводилось в интерактивном формате, участники получили подробные ответы специалистов на интересующие их вопросы. В ходе дискуссий состоялся обмен практическим опытом и была подчеркнута необходимость дальнейшего укрепления сотрудничества в обеспечении информационной безопасности в банковской системе.
Было отмечено, что данный практический семинар послужит обеспечению безопасной реализации информационных систем в государственных и коммерческих банках, обеспечению кибербезопасности и совершенствованию механизмов раннего обнаружения и предотвращения угроз в отрасли.