Joriy yilning 23 may kuni xalqaro konferensiya doirasida ishtirokchilar uchun madaniy-ma’rifiy va sport tadbirlari tashkil etildi. Tadbir “IT Park”da o‘tkazilgan konferensiyaning yopilish marosimidan so‘ng Hisob palatasi hamda Sport vazirligi hamkorligida Olimpiya shaharchasida tashkil qilindi.
Musobaqaning ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari Mehriddin Abdullayev, Sport vaziri Adkham Ikramov ishtirok etdi.
Tadbir dasturidan milliy taomlar ko‘rgazmasi, sport chiqishlari va turli musobaqalar o‘rin oldi.
Ishtirokchilar uchun o‘zbek milliy qadriyatlari va sport an’analarini namoyon etuvchi ko‘rgazmalar tashkil qilinib, sport ustalari tomonidan qiziqarli chiqishlar namoyish etildi.
Shuningdek, konferensiya ishtirokchilari o‘rtasida “Audit va sport birligi” shiori ostida “Shaxmat”, “Arqon tortish”, “Armrestling”, “Stol tennisi”, “Darts” sport turlari bo‘yicha musobaqalar o‘tkazildi. Mazkur musobaqalar ishtirokchilarning faol ishtiroki, do‘stona muhit va samimiy muloqot ruhida kechdi.
Musobaqalarda poytaxtimizda o‘tkazilgan “Audit jarayonlarini raqamlashtirish va katta hajmli (Big Data) ma’lumotlarni sun’iy intellekt orqali tahlil qilish” mavzusidagi xalqaro konferensiyaga tashrif buyurgan 30 dan ortiq davlatlarning audit tashkilotlari vakillari ishtirok etdi.
Tadbirda ta’kidlanganidek, bugun audit sohasi xodimlari nafaqat moliyaviy intizom va shaffoflikni ta’minlash, balki jismonan faol, ma’nan barqaror va jamoaviy hamjihatlikka ega mutaxassis sifatida ham namoyon bo‘lmoqda.
Tadbir yakunida barcha ishtirokchilarga esdalik sovg‘alari tantanali ravishda topshirildi.
Bu kabi tadbirlar xalqaro hamkorlikni mustahkamlash, ishtirokchilar o‘rtasida o‘zaro do‘stlik va professional aloqalarni rivojlantirishga xizmat qilishi ta’kidlandi.
Shuningdek, mehmonlar Prezidentimiz tashabbuslari bilan barpo etilgan zamonaviy Olimpiya shaharchasidan o‘rin olgan zamonaviy sport inshootlari bilan ham yaqindan tanishdilar.

23 мая текущего года в рамках международной конференции для участников были организованы культурно-просветительские и спортивные мероприятия. Мероприятие состоялось в Олимпийском городке при сотрудничестве Счётной палаты и Министерства спорта после церемонии закрытия конференции, проведённой в «IT Park».
В церемонии открытия соревнований приняли участие первый заместитель председателя Счётной палаты Республики Узбекистан Мехриддин Абдуллаев и министр спорта Адхам Икрамов.
В программу мероприятия вошли выставка национальных блюд, спортивные выступления и различные соревнования. Для участников были организованы экспозиции, демонстрирующие узбекские национальные ценности и спортивные традиции, а мастера спорта представили зрелищные выступления.
Также среди участников конференции под девизом «Единство аудита и спорта» были проведены соревнования по видам спорта «Шахматы», «Перетягивание каната», «Армрестлинг», «Настольный теннис» и «Дартс». Соревнования прошли в атмосфере активного участия, дружелюбия и искреннего общения.
В соревнованиях приняли участие представители аудиторских организаций более чем из 30 государств, прибывшие в столицу для участия в международной конференции на тему «Цифровизация аудиторских процессов и анализ больших данных (Big Data) с использованием искусственного интеллекта».
Как было отмечено на мероприятии, сегодня специалисты в сфере аудита проявляют себя не только как профессионалы, обеспечивающие финансовую дисциплину и прозрачность, но и как физически активные, морально устойчивые и ориентированные на командное взаимодействие специалисты.
По завершении мероприятия всем участникам были торжественно вручены памятные подарки.
Было подчёркнуто, что подобные мероприятия способствуют укреплению международного сотрудничества, развитию дружеских отношений и профессиональных связей между участниками.
Кроме того, гости также подробно ознакомились с современными спортивными сооружениями Олимпийского городка, построенного по инициативе Президента.