O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025 yil 18 dekabrdagi “Davlat auditi va moliyaviy nazorati faoliyatini yanada takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF–252-son Farmoni ijrosini ta'minlash maqsadida davlat organlari va tashkilotlarida joriy etilgan Hisob palatasining vakili- bosh inspektorlar uchun 3 kunlik chuqurlashtirilgan o‘quv-seminarlari tashkil etildi.
Mazkur o‘quv-seminarlar davlat organlari va tashkilotlarida yangi joriy qilingan Hisob palatasining vakili sifatida faoliyat yurituvchi Bosh inspektorlarning kasbiy salohiyatini oshirish, ularning vazifa va vakolatlarini chuqur anglashini ta'minlashga qaratildi.
Seminarlar davomida ishtirokchilarga Farmonda belgilangan ustuvor vazifalar, xususan:
- byudjet mablag‘laridan samarali va maqsadli foydalanish ustidan nazoratni kuchaytirish;
- qonunbuzilish holatlarining oldini olish va profilaktika choralarini tashkil etish;
- davlat xaridlari, investisiya loyihalari hamda infratuzilma ob'ektlari ustidan monitoring olib borish;
- xavf-xatarlarni baholash va tahlil qilish mexanizmlarini joriy etish yo‘nalishlarida atroflicha tushunchalar berildi.
Shuningdek, bosh inspektorlarning asosiy vazifalari, ularning hisobdorligi hamda “Davlat auditi” dasturiy kompleksida ishlash ko‘nikmalari bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazildi.
O‘quv-seminarlarda zamonaviy yondashuvlar, jumladan, davlat auditi jarayonlarini raqamlashtirish, sun'iy intellekt texnologiyalarini qo‘llash va masofaviy audit imkoniyatlaridan samarali foydalanish masalalariga alohida e'tibor qaratildi.
Ushbu tadbirlar Bosh inspektorlar faoliyatini samarali tashkil etish, davlat organlari va tashkilotlarida byudjet intizomini mustahkamlash hamda davlat moliyaviy nazorati tizimini yangi bosqichga olib chiqish maqsadiga xizmat qiladi.

В Счетной палате были организованы семинары для главных инспекторов
В целях обеспечения исполнения Указа Президента Республики Узбекистан № ПФ-252 от 18 декабря 2025 года “О дополнительных мерах дальнейшего совершенствования деятельности по государственному аудиту и финансовому контролю” были организованы трехдневные углубленные обучающие семинары для представителей Счетной палаты – главных инспекторов, внедренных в государственные органы и организации.
Целью этих семинаров было повышение профессионального потенциала вновь введенных главных инспекторов, действующих в качестве представителей Счетной палаты в государственных органах и организациях, обеспечение глубокого понимания их обязанностей и полномочий.
В ходе семинаров участникам было подробно разъяснено приоритетное направление работы, изложенное в Указе, в частности:
- усиление контроля за эффективным и целенаправленным использованием бюджетных средств;
- предотвращение нарушений законодательства и организация превентивных мероприятий;
- мониторинг государственных закупок, инвестиционных проектов и объектов инфраструктуры;
- внедрение механизмов оценки и анализа рисков.
Также были проведены практические занятия по основным задачам главных инспекторов, их подотчетности и навыкам работы с программным комплексом «Государственный аудит».
На учебных семинарах особое внимание уделялось современным подходам, включая цифровизацию процессов государственного аудита, использование технологий искусственного интеллекта и эффективное применение возможностей дистанционного аудита.
Эти мероприятия служит цели эффективной организации деятельности главных инспекторов, укрепления бюджетной дисциплины в государственных органах и организациях и выведения системы государственного финансового контроля на новый уровень.