Shu kunlarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning taklifiga binoan Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘lmoqda. Tashrif doirasida Oliy davlatlararo kengashning birinchi yig‘ilishi o‘tkazildi. Uchrashuvlarda Hukumatlar, Parlamentlar va idoralar darajasidagi faol va yaqin aloqalar rivojlanayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Ikki mamlakat Oliy audit organlari o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlar ham yuqori dinamikadi rivojlanib bormoqda. O‘zbekiston va Tojikiston Hisob palatalari o‘rtasida 2021 yilda Hamkorlik memorandumi imzolangan.
Hozirda ikki davlat Hisob palatalari INTOSAI, AZOSAI, EKOSAI, MDH va Shanxay hamkorlik tashkiloti Oliy audit organlari kengashlariga a'zo hisoblanadi.
So‘nggi yillarda Tomonlarning kengaytirilgan delegasiyalari o‘rtasida Rossiya, Hindiston, Turkiya, Qozog‘iston, Misrda uchrashuvlar bo‘lib o‘tgan.
2025 yilning 27-31 oktyabr' kunlari Misrning Sharm ash-Shayx shahrida XXV INTOSAIning Kongressi doirasida MDH davlatlari Oliy audit organlari rahbarlari Kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Uning doirasida O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev va Tojikiston Respublikasi Hisob palatasi raisi J. Karimzoda o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
2025 yilning 15-16 aprel kunlari Tojikistonning Dushanbe shahrida bo‘lib o‘tgan ShHTga a'zo mamlakatlar Oliy audit organlari rahbarlarining navbatdagi 7-uchrashuvida O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi raisi o‘rinbosari S. Mirzaev ishtirok etdi. Tadbirda O‘zbekiston tomoni davlat nazoratini kuchaytirish orqali suv resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirish bo‘yicha qator takliflarni ilgari surdi.
Undan avval, ikki Tomon delegasiyalari Hindistonning Lakxnau shahrida bo‘lib o‘tgan ShHTga a'zo mamlakatlar Oliy audit organlari rahbarlarining
VI yig‘ilishida ishtirok etgan. Uchrashuv “Yangi texnologiyalarning audit jarayoniga integratsiyalashuvi” masalalariga bag‘ishlangan edi.
Ikki idora auditorlari, shuningdek, Toshkent, Ostona, Bishkek, Istanbul, Oslo, Nankin va kabi shaharlarda bo‘lib o‘tgan xalqaro o‘quv kurs va treninglarda birgalikda ishtirok etib, o‘zaro tajriba almashgan.
O‘zbekiston va Tojikiston Hisob palatalari davlat auditi metodologiyalarini tizimli o‘rganish va xalqaro audit standartlarini joriy qilish yo‘nalishlarida hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan.
Bundan keyin ham O‘zbekiston va Tojikiston Oliy audit organlari ikki tomonlama va xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik va sheriklik munosabatlarini izchil rivojlantirishga tayyor ekanligini bildirmoqda.
O‘zaro hamkorlik doirasida olingan bilim va tajribalar ikki do‘stona va birodar mamlakatda davlat moliyaviy nazoratini xalqaro andozalar darajasida taraqqiy ettirishga xizmat qiladi.

President of the Republic of Tajikistan Emomali Rahmon is currently on a state visit to Uzbekistan at the invitation of President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev. The first meeting of the Supreme Interstate Council was held during the visit. During the meetings, the development of active and close contacts at the government, parliament, and agency levels was noted with satisfaction.
The relations between the Supreme Audit Institutions (SAIs) of two countries are also developing rapidly. A Memorandum of Cooperation between the Chambers of Accounts of Uzbekistan and Tajikistan was signed in 2021.
Currently, both Chambers of Accounts are members of INTOSAI, ASOSAI, ECOSAI, the Councils of Supreme Audit Institutions (SAIs) of the CIS, and the Shanghai Cooperation Organization (SCO).
Over recent years, extended delegations of the two countries have met in Russia, India, Türkiye, Kazakhstan, and Egypt. A regular meeting of the Council of Heads of SAIs of the CIS member states was held in Sharm el-Sheikh, Egypt, as part of the XXV INTOSAI Congress on October 27-31, 2025.
Within this event, a meeting was held between the Acting Chairman of the Chamber of Accounts of Uzbekistan, Mehriddin Abdullaev, and the Chairman of the Chamber of Accounts of Tajikistan, Djamshed Karimzoda.
On April 15-16, 2025, the 7th meeting of the Heads of SAIs of the SCO member states was held in Dushanbe, Tajikistan, attended by the deputy chairman of the Chamber of Accounts of Uzbekistan, S. Mirzaev.
At this event, Uzbekistan put forward proposals to improve the efficiency of water resource use by strengthening state control. Previously, delegations from both sides participated in the 6th Meeting of the Heads of SAIs of the SCO Member States, held in Lucknow, India, in 2023. The meeting was devoted to the "Integration of New Technologies in the Audit Process."
Auditors from both institutions also participated in international training courses and seminars held in Tashkent, Astana, Bishkek, Istanbul, Oslo, Nanjing, and elsewhere, exchanging professional experience.
The Chambers of Accounts of Uzbekistan and Tajikistan have established cooperation in the systematic study of public audit methodologies and the implementation of international auditing standards.
In the future, the SAIs of Uzbekistan and Tajikistan express their readiness to consistently develop cooperation and partnerships within bilateral and international organizations.
The knowledge and experience gained through mutual cooperation will contribute to the development of public financial control in line with international standards in these two friendly and fraternal countries.
1713
![[object Object]](https://back.ach.gov.uz/media/view/file_6f6c509bda2bf869253a3d1b.jpg)
Head of the Latvian State Audit Office Received in the Chambers of the Oliy Majlis
1173
319
![[object Object]](https://back.ach.gov.uz/media/view/file_87181be0ae8060a65233a140.jpeg)
Presidents of Uzbekistan and Russia launch construction of the first power unit of a nuclear power plant in Uzbekistan