Shu kunlarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoevning taklifiga binoan Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘lmoqda. Tashrif doirasida Oliy davlatlararo kengashning birinchi yig‘ilishi o‘tkazildi. Uchrashuvlarda Hukumatlar, Parlamentlar va idoralar darajasidagi faol va yaqin aloqalar rivojlanayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Ikki mamlakat Oliy audit organlari o‘rtasidagi o‘zaro munosabatlar ham yuqori dinamikadi rivojlanib bormoqda. O‘zbekiston va Tojikiston Hisob palatalari o‘rtasida 2021 yilda Hamkorlik memorandumi imzolangan.
Hozirda ikki davlat Hisob palatalari INTOSAI, AZOSAI, EKOSAI, MDH va Shanxay hamkorlik tashkiloti Oliy audit organlari kengashlariga a'zo hisoblanadi.
So‘nggi yillarda Tomonlarning kengaytirilgan delegasiyalari o‘rtasida Rossiya, Hindiston, Turkiya, Qozog‘iston, Misrda uchrashuvlar bo‘lib o‘tgan.
2025 yilning 27-31 oktyabr' kunlari Misrning Sharm ash-Shayx shahrida XXV INTOSAIning Kongressi doirasida MDH davlatlari Oliy audit organlari rahbarlari Kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Uning doirasida O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev va Tojikiston Respublikasi Hisob palatasi raisi J. Karimzoda o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
2025 yilning 15-16 aprel kunlari Tojikistonning Dushanbe shahrida bo‘lib o‘tgan ShHTga a'zo mamlakatlar Oliy audit organlari rahbarlarining navbatdagi 7-uchrashuvida O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi raisi o‘rinbosari S. Mirzaev ishtirok etdi. Tadbirda O‘zbekiston tomoni davlat nazoratini kuchaytirish orqali suv resurslaridan foydalanish samaradorligini oshirish bo‘yicha qator takliflarni ilgari surdi.
Undan avval, ikki Tomon delegasiyalari Hindistonning Lakxnau shahrida bo‘lib o‘tgan ShHTga a'zo mamlakatlar Oliy audit organlari rahbarlarining
VI yig‘ilishida ishtirok etgan. Uchrashuv “Yangi texnologiyalarning audit jarayoniga integratsiyalashuvi” masalalariga bag‘ishlangan edi.
Ikki idora auditorlari, shuningdek, Toshkent, Ostona, Bishkek, Istanbul, Oslo, Nankin va kabi shaharlarda bo‘lib o‘tgan xalqaro o‘quv kurs va treninglarda birgalikda ishtirok etib, o‘zaro tajriba almashgan.
O‘zbekiston va Tojikiston Hisob palatalari davlat auditi metodologiyalarini tizimli o‘rganish va xalqaro audit standartlarini joriy qilish yo‘nalishlarida hamkorlikni yo‘lga qo‘ygan.
Bundan keyin ham O‘zbekiston va Tojikiston Oliy audit organlari ikki tomonlama va xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlik va sheriklik munosabatlarini izchil rivojlantirishga tayyor ekanligini bildirmoqda.
O‘zaro hamkorlik doirasida olingan bilim va tajribalar ikki do‘stona va birodar mamlakatda davlat moliyaviy nazoratini xalqaro andozalar darajasida taraqqiy ettirishga xizmat qiladi.

В эти дни по приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в нашей стране находится с государственным визитом Президент Республики Таджикистан Эмомали Рахмон. В рамках визита состоялось первое заседание Высшего межгосударственного совета. В ходе заседаний с удовлетворением отмечено развитие активных и тесных контактов на уровне правительств, парламентов и ведомств.
Взаимные отношения между Высшими органами аудита двух стран также развиваются быстрыми темпами. Меморандум о сотрудничестве между Счетными палатами Узбекистана и Таджикистана был подписан в 2021 году.
В настоящее время Счетные палаты двух стран являются членами ИНТОСАИ, АЗОСАИ, ЭКОСАИ, Советов Высших органов аудита (ВОА) СНГ и Шанхайской организации сотрудничества (ШОС).
В последние годы состоялись встречи расширенных делегаций сторон в России, Индии, Турции, Казахстане и Египте.
27-31 октября 2025 года в Шарм-эль-Шейхе (Египет), в рамках XXV Конгресса ИНТОСАИ состоялось очередное заседание Совета глав ВОА стран-участниц СНГ. В рамках заседания прошла встреча первого заместителя председателя Счетной палаты Республики Узбекистан М. Абдуллаева и председателя Счетной палаты Республики Таджикистан Дж. Каримзода.
15-16 апреля 2025 года в Душанбе (Таджикистан) состоялось 7-е заседание глав ВОА стран-членов ШОС, в котором принял участие заместитель председателя Счетной палаты Республики Узбекистан С. Мирзаев. На мероприятии узбекская сторона выдвинула ряд предложений по повышению эффективности использования водных ресурсов путем усиления государственного контроля.
Ранее делегации обеих сторон приняли участие в VI заседании глав ВОА государств-членов ШОС, состоявшемся в Лакхнау (Индия) в 2023 г. Заседание было посвящено вопросам «Интеграции новых технологий в процесс аудита».
Аудиторы обоих учреждений также участвовали в международных учебных курсах и семинарах, проходивших в Ташкенте, Астане, Бишкеке, Стамбуле, Осло, Нанкине и др., обмениваясь взаимным профессиональным опытом.
Счетные палаты Узбекистана и Таджикистана установили сотрудничество в области системного изучения методологий государственного аудита и внедрения международных стандартов аудита.
В будущем ВОА Узбекистана и Таджикистана выражают готовность к последовательному развитию сотрудничества и партнерских отношений в рамках двусторонних и международных организаций.
Знания и опыт, полученные в рамках взаимного сотрудничества, будут способствовать развитию государственного финансового контроля на уровне международных стандартов в двух дружественных и братских странах.