2025 yilning 21-23 noyabr' kunlari Turkiyaning Istanbul shahrida Turkiy davlatlar Oliy audit organlari tashkiloti (TURKSAI)ni tuzish bo‘yicha ilk uchrashuv o‘tkazilgan.
Unda Turkiya, Qozog‘iston, Qirg‘iziston va Ozarbayjon qatorida O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi delegasiyasi ishtirok etgan.
Mazkur tadbir doirasida tashkilotning keyingi maqsadlari, uning yo‘nalishlari hamda ustuvor vazifalarining muhokamasi bo‘lib o‘tgan. Yig‘ilish yakuni bo‘yicha a'zo davlatlar tomonidan tegishli Bayonnoma imzolangan.
Bayonnomada yangi tuzilgan Tashkilotning Nizomi, rasmiy veb-sayti va logotipini ishlab chiqish bo‘yicha Ishchi guruhini tuzish belgilangan.
Undan buyon Tashkilotga a'zo mamlakatlar Oliy audit organlari o‘rtasida muntazam uchrashuvlar o‘tkazilib kelmoqda.
Joriy yilning 31 mart kuni TURKSAIga a'zo Oliy audit organlari jamoalari o‘rtasida navbatdagi ishchi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Tashkilotning Nizomi, rasmiy veb-sayti va logotipini ishlab bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar yuzasidan ma'lumotlar tinglandi.
Muhokamalarda yana bir bor TURKSAIning maqsadlari quyidagilardan iborat ekanligi ta'kidlandi:
- a'zolari o‘rtasida hamkorlik va birdamlikni rivojlantirish;
- a'zolar uchun tematik mavzularda o‘quv trening va seminarlar tashkil etish, qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazish, bilim va tajriba almashish, xodimlarning institusional va professional salohiyatini rivojlantirish;
- audit metodologiyalari va standartlarini ishlab chiqishga o‘zaro hissa qo‘shish;
- INTOSAI va uning mintaqaviy tashkilotlari bilan faol hamkorlik qilish.
Ishtirokchilar tomonidan Tashkilotni rivojlantirish bo‘yicha tegishli taklif va tavsiyalar kiritildi. Ozarbayjon Hisob palatasi tomonidan

21-23 ноября 2025 года в Стамбуле (Турция), состоялось первое заседание по созданию Организации Высших органов аудита тюркских государств (TURKSAI).
В нем приняли участие делегации Высших органов аудита (ВОА) Турции, Казахстана, Кыргызстана, Азербайджана, а также Счетной палаты Республики Узбекистан.
В рамках этого мероприятия обсуждались дальнейшие цели, направления и приоритеты организации. По итогам заседания государства-члены подписали соответствующий Протокол.
Протокол предусматривает создание Рабочей группы по разработке Устава, официального сайта и логотипа созданной Организации.
С тех пор между ВОА государств-членов Организации проводятся регулярные встречи.
31 марта 2026 года состоялось очередное рабочее заседание между командами ВОА государств-членов TURKSAI.
На встрече была заслушана информация о работе, проделанной по разработке Устава, официального сайта и логотипа Организации.
В ходе обсуждений еще раз подчеркнулось, что целями TURKSAI являются:
- развитие сотрудничества и солидарности между ее членами;
- организация учебных курсов и семинаров по тематическим вопросам, совместные исследования, обмен знаниями и опытом, развитие институционального и профессионального потенциала персонала;
- взаимный вклад в развитие методологий и стандартов аудита;
- активное сотрудничество с ИНТОСАИ и ее региональными организациями.
Участники внесли соответствующие предложения и рекомендации по развитию Организации. Счетная палата Азербайджана предложила провести следующее заседание Организации в Баку в конце этого года.