O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasida o‘tkazilgan samaradorlik auditi natijalari
Hisob palatasi tomonidan 2023–2025 yillarda Fanlar akademiyasi hamda uning huzuridagi ilmiy institutlar faoliyati samaradorlik auditidan o‘tkazildi.
Akademiya fan, texnika, madaniyat va ma’rifat sohalarida fundamental, amaliy hamda innovatsion ilmiy izlanishlarni amalga oshiruvchi yetakchi davlat ilmiy muassasasi hisoblanadi.
Akademiya va tizim tashkilotlari tomonidan fizika-matematika va texnika, kimyo-biologiya hamda ijtimoiy-gumanitar fanlar yo‘nalishida muayyan ishlar amalga oshirilib, bir qator ijobiy natijalar qayd etilgan.
Akademiya huzuridagi 43 ta ilmiy tashkilotda 1 506 nafar ilmiy xodim (392 nafar DSc va 630 nafar PhD) faoliyat yuritadi. Ularning 32 nafari akademik, 206 nafari professor va 536 nafari katta ilmiy xodim unvoniga ega xodimlar hissasiga to‘g‘ri keladi.
Akademiya ilmiy institutlarini 1 015 nafar doktorant bitirgan bo‘lib, ular tomonidan fundamental va amaliy fanlar, innovatsion texnologiyalar, yangi materiallar, ekologik barqarorlik hamda ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish kabi muhim mavzularda ilmiy-tadqiqotlar olib borilgan.
Shundan, bitiruvchilarning 45 foizi kimyo-biologiya va tibbiyot, 29 foizi fizika-matematika va texnika hamda 26 foizi ijtimoiy-gumanitar yo‘nalishidagi tadqiqotlarni tashkil etgan.
Audit natijasida bir qator tizimli muammolar qayd etildi.
1.Sohadagi vakolatli davlat organi bilan hamkorlikda ilmiy faoliyatni muvofiqlashtirish va strategik rivojlantirish hamda real sektor uchun dolzarb yo‘nalishlarda tadqiqot mavzularini belgilab borish yo‘lga qo‘yilmagan.
2.O‘simliklar fundamental sirlarini ochish uchun kuchli vosita hisoblangan Genetika va o‘simliklar eksperimental biologiyasi instituti g‘o‘za, g‘alla, dukkakli, moyli va mayda donli ekinlar to‘g‘risidagi ilmiy ishlar bilan cheklangan.
3.Akademiya ilmiy institutlarini bitirgan jami doktorantlardan 510 nafari (50%) ilmiy ishini himoya qilmay samarasiz yakunlagan.
Shundan, himoya qilmaslik bo‘yicha eng yuqori ko‘rsatkichlar O‘simlik moddalari kimyosi institutida 38 nafar (79%), Fizika-texnika institutida 29 nafar (81%) va Sharqshunoslik institutida 21 nafar doktorant (100%)larni tashkil etgan.
4.Ilmiy institutlar bitiruvchilari tomonidan neft va gaz konlari geologiyasi, raqamli va sun’iy intellekt texnologiyalari, robototexnika, avtomobilsozlik, elektrotexnika va maishiy texnika ishlab chiqarish kabi dolzarb yo‘nalishlarda ilmiy tadqiqotlar olib borilmagan. Yoki bir xil yo‘nalishdagi loyihalar takror-takror tashabbus qilinmoqda.
5.Akademiyada yosh olimlarning xalqaro va ilmiy faoliyatini (nashr, patentlash) qo‘llab-quvvatlash darajasi yetarli tashkil qilinmagan.
6.Belgilangan tartibga ko‘ra, institut rahbarlari 5 yil muddatga tayinlanishi qayd etilgan bo‘lib, ularning ushbu davrdagi faoliyatini baholash va lavozimga loyiqligini ko‘rib chiqish tizimi yo‘lga qo‘yilmagan.
25 ta ilmiy institutlarning (58%) rahbarlari 5 yildan ortiq muddatda faoliyat yuritmoqda.
O‘z navbatida, audit jarayonida ilmiy tadqiqot mavzularini tanlash va natijalarini monitoring qilib borish, tijoratlashtirish hamda real sektor uchun dolzarb yo‘nalishlardan kelib chiqib strategik tadqiqotlar olib borishni yo‘lga qo‘yish bilan bog‘liq ayrim yechim talab etayotgan masalalar belgilab o‘tildi.
Akademiyada “fan – ishlab chiqarish – bozor” zanjiri bo‘yicha olib borilayotgan ishlar tahlil qilinib, ish jarayonidagi ayrim xato va kamchiliklar ko‘rsatib o‘tildi.
-sanoat ekologiyasi, atrof-muhit, to‘qimachilik sanoati kabi dolzarb yo‘nalishlarda tadqiqot va izlanishlar salmog‘i past darajada;
-Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan ilmiy-amaliy hamkorlik samarali yo‘lga qo‘yilmaganligi sababli, Immunologiya va inson genomikasi instituti tomonidan 2021–2025 yillarda 26 ta mavzu bo‘yicha olib borilgan amaliy ilmiy-tadqiqotlar natijalari klinik protokollar va standartlarga joriy etilmagan;
-ilmiy institutlar bitiruvchilari tomonidan neft va gaz konlari geologiyasi, raqamli va sun’iy intellekt texnologiyalari, robototexnika kabi dolzarb yo‘nalishlarda ilmiy tadqiqotlar olib borilmagan.
Shuningdek, xorijiy tajriba asosida boshqaruv tizimi, ilmiy tadqiqotlar va ishlanmalar natijadorligi, raqamlashtirish kabi tizimli muammolarni yechimi va faoliyat samaradorligini yanada oshirish yuzasidan taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.
Audit natijalariga ko‘ra ilmiy faoliyat samaradorligini hamda ilmiy tadqiqotlar va ishlanmalar natijadorligini yanada oshirish yuzasidan tegishli ko‘rsatmalar berildi.
Audit natijalari Hisob palatasi mas’ullari bilan muhokama qilinib, tizimli muammolarni va xato, kamchiliklarni bartaraf etish va kelgusida yo‘l qo‘yilishining oldini olish, shuningdek ilmiy faoliyat samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha chora-tadbirlar belgilab olindi.

The Chamber of Accounts conducted a performance audit of the Academy of Sciences and its affiliated research institutes for the period 2023–2025.
The Academy is a leading state scientific institution carrying out fundamental, applied, and innovative research in the fields of science, technology, culture, and education.
Certain work has been carried out by the Academy and its affiliated organizations in the fields of physical and mathematical sciences, engineering, chemical and biological sciences, as well as social and humanitarian sciences, and a number of positive results have been recorded.
A total of 1,506 researchers (including 392 Doctors of Science (DSc) and 630 PhDs) are employed across 43 scientific organizations under the Academy. Among them, 32 are academicians, 206 are professors, and 536 are senior researchers.
A total of 1,015 doctoral students graduated from the Academy’s research institutes, conducting research on important topics such as fundamental and applied sciences, innovative technologies, new materials, environmental sustainability, and socio-economic development.
Of these, 45% of the research relates to chemical-biological and medical sciences, 29% to physical, mathematical, and engineering sciences, and 26% to social and humanitarian fields.
The audit identified a number of systemic issues.
1.Coordination of scientific activities and strategic development in cooperation with the authorized state body, as well as the identification of research topics relevant to the real sector, has not been properly established.
2.The Institute of Genetics and Experimental Plant Biology, which is a key tool for uncovering fundamental aspects of plant science, has limited its research to cotton, cereals, legumes, oil crops, and small-grain crops.
3.Out of all doctoral graduates, 510 individuals (50%) did not defend their dissertations, resulting in ineffective completion.
The highest non-defense rates were observed at the Institute of Chemistry of Plant Substances (38 individuals, 79%), the Institute of Physics and Technology (29 individuals, 81%), and the Institute of Oriental Studies (21 individuals, 100%).
4.Graduates did not conduct research in such priority areas as oil and gas field geology, digital and artificial intelligence technologies, robotics, automotive engineering, electrical engineering, and household appliance manufacturing. In some cases, similar projects are repeatedly initiated.
5.Support for young scientists’ international and scientific activities (publications, patenting) is insufficiently organized.
6.Although institute directors are appointed for a term of five years, there is no established system for evaluating their performance and suitability for their positions during this period.
Leaders of 25 research institutes (58%) have been serving for more than five years.
The audit also identified issues requiring solutions related to the selection of research topics, monitoring of results, commercialization, and the organization of strategic research aligned with the needs of the real sector.
An analysis of the “science – production – market” chain revealed several shortcomings and deficiencies. In particular:
-low level of research in priority areas such as industrial ecology, environmental protection, and the textile industry;
-due to ineffective cooperation with the Ministry of Health, the results of 26 applied research projects conducted by the Institute of Immunology and Human Genomics in 2021–2025 have not been implemented into clinical protocols and standards;
-no research has been conducted in priority areas such as oil and gas geology, digital and artificial intelligence technologies, and robotics.
In addition, based on international best practices, proposals and recommendations have been developed to address systemic issues in governance, research effectiveness, and digitalization, as well as to further improve overall performance.
Based on the audit results, relevant instructions were issued to enhance the effectiveness of scientific activities and the outcomes of research and development.
The audit results were discussed with responsible officials of the Chamber of Accounts , and measures were defined to eliminate systemic problems, errors, and shortcomings, prevent their recurrence, and further improve the efficiency of scientific activities.