Bugungi kundagi davlat moliyaviy nazorati samaradorligini oshirishga qaratilgan islohotlar, jumladan davlat tashqi auditi va ichki auditda xalqaro standartlarni joriy qilish ushbu soha bo‘yicha malakali kadrlarga bo‘lgan ehtiyojni yanada oshirmoqda.
Mazkur masala yuzasidan, 12 sentyab' kuni Hisob palatasida Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti (TDIU)da davlat moliyaviy nazorati va auditi yo‘nalishida malakali kadrlarni yetishtirish tizimini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Muhokamada Hisob palatasi raisi o‘rinbosari S. Mirzaev va tegishli tuzilmalar rahbarlari, shuningdek, Oliy ta'lim, fan va innovasiyalar vazirligi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi, TDIU, Auditorlar palatasi, “Katta to‘rtlik”ka kiruvchi KPMG va Ernst&Young auditorlik kompaniyalari vakillari ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida TDIUda davlat auditi yo‘nalishini tashkil etish bo‘yicha normativ hujjat loyihasiga mutaxassislar tomonidan milliy va xalqaro tajribalardan kelib chiqib, takliflar ilgari surildi.
Ushbu tizimning asosiy maqsadi – iqtidorli yoshlarni davlat moliyaviy nazorati va auditi sohasiga maqsadli yo‘naltirish, ta'limni xalqaro standartlar va ta'lim dasturlari asosida olib borish, mazkur sohada ta'lim va ilmiy-tadqiqot ishlarini sifatli tashkil etishda manfaatdor tashkilotlar (kadrlar buyurtmachilari) hamkorligini ta'minlash.
Shu bilan birga, Universitetning o‘qitish jarayonlarini va moddiy texnika bazasini takomillashtirish orqali sohada chuqur nazariy bilim hamda amaliy ko‘nikmalarni o‘zlashtirish muhitini yaratish zarurligi ta'kidlandi.

Проводимые сегодня реформы, направленные на повышение эффективности государственного финансового контроля, включая внедрение международных стандартов в государственный внешний и внутренний аудит, еще больше увеличивают потребность в квалифицированных кадрах в данной сфере.
В этой связи, 12 сентября в Счетной палате были обсуждены вопросы создания системы подготовки квалифицированных кадров в сфере государственного финансового контроля и аудита в Ташкентском государственном экономическом университете (ТГЭУ).
В обсуждении приняли участие заместитель председателя Счетной палаты С. Мирзаев, руководители профильных структур, а также представители Министерства высшего образования, науки и инноваций, Министерства экономики и финансов, ТГЭУ, Палаты аудиторов и аудиторских компаний «большой четверки» KPMG и Ernst & Young.
В ходе встречи эксперты представили предложения, основанные на национальном и международном опыте, к проекту нормативного документа по организации направления государственного аудита в ТГЭУ.
Основной целью данной системы является привлечение талантливой молодежи в сферу государственного финансового контроля и аудита, организация обучения на основе международных стандартов и образовательных программ, а также обеспечение взаимодействия заинтересованных организаций (заказчиков кадров) в качественной организации обучения и научно-исследовательской работы в данной области.
При этом была подчеркнута необходимость создания условий для получения глубоких теоретических знаний и практических навыков в данной области путем совершенствования учебного процесса и материально-технической базы университета.
Обсудив все предложения специалистов, было принято решение о совместной разработке мер по совершенствованию проекта нормативного документа и его внедрению.