Ma’lumot uchun, INTOSAIning Big Data bo‘yicha ishchi guruhi 2016 yilda tashkil etilgan bo‘lib, u audit jarayonlarida katta hajmdagi ma’lumotlar (Big Data), sun’iy intellekt va ilg‘or raqamli texnologiyalarni samarali qo‘llashga yo‘naltirilgan xalqaro ixtisoslashgan maydon hisoblanadi. Bugungi kunda Ishchi guruh tarkibida 30 dan ortiq Oliy audit organlari faol ishtirok etmoqda.
Ushbu Ishchi guruhning raisi — Xitoy Xalq Respublikasi Milliy audit idorasi, rais o‘rinbosari esa — AQSH Oliy audit organi hisoblanadi.
Ishchi guruhning asosiy maqsadi INTOSAIning strategik maqsadi — “Bilim almashish va xizmatlar” doirasida katta hajmli ma’lumotlar va ular bilan bog‘liq texnologiyalarni audit faoliyatiga joriy etish bo‘yicha bilim va tajriba almashishdan iborat.
Ishchi guruh faoliyati quyidagi asosiy yo‘nalishlarni qamrab oladi:
- Katta hajmli ma’lumotlar auditida yuzaga keladigan muammolar va imkoniyatlarni aniqlash;
- Sun’iy intellekt, ma’lumotlar tahlili, statistik usullar va real vaqt rejimidagi monitoringni audit jarayonlariga integratsiya qilish;
- Oliy audit organlari o‘rtasida ikki tomonlama va ko‘p tomonlama texnik hamkorlikni mustahkamlash;
- O‘quv-uslubiy qo‘llanmalar, amaliy tavsiyalar va ilg‘or tajribalarni ishlab chiqish;
- Xalqaro miqyosda tajriba almashish va amaliy taqdimotlar o‘tkazish.
O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasining mazkur Ishchi guruh a’zoligiga qabul qilinishi davlat auditi tizimida raqamli transformatsiyani chuqurlashtirish, katta ma’lumotlar va sun’iy intellekt texnologiyalarini qo‘llash imkoniyatlarini kengaytirish, shuningdek, ilg‘or xalqaro tajribalarni joriy etish yo‘lida muhim ahamiyat kasb etadi.

Счётная палата Республики Узбекистан принята в члены Рабочей группы по большим данным (Big Data), действующей в рамках Международной организации высших органов аудита (INTOSAI).
Справочная: Рабочая группа INTOSAI по Big Data была создана в 2016 году и представляет собой международную специализированную площадку, направленную на эффективное применение в аудиторской деятельности больших объёмов данных (Big Data), искусственного интеллекта и передовых цифровых технологий. В настоящее время в состав Рабочей группы активно входят более 30 высших органов аудита.
Председателем Рабочей группы является Национальное аудиторское управление Китайской Народной Республики, заместителем председателя — Высший орган аудита Соединённых Штатов Америки.
Основной целью Рабочей группы является обмен знаниями и опытом по внедрению больших данных и связанных с ними технологий в аудиторскую деятельность в рамках стратегической цели INTOSAI — «Обмен знаниями и услуги».
Деятельность Рабочей группы охватывает следующие основные направления:
- Выявление проблем и возможностей, возникающих при аудите больших данных;
- Интеграция искусственного интеллекта, анализа данных, статистических методов и мониторинга в режиме реального времени в аудиторские процессы;
- Укрепление двустороннего и многостороннего технического сотрудничества между высшими органами аудита;
- Разработка учебно-методических пособий, практических рекомендаций и передового опыта;
- Проведение международного обмена опытом и практических презентаций.
Принятие Счётной палаты Республики Узбекистан в члены данной Рабочей группы имеет важное значение для углубления цифровой трансформации системы государственного аудита, расширения возможностей применения технологий больших данных и искусственного интеллекта, а также внедрения передового международного опыта.