Senatda Ozarbayjon Hisob palatasi raisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Avval xabar berilganidek, Ozarbayjon Respublikasi Hisob palatasi raisi V. Gulmammadov boshchiligidagi delegatsiya O‘zbekistonda rasmiy tashrif bilan bo‘ldi.
Tashrif doirasida Ozarbayjon delegatsiyasi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisi T. Narbayeva bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida ikki davlat Oliy audit organlari o‘rtasidagi hamkorlik izchil rivojlanib borayotgani ta’kidlandi. Qayd etilganidek, Tomonlar o‘rtasida imzolangan Hamkorlik memorandumi mazkur sohadagi aloqalarni yanada mustahkamlash va o‘zaro tajriba almashishni kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Hisob palatalari tomonidan olib borilayotgan o‘rganish va tahlillar parlament faoliyati bilan uzviy bog‘liq ekani, nazorat-tahlil natijalari asosida ta’sirchan parlament nazoratini yo‘lga qo‘yish davlat dasturlarining samarali ijrosini ta’minlashda muhim o‘rin tutishi aytildi.
Shuningdek, tahlil natijalari asosida davlat va hududiy byudjetlarni shakllantirish, yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklarning oldini olish bo‘yicha profilaktik tavsiyalar ishlab chiqish, nazorat tizimlarini raqamlashtirish hamda korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan preventiv mexanizmlarni rivojlantirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Tomonlar kelgusida O‘zbekiston va Ozarbayjon parlamentlari hamda Hisob palatalari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish, o‘zaro tajriba almashishni kengaytirishga kelishib oldi.

As previously reported, a delegation headed by V. Gulmammadov, Chairman of the Chamber of Accounts of the Republic of Azerbaijan, paid an official visit to Uzbekistan.
Within the framework of the visit, the Azerbaijani delegation met with T. Narbaeva, Chairperson of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan.
During the meeting, it was emphasized that cooperation between the Supreme Audit Institutions of the two countries is steadily developing. It was noted that the Memorandum of Cooperation signed between the parties plays an important role in further strengthening relations and expanding the exchange of experience in this field.
It was also highlighted that studies and analytical work carried out by the Chambers of Accounts are closely linked with parliamentary activities. Establishing effective parliamentary oversight based on the results of control and analytical activities plays an important role in ensuring the effective implementation of state programs.
The parties also exchanged views on forming state and regional budgets based on analytical results, developing preventive recommendations to eliminate shortcomings, digitalizing control systems, and improving preventive mechanisms aimed at combating corruption.
The parties agreed to further develop cooperation between the parliaments and Chambers of Accounts of Uzbekistan and Azerbaijan and to expand mutual exchange of experience.