Senatda Ozarbayjon Hisob palatasi raisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Avval xabar berilganidek, Ozarbayjon Respublikasi Hisob palatasi raisi V. Gulmammadov boshchiligidagi delegatsiya O‘zbekistonda rasmiy tashrif bilan bo‘ldi.
Tashrif doirasida Ozarbayjon delegatsiyasi O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisi T. Narbayeva bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida ikki davlat Oliy audit organlari o‘rtasidagi hamkorlik izchil rivojlanib borayotgani ta’kidlandi. Qayd etilganidek, Tomonlar o‘rtasida imzolangan Hamkorlik memorandumi mazkur sohadagi aloqalarni yanada mustahkamlash va o‘zaro tajriba almashishni kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Hisob palatalari tomonidan olib borilayotgan o‘rganish va tahlillar parlament faoliyati bilan uzviy bog‘liq ekani, nazorat-tahlil natijalari asosida ta’sirchan parlament nazoratini yo‘lga qo‘yish davlat dasturlarining samarali ijrosini ta’minlashda muhim o‘rin tutishi aytildi.
Shuningdek, tahlil natijalari asosida davlat va hududiy byudjetlarni shakllantirish, yo‘l qo‘yilayotgan kamchiliklarning oldini olish bo‘yicha profilaktik tavsiyalar ishlab chiqish, nazorat tizimlarini raqamlashtirish hamda korrupsiyaning oldini olishga qaratilgan preventiv mexanizmlarni rivojlantirish masalalari yuzasidan fikr almashildi.
Tomonlar kelgusida O‘zbekiston va Ozarbayjon parlamentlari hamda Hisob palatalari o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish, o‘zaro tajriba almashishni kengaytirishga kelishib oldi.

Как ранее сообщалось, делегация во главе с Председателем Счётной палаты Азербайджанской Республики В. Гюльмамедовым находилась в Узбекистане с официальным визитом.
В рамках визита азербайджанская делегация встретилась с Председателем Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Т. Нарбаевой.
В ходе встречи было отмечено, что сотрудничество между высшими органами аудита двух стран последовательно развивается. Как было подчеркнуто, подписанный между сторонами Меморандум о сотрудничестве имеет важное значение для дальнейшего укрепления взаимодействия и расширения обмена опытом в данной сфере.
Было отмечено, что исследования и аналитическая работа, проводимые Счётными палатами, тесно связаны с деятельностью парламентов. Подчёркнуто, что налаживание эффективного парламентского контроля на основе результатов контрольных и аналитических мероприятий играет важную роль в обеспечении эффективной реализации государственных программ.
Также состоялся обмен мнениями по вопросам формирования государственного и региональных бюджетов на основе результатов анализа, разработки профилактических рекомендаций по предотвращению выявляемых недостатков, цифровизации систем контроля и развития превентивных механизмов, направленных на предупреждение коррупции.
Стороны договорились и впредь развивать сотрудничество между парламентами и Счётными палатами Узбекистана и Азербайджана, а также расширять обмен опытом.