“O‘zbekiston Respublikasining Hisob palatasi to‘g‘risida”gi Qonuni va Byudjet kodeksiga muvofiq Hisob palatasi tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasi byudjetining, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlarining 2024 yil ijrosi to‘g‘risidagi hisobotlari tashqi auditdan o‘tkazildi.
Davlatimiz Rahbari tomonidan qabul qilingan PF-100-sonli Farmon bilan mahalliy byudjetlar ijrosi to‘g‘risidagi Hisob palatasining xulosalari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va xalq deputatlari Kengashlari majlislarida Hisob palatasi mas'ullari ishtirokida muhokama qilinishi belgilangan.
Hisob palatasi tomonidan joriy yilning may-iyun' oylarida Respublikamizning barcha hududlarida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va xalq deputatlari Kengashlari majlislarida tegishli muhokamalar o‘tkazildi.
Jumladan, 2025 yilning 29 may kuni Andijon viloyati Kengashining sessiyasi bo‘lib o‘tdi. 30 mayda Xalq deputatlari Samarqand viloyati Kengashining o‘n uchinchi sessiyasi bo‘lib o‘tdi.
Shuningdek, 30 may – 12 iyun' kunlari Xalq deputatlari Jizzax, Qashqadaryo viloyatlari va Toshkent shahar Kengashlarining sessiyalarida Hisob palatasi mas'ullari ushbu idoraning mahalliy byudjetlarning 2024 yildagi ijrosi bo‘yicha hisoboti to‘g‘risidagi masalalari bo‘yicha so‘zga chiqdilar.
Mazkur muhokamalar davomida Hisob palatasining ma'sul xodimlari tomonidan mahaliy byudjetlar ijrosi jarayonida yo‘l qo‘yilgan xato va kamchiliklar, hamda ularni bartaraf etish yuzasidan taklif va tavsiyalari tashqi audit xulosasida aks ettirilgani ta'kidlandi.
Shu bilan birga, Davlatimiz Rahbarining Farmoniga muvofiq, 2025 yildan boshlab birinchi darajali byudjet mablag‘larini taqsimlovchilar Davlat byudjeti va davlat maqsadli jamg‘armalari hisobidan hududlarga taqsimlangan mablag‘lar bo‘yicha ma'lumotlarni tegishli xalq deputatlari Kengashlariga taqdim etishi belgilanligi yuzasidan aytib o‘tildi.
Xalq deputatlari Kengashlari tomonidan mahalliy byudjetlarga Davlat byudjeti, Davlat maqsadli jamg‘armalari va Xalqaro moliya institutlari hisobidan ajratilayotgan mablag‘lar bo‘yicha Farmon ijrosi yuzasidan so‘rovlar va nazoratning o‘rnatilishi orqali byudjet mablag‘laridan oqilona, maqsadli hamda samarali foydalanilishi va shaffoflikni kuchaytirilishiga erishiladi.
Sessiyalar ochiq muhokama va konstruktiv fikr almashinuvi shaklida bo‘lib o‘tdi. Har bir masala yuzasidan tegishli qarorlar qabul qilindi.

В соответствии с Законом «О Счетной палате Республики Узбекистан» и Бюджетным кодексом Счетная палата провела внешний аудит отчетов об исполнении бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента за 2024 год.
Указом Главы государства № ПФ-100 установлено, что заключения Счетной палаты об исполнении местных бюджетов будут обсуждаться на сессиях Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан и Кенгашей народных депутатов с участием должностных лиц Счетной палаты.
В мае-июне текущего года Счетная палата провела соответствующие обсуждения во всех регионах нашей Республики.
В частности, 29 мая 2025 года состоялась сессия Андижанского областного Кенгаша. 30 мая состоялась тринадцатая сессия Самаркандского областного Кенгаша народных депутатов.
Также на сессиях Кенгашей народных депутатов Джизакской, Кашкадарьинской областей и города Ташкента с 30 мая по 12 июня выступили должностные лица Счетной палаты по вопросам отчета данного органа об исполнении местных бюджетов в 2024 году.
В ходе обсуждений было отмечено, что ошибки и недостатки, допущенные в процессе исполнения местных бюджетов, а также предложения и рекомендации Счетной палаты по их устранению нашли свое отражение в отчете внешнего аудита.
При этом отмечено, что в соответствии с Указом Главы нашего государства, начиная с 2025 года, распорядители бюджетных средств первого уровня будут предоставлять в соответствующие Кенгаши народных депутатов информацию о распределенных регионам средствах из Государственного бюджета и государственных целевых фондов.
Путем установления контроля за исполнением Указа о средствах, выделяемых местным бюджетам Советами народных Кенгашей из Государственного бюджета, государственных целевых фондов и международных финансовых институтов, будет достигнуто рациональное, целевое и эффективное использование бюджетных средств, повышение прозрачности.
Заседания прошли в форме открытого обсуждения и конструктивного обмена мнениями. По каждому вопросу были приняты соответствующие решения.