“O‘zbekiston Respublikasining Hisob palatasi to‘g‘risida”gi Qonuni va Byudjet kodeksiga muvofiq Hisob palatasi tomonidan Qoraqalpog‘iston Respublikasi byudjetining, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlarining 2024 yil ijrosi to‘g‘risidagi hisobotlari tashqi auditdan o‘tkazildi.
Davlatimiz Rahbari tomonidan qabul qilingan PF-100-sonli Farmon bilan mahalliy byudjetlar ijrosi to‘g‘risidagi Hisob palatasining xulosalari, Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va xalq deputatlari Kengashlari majlislarida Hisob palatasi mas'ullari ishtirokida muhokama qilinishi belgilangan.
Hisob palatasi tomonidan joriy yilning may-iyun' oylarida Respublikamizning barcha hududlarida Qoraqalpog‘iston Respublikasi Jo‘qorg‘i Kengesi va xalq deputatlari Kengashlari majlislarida tegishli muhokamalar o‘tkazildi.
Jumladan, 2025 yilning 29 may kuni Andijon viloyati Kengashining sessiyasi bo‘lib o‘tdi. 30 mayda Xalq deputatlari Samarqand viloyati Kengashining o‘n uchinchi sessiyasi bo‘lib o‘tdi.
Shuningdek, 30 may – 12 iyun' kunlari Xalq deputatlari Jizzax, Qashqadaryo viloyatlari va Toshkent shahar Kengashlarining sessiyalarida Hisob palatasi mas'ullari ushbu idoraning mahalliy byudjetlarning 2024 yildagi ijrosi bo‘yicha hisoboti to‘g‘risidagi masalalari bo‘yicha so‘zga chiqdilar.
Mazkur muhokamalar davomida Hisob palatasining ma'sul xodimlari tomonidan mahaliy byudjetlar ijrosi jarayonida yo‘l qo‘yilgan xato va kamchiliklar, hamda ularni bartaraf etish yuzasidan taklif va tavsiyalari tashqi audit xulosasida aks ettirilgani ta'kidlandi.
Shu bilan birga, Davlatimiz Rahbarining Farmoniga muvofiq, 2025 yildan boshlab birinchi darajali byudjet mablag‘larini taqsimlovchilar Davlat byudjeti va davlat maqsadli jamg‘armalari hisobidan hududlarga taqsimlangan mablag‘lar bo‘yicha ma'lumotlarni tegishli xalq deputatlari Kengashlariga taqdim etishi belgilanligi yuzasidan aytib o‘tildi.
Xalq deputatlari Kengashlari tomonidan mahalliy byudjetlarga Davlat byudjeti, Davlat maqsadli jamg‘armalari va Xalqaro moliya institutlari hisobidan ajratilayotgan mablag‘lar bo‘yicha Farmon ijrosi yuzasidan so‘rovlar va nazoratning o‘rnatilishi orqali byudjet mablag‘laridan oqilona, maqsadli hamda samarali foydalanilishi va shaffoflikni kuchaytirilishiga erishiladi.
Sessiyalar ochiq muhokama va konstruktiv fikr almashinuvi shaklida bo‘lib o‘tdi. Har bir masala yuzasidan tegishli qarorlar qabul qilindi.

Discussions of external audit results of 2024 local budgets execution reports
In accordance with the Law "On the Chamber of Accounts of the Republic of Uzbekistan" and the Budget Code, the Chamber of Accounts (COA) conducted an external audit of reports on the execution of 2024 budget of the Republic of Karakalpakstan, local budgets of the regions and Tashkent city.
By the Decree of the President No. 100, it was established that the conclusions of the COA on the local budgets execution will be discussed at sessions of the Jokargy Kenes of the Republic of Karakalpakstan and the Kengashes (Council) of People's Deputies involving the COA’s officials.
In May-June, the COA held relevant discussions in all regions of our Republic. In particular, on May 29, a session of the Andijan Regional Kengash was held. On May 30, the thirteenth session of the Samarkand Regional Kengash of People's Deputies was held.
Also, at the sessions of the Kengashes of the Jizzakh, Kashkadarya regions and Tashkent city from May 30 to June 12, COA officials spoke on their reports on 2024 local budgets execution.
During the discussions, it was noted that the errors and shortcomings made in the process of executing local budgets, as well as the COA’s proposals and recommendations for their elimination, were reflected in the external audit report.
At the same time, it was noted that in accordance with the Decree of the President since 2025, the administrators of first-level budget funds will provide the relevant Kengashes with information on the funds distributed to the regions from the State budget and public target funds.
By establishing control over the implementation of the Decree on funds allocated to local budgets by the Kengashes from the State budget, state target funds and international financial institutions, rational and effective use of budget funds will be achieved, transparency will be increased.
The meetings were held in the form of open discussion and constructive exchange of opinions. Appropriate decisions were made on each issue.