Latviya Davlat nazorati (Oliy audit organi) xodimlari O‘zbekiston Hisob palatasida amaliy tashrif bilan bo‘ldi. Bu latviyalik auditorlarning ikkinchi tashrifi hisoblanadi.
Ma'lumot o‘rnida: Latviya Davlat nazorati – mamlakatning mustaqil, kollegial idorasi bo‘lib, davlat va munisipal byudjet mablag‘lari auditi bilan shug‘ullanadi. Uning maqomi Konstitusiyada belgilangan. 1918 yilda tuzilgan. INTOSAI, YeVROSAI, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti kabi tuzilmalarda faol idora hisoblanadi. Yevropa Ittifoqi va NATO kabi nufuzli tashkilotlarning tarkibiy qismlarini ham auditdan o‘tkazadi.
Uchrashuvda Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev Hisob palatasida hozirda amalga oshirilayotgan tarkibiy islohotlar haqida ma'lumot berdi. Latviyalik mehmonlar Nataliya Mixaylova va Roberts Yumikis, shuningdek, Hisob palatasining Masofaviy nazorat markazi faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
So‘nggi davrda Hisob palatasi o‘z faoliyatini avvalgi moliyaviy tekshirishlardan xalqaro standartlar asosida audit o‘tkazishga qaratib, davlatning professional xulosa beruvchi va baholovchi audit organi sifatida qayta shakllantirilgani ta'kidlandi.
Latviya Davlat nazorati auditorlari tomonidan Hisob palatasi jamoasi uchun “samaradorlik auditi” mavzusida 30-soatli maxsus o‘quv-trening kurslari tashkil qilindi. Unda Hisob palatasining 30 ga yaqin xodimi ishtirok etdi.
Treningda samaradorlik auditining asosiy xususiyatlari va tamoyillari haqida batafsil ma'lumot berildi. Samaradorlik auditini rejalashtirish, ma'lumotlarni tahlil qilish, xavflarni aniqlash, ularni baholash va dalillarni olishga e'tibor qaratildi. Ichki sifat nazorati, auditorlik xulosasi va hisobotini tayyorlash hamda muvofiqlashtirish yo‘nalishlariga urg‘u berildi.
O‘quv treninglar jonli, interaktiv formatda bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar xalqaro standartlar asosida audit o‘tkazish masalalarida yanada yaqinroq hamkorlik qilish va tajriba almashishga kelishib oldi.

Auditors of the State Audit Office of Latvia (the Supreme Audit Institution) made a working visit to the Chamber of Accounts of Uzbekistan. This is the second visit of the Latvian auditors.
For information: The State Audit Office of Latvia is an independent collegial body of the country that audits state and municipal budget funds. Its status is enshrined in the Constitution. It was established in 1918. It is active in such structures as INTOSAI, EUROSAI, the Organization for Economic Cooperation and Development. It also audits organizations such as the European Union and NATO.
At the meeting, the first deputy chairman of the Chamber of Accounts of Uzbekistan M. Abdullaev presented information on the structural reforms that are currently being carried out in the Chamber.
The Latvian auditors Natalja Mihailova and Roberts Yumikis also got acquainted with the activities of the Remote Control Centre of the Chamber of Accounts. It was noted that the Chamber had recently reorganized its activities from the previous financial revisions to audits based on international standards. It had been transformed into a state body providing professional opinions and assessments.
The Latvian auditors organized a 30-hour special training course on "performance audit" for the employees of the Chamber of Accounts. About 30 employees of the Chamber took part in it.
During the training, detailed information was given on the main features and principles of performance audit. Particular attention was paid to planning performance audits, data analysis, risk identification, risk assessment and obtaining evidence. Issues of internal quality control, preparation and approval of audit opinions and reports were also considered.
The training was held in an interactive format.
The Parties agreed on further cooperation and exchange of experience in conducting audits based on international standards.